Aktualności dla "Muzeum Nadwiślańskie"

W progi Kuncewiczówki powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. W programie jak zwykle książki nowe i ważne.

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na dwuczęściowe spotkanie poświęcone malarstwu Jacka i Rafała Malczewskich. Poprowadzie je historyk sztuki Zofia Katarzyna Posiadała z Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W 25. rocznicę śmierci Ludmiły Stehnovej w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Ludmiła Stehnova. Kazimierski comeback". Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 czerwca.

Na grodzisku Żmijowiska sezon w pełni. Oprócz ustalania szczegółów zaplanowanych wydarzeń na tegoroczne lato, na terenie osady trwają prace wykopaliskowe. Są już pierwsze znaleziska.

W połowie maja Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Nadwiślańską Noc Muzeów.

Blisko 80 dzieł Wojciecha Ottona Flecka (1903-1972) pokazanych zostanie w Kamienicy Celejowskiej na wystawie towarzyszącej ekspozycji w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego „Aby to piękno służyło innym”.

Jedną z najbogatszych i najcenniejszych prywatnych kolekcji sztuki można oglądać w Muzeum Nadwiślańskich podczas wystawy „Aby piękno służyło innym”. Ekspozycja powstała jako wynik projektu naukowego, którego celem była rekonstrukcja zbioru Olgi i Tadeusza Litawińskich.

Przed nami VI edycja muzealnej akcji o nazwie Dzień Wolnej Sztuki. W wydarzeniu bierze udział także Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Start: 23 kwietnia, godzina 12.00.

Obrazy tak wybitnych malarzy jak: Olga Boznańska, Cécile Chalus, Stanisław Chlebowski, Wojciech Fleck, Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Piotr Michałowski, Antoni Piotrowski, Władysław Skoczylas, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Tondos czy Leon Wyczółkowski zobaczymy wkrótce na wystawie w Muzeum Nadwiślańskim.

Przed nami kolejny wykład z cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pt. „Zakopane w Kazimierzu”. „Władysław Skoczylas w Zakopanem" to tytuł spotkania ,które poprowadzi Maryla Sitkowska.

Kazimierz Dolny, piękne nadwiślańskie miasteczko, nie jest dziełem jedynie natury. W tworzeniu tego niepowtarzalnego klimatu pomogli także architekci: Jan Koszczyc Witkiewicz i Karol Siciński. Opowiada: Tadeusz Michalak.

Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego? Na to podstawowe pytanie postara się odpowiedzieć architekt Tadeusz Michalak podczas wykładu organizowanego w ramach projektu badawczo-edukacyjnego „Zakopane w Kazimierzu”.

Choć na Lubelszczyźnie w tym roku ferie zimowe rozpoczynają się dopiero w połowie lutego, w kilku województwach przerwa międzysemestralna dobiega już końca. W Kazimierzu Dolnym przewidziano atrakcje dla dzieci i młodzieży, zarówno w styczniu, jak i w lutym.

Czy w pracach współczesnych artystów, architektów, projektantów czy złotników można doszukać się elementów sztuki ludowej, folkloru? Przekonaj się o tym sam, oglądając wystawę „Od/kodowanie” prezentowaną w Galerii Wystaw Czasowym w Muzeum Nadwiślańskim.

Motywy ludowe są coraz bardziej widoczne w sztuce współczesnej. I coraz bardziej modne. Co inspiruje twórców? Jak postrzegają sztukę ludową i folklor? Próbą udzielenia odpowiedzi na te pytania będzie wystawa „Od/kodowanie”, której wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Mróz trochę zelżał i pogoda stała się bardziej przyjazna. W Kazimierzu jest nawet trochę śniegu, a to raczej towar deficytowy nie tylko podczas tegorocznej zimy. Meteorolodzy obiecują, że będzie go jeszcze więcej. Opady w Miasteczku portal Twoja Pogoda zapowiada na piątek i niedzielę. Sobota ma być słoneczna. Cały weekend – bez minusowych temperatur. Doskonała pogoda na spacer!

Wystawa poświęcona twórczości Władysława Skoczylasa, która prezentowana jest w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim będzie czynna jeszcze do najbliższej niedzieli. Powodem przedłużenia prezentacji jest spotkanie autorskie Maryli Sitkowskiej oraz promocja książki "Władysław Skoczylas (1883-1934)".

Muzeum Nadwiślańskie podpisało umowę o współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Czego dotyczy to porozumienie? Jakie działania będą prowadzone w ramach współpracy?

W Pałacu Czartoryskich w Puławach w najbliższy piątek 11 grudnia w ramach Festiwalu "Muzyka Dawna – Persona Grata" odbędzie się koncert "Syn Geniusza" w wykonaniu cenionej na świecie polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori, której towarzyszyć będzie znany duński klawesynista Allan Rasmussen.

W tym roku święty Mikołaj zajedzie na kazimierski Rynek z tygodniowym opóźnieniem. Warto jednak poczekać. Zobaczmy, co nas czeka podczas 9. edycji Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego.

Pokaż stopkę