Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego

Skomentuj (7)

Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego? Na to podstawowe pytanie postara się odpowiedzieć architekt Tadeusz Michalak podczas wykładu organizowanego w ramach projektu badawczo-edukacyjnego „Zakopane w Kazimierzu”.

Przed nami cykl wydarzeń i wykładów organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pt. „Zakopane w Kazimierzu". Jak podają organizatorzy, projekt ten powstał w oparciu o trzy wystawy prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych: zamkniętej niedawno wystawy „Władysław Skoczylas 1883-1934", prezentowanej obecnie „Od/kodowanie" oraz „Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich" - ta jeszcze przed nami. W tle wszystkich wystaw pojawia się Zakopane wraz z jego kulturą artystyczną, środowiskiem twórczym, sztuką i architekturą.

- Zestawienie Zakopanego z Kazimierzem Dolnym nie jest przypadkowe – piszą organizatorzy. – Obydwa miasteczka od dawna przyciągały artystów pięknem otaczającej ich przyrody i licznymi zabytkami przeszłości. Z biegiem czasu oba miejsca przybrały charakter kolonii artystycznych.

Głównym celem projektu jest ukazanie recepcji podhalańskiej architektury i sztuki w Kazimierzu oraz jego okolicach, wskazanie podobieństw i różnic w zakresie funkcjonowania obydwu kolonii artystycznych oraz przybliżenie sylwetki artystów związanych z miasteczkami.

Mówiąc o stylu zakopiańskim w Kazimierzu nie można nie wspomnieć o Janie Witkiewiczu Koszczycu, który zapoczątkował styl zakopiański w Nałęczowie i Kazimierzu oraz nawiązującym do niego Karolu Sicińskim, architekcie, który miał przemożny wpływ na dzisiejszy wygląd i charakter kazimierskiej zabudowy. Jednak temat ten dokładniej omówi Tadeusz Michalak podczas swojego wykładu pt. "Dlaczego jest styl zakopiański, a nie ma stylu kazimierskiego?". Spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 29 lutego 2016 o godz. 16.00 w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego.

- Z wykładu Tadeusza Michalaka dowiemy się, kiedy i w jaki sposób Jan Witkiewicz-Koszczyc i Karol Siciński, autorzy zakopiańskich willi i schroniska na Hali Gąsiennicowej, stworzyli architekturę znanego nam dziś Kazimierza i jak wypada porównanie kazimierskiej twórczości tych dwóch wielkich antagonistów – czytamy w zaproszeniu. – Architekt, malarz i wybitny znawca historii i kultury naszego regionu opowie także o wyższości stylu dworkowego nad stylem zakopiańskim (lub na odwrót) i o tym, ile razy Giewont jest wyższy od Góry Krzyżowej.

Program kolejnych wykładów

14 marca, poniedziałek godz. 16.00 - Maryla Sitkowska „Władysław Skoczylas w Zakopanem”
2 kwietnia, sobota  godz. 11.00 - Dorota Seweryn-Puchalska: "Pępek świata" – Kazimierz czy Zakopane?
22 kwietnia, piątek godz. 15.00 - Wernisaż wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego"

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Kuzia
  Jestem pod wrazeniem wykładu i ustaleń p. Michalaka. Inaczej patrzę teraz na miasteczko. Świetny pomysł z tym Zakopanem w Kaziku :)
 • hehe
  jak to nie ma? a batory?
 • Mania
  Zapowiada się ciekawie :)
 • pijany znad Grodarza
  W jakim regionie Polski lezy Kazimierz Dolny n/ Wisla ?
 • kazimierzak
  Czy pan Michalak będzie mówił jaki styl będzie reprezentowało planowane przez Zana House mega spa? Prof. Królikowski w ostatnim swoim wykładzie, (z którego prelekcji artykuł znajduje się na innej kazimierskiej stronie) przyrównał planowany obiekt do hipermarketu turystycznego i magazynu. Nic bardziej trafniejszego nie można powiedzieć....
 • Kuzia
  Pan Michalak ma ogromną wiedzę i poczucie humoru, zatem będzie ciekawie :)
 • Monek
  Świetny pomysł! Od dawna interesowałem się tym tematem i w końcu będzie można dowiedzieć się czegoś więcej.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę