Kazimierz na ferie zimowe

Choć na Lubelszczyźnie w tym roku ferie zimowe rozpoczynają się dopiero w połowie lutego, w kilku województwach przerwa międzysemestralna dobiega już końca. W Kazimierzu Dolnym przewidziano atrakcje dla dzieci i młodzieży, zarówno w styczniu, jak i w lutym.

Szeroką tematycznie ofertę przygotowało Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Są to  dwu – lub trzygodzinne zajęcia skierowane dla różnych grup wiekowych.

- W ramach tegorocznego odpoczynku zimowego zapraszamy dzieci, młodzież oraz całe rodziny do udziału w zajęciach organizowanych w ramach „Ferii w Muzeum Nadwiślańskim" – czytamy w zaproszeniu. – Zimowa przerwa w nauce może być doskonałą okazją do udziału w kreatywnych zabawach, ciekawych zajęciach i oprowadzeniach, a także w praktycznych warsztatach.

„Nie święci garnki lepią" to warsztaty odbywające się w Manufakturze Muzealnej. Uczestnicy zajęć, korzystając ze wskazówek, wykonają techniką modelowania i zdobienia swój własny garnuszek, który będą mogli zabrać ze sobą do domu.

Kolejne zajęcia noszą tytuł „RytyRytm". Są to spotkania na ekspozycji muzealnej i warsztaty graficzne z techniki linorytu, na których pozyskać można wiele cennych wskazówek, np. jak sprawnie posługiwać się narzędziami, aby stworzyć pracę w technice linorytu.

- „Cała w tym sztuka..." to warsztaty, które w nowoczesny sposób wpisują się w dzisiejszą kulturę i rzeczywistość – zapewniają organizatorzy. – W trakcie ich trwania słowo „folklor" nabierze z pewnością nowego wymiaru. W prostych i zwięzłych formach sztuki ludowej dostrzeżesz piękno i ekspresję, zgodną z własnymi emocjami i własnym stosunkiem do sztuki.

W ofercie jest spotkanie w Galerii Wystaw Czasowych i warsztaty w Manufakturze Muzealnej.

Ciekawe propozycje przygotował również Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego.

„Ptasia stołówka" to zajęcia skierowane dla grup zorganizowanych, podczas których będziemy mogli zdobyć wiedzę na temat dokarmiania ptaków. Składają się one z dwóch części: z prelekcji multimedialnej i części warsztatowej, podczas której uczestnicy własnoręcznie wykonają „pyzy”, czyli kule zawierające tłuszcz oraz nasiona roślin oleistych, będące przysmakiem dla sikor, dzięciołów i innych ptaków odwiedzających nasze karmniki.

Kolejne zajęcia przeznaczone są dla osób indywidualnych i całych rodzin. „Ptaki dziuplaki" to spotkania poświęcone zwierzętom zamieszkującym dziuple oraz znaczeniu w przyrodzie starych i obumierających drzew.

„Torebeczki sikoreczki" to zajęcia składające się z prelekcji multimedialnej, mówiącej o zimowych zwyczajach ptaków, a także zasadach prawidłowego ich dokarmiania oraz warsztatów, podczas których uczestnicy własnoręcznie udekorują płócienne torby.
Po drugiej stronie Wisły, na Zamku w Janowcu, kolejnym oddziale Muzeum Nadwiślańskiego również przygotowano atrakcje dla dzieci i młodzieży. Są to zajęcia zatytułowane „Legendy janowieckie", skierowane dla najmłodszych dzieci w wieku 4-8 lat.

- W czasie spotkania uczestnicy zajęć będą mieli okazję zwiedzić ekspozycję muzealną z przewodnikiem w stroju szlacheckim z XVII wieku, wezmą udział w grach i zabawach plebejskich oraz zapoznają się z legendami janowieckimi – czytamy w zapowiedzi.

Druga propozycja to spotkania pt. „Piórem pisane..." dla troszkę starszych uczestników.

Będzie można zwiedzić ekspozycję muzealną, spróbować swoich sił w pisaniu listu zapomnianą techniką: piórem i atramentem oraz zwiedzić zbrojownię.

Cennik poszczególnych zajęć organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie oraz terminy, w jakich odbywają się spotkania znaleźć można na stronie internetowej instytucji.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki odbędą się zaś warsztaty pod hasłem "Odkryj w sobie recyclingowe moce". Przetwarzane będą bezzwrotne butelki na lampy i lampiony, ze skrawków materiałów powstaną przytulanki i maskotki, a z kartonów po mleku i sokach będą portfele i „niezgóbniki”. Zajęcia odbędą się 30 stycznia, o godz. 17.30 w ramach Kazimiernikejszyn. Ilość miejsc jest ograniczona, możliwa rezerwacja telefoniczna.

Na tym jednak nie koniec. Kazimierz Dolny to nie tylko muzea i galerie. W Miasteczku i jego najbliższej okolicy działają trzy ośrodki narciarskie, gdzie każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie coś dla siebie.

Stacja Narciarska Kazimierz położona jest przy wyjeździe z miasta w stronę Puław. W ofercie są cztery trasy zjazdowe: 590m, 470m, 250m, 110m, trasa saneczkowa oraz Snow Park. Oprócz tego przy ośrodku działa także wypożyczalnia, serwis, szkoła narciarstwa i punkt gastronomiczny.

NartSport to ośrodek narciarsko – snowboardowy w Rąblowie. Na miejscu znajdują się cztery trasy zjazdowe: 420m, 300m, 180m, 160m, ośla łączka, snow park oraz karuzela. Na gości czeka także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis oraz gastronomia.

Trzecim ośrodkiem jest Stok Narciarski Parchatka. Tu korzystać możemy z dwóch tras zjazdowych o długości 420m oraz z oślej łączki. Przy ośrodki działa również wypożyczalnia, szkoła narciarska, serwis, karczma oraz bar.

W Parchatce w czasie ferii organizowane są półkolonie zimowe dla dzieci i młodzieży, w wieku 8 – 16 lat. Dwa turnusy zaplanowano na 15 -19 lutego oraz 22 – 26 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.30. Zapisy już trwają, a więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej ośrodka w Parchatce.

Terminy ferii zimowych:

18 – 31 stycznia: kujawsko – pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
25 stycznia – 7 lutego: podlaskie, warmińsko – mazurskie
1 – 14 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
15 – 28 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę