Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego

Skomentuj (7)

Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego? Na to podstawowe pytanie postara się odpowiedzieć architekt Tadeusz Michalak podczas wykładu organizowanego w ramach projektu badawczo-edukacyjnego „Zakopane w Kazimierzu”.

Przed nami cykl wydarzeń i wykładów organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pt. „Zakopane w Kazimierzu". Jak podają organizatorzy, projekt ten powstał w oparciu o trzy wystawy prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych: zamkniętej niedawno wystawy „Władysław Skoczylas 1883-1934", prezentowanej obecnie „Od/kodowanie" oraz „Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich" - ta jeszcze przed nami. W tle wszystkich wystaw pojawia się Zakopane wraz z jego kulturą artystyczną, środowiskiem twórczym, sztuką i architekturą.

- Zestawienie Zakopanego z Kazimierzem Dolnym nie jest przypadkowe – piszą organizatorzy. – Obydwa miasteczka od dawna przyciągały artystów pięknem otaczającej ich przyrody i licznymi zabytkami przeszłości. Z biegiem czasu oba miejsca przybrały charakter kolonii artystycznych.

Głównym celem projektu jest ukazanie recepcji podhalańskiej architektury i sztuki w Kazimierzu oraz jego okolicach, wskazanie podobieństw i różnic w zakresie funkcjonowania obydwu kolonii artystycznych oraz przybliżenie sylwetki artystów związanych z miasteczkami.

Mówiąc o stylu zakopiańskim w Kazimierzu nie można nie wspomnieć o Janie Witkiewiczu Koszczycu, który zapoczątkował styl zakopiański w Nałęczowie i Kazimierzu oraz nawiązującym do niego Karolu Sicińskim, architekcie, który miał przemożny wpływ na dzisiejszy wygląd i charakter kazimierskiej zabudowy. Jednak temat ten dokładniej omówi Tadeusz Michalak podczas swojego wykładu pt. "Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego?". Spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 29 lutego 2016 o godz. 16.00 w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego.

- Z wykładu Tadeusza Michalaka dowiemy się, kiedy i w jaki sposób Jan Witkiewicz-Koszczyc i Karol Siciński, autorzy zakopiańskich willi i schroniska na Hali Gąsiennicowej, stworzyli architekturę znanego nam dziś Kazimierza i jak wypada porównanie kazimierskiej twórczości tych dwóch wielkich antagonistów – czytamy w zaproszeniu. – Architekt, malarz i wybitny znawca historii i kultury naszego regionu opowie także o wyższości stylu dworkowego nad stylem zakopiańskim (lub na odwrót) i o tym, ile razy Giewont jest wyższy od Góry Krzyżowej.

Program kolejnych wykładów

14 marca, poniedziałek godz. 16.00 - Maryla Sitkowska „Władysław Skoczylas w Zakopanem”
2 kwietnia, sobota  godz. 11.00 - Dorota Seweryn-Puchalska: "Pępek świata" – Kazimierz czy Zakopane?
22 kwietnia, piątek godz. 15.00 - Wernisaż wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego"

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Kuzia
  Jestem pod wrazeniem wykładu i ustaleń p. Michalaka. Inaczej patrzę teraz na miasteczko. Świetny pomysł z tym Zakopanem w Kaziku :)
 • hehe
  jak to nie ma? a batory?
 • Mania
  Zapowiada się ciekawie :)
 • pijany znad Grodarza
  W jakim regionie Polski lezy Kazimierz Dolny n/ Wisla ?
 • kazimierzak
  Czy pan Michalak będzie mówił jaki styl będzie reprezentowało planowane przez Zana House mega spa? Prof. Królikowski w ostatnim swoim wykładzie, (z którego prelekcji artykuł znajduje się na innej kazimierskiej stronie) przyrównał planowany obiekt do hipermarketu turystycznego i magazynu. Nic bardziej trafniejszego nie można powiedzieć....
 • Kuzia
  Pan Michalak ma ogromną wiedzę i poczucie humoru, zatem będzie ciekawie :)
 • Monek
  Świetny pomysł! Od dawna interesowałem się tym tematem i w końcu będzie można dowiedzieć się czegoś więcej.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę