"Od/kodowanie", czyli folklor w sztuce współczesnej

Skomentuj (1)

Motywy ludowe są coraz bardziej widoczne w sztuce współczesnej. I coraz bardziej modne. Co inspiruje twórców? Jak postrzegają sztukę ludową i folklor? Próbą udzielenia odpowiedzi na te pytania będzie wystawa „Od/kodowanie”, której wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę.

W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zagości niebawem dość niecodzienna wystawa zatytułowana „Od/kodowanie”. Każdy będzie mógł na swój własny sposób odczytać tradycje i dziedzictwo kulturowe „zakodowane” w sztuce współczesnej.

- Temat inspiracji twórczością ludową wśród malarzy, rzeźbiarzy, grafików, architektów czy projektantów stanowi atrakcyjne zagadnienie dla historyków sztuki i kuratorów wystaw, którzy co jakiś czas podejmują próbę zweryfikowania stosunku współczesnych artystów do tradycji – czytamy w zaproszeniu. – Mając w pamięci takie zjawiska kulturowo – artystyczne, jak „styl zakopiański” Stanisława Witkiewicza, młodopolska „chłopomania”, bezpośrednie odwoływanie się do twórczości ludowej przez przedstawicieli kierunków awangardowych, chociażby formistów, czy wreszcie twórczość znakomitych artystów (przed- i powojennych), którzy transpozycję motywów ludowych na język sztuki wysokiej uczynili swoim znakiem rozpoznawczym, zadajemy sobie pytanie: jak kształtują się zapatrywania dzisiejszych artystów na sztukę ludową i folklor?

Wystawa prezentowana w Muzeum Nadwiślańskim będzie próbą udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Porusza ona bowiem temat „kodowania” w sztuce współczesnej motywów tradycyjnych, często podyktowanych tożsamością artystyczną twórcy, jego pochodzeniem oraz stosunkiem do dziedzictwa kulturowego, tradycji i obyczajów.

Wernisaż wystawy dobędzie się w najbliższą sobotę, 23 stycznia o godz. 13.00 w Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku.

Podczas otwarcia będziemy mieli niepowtarzalną okazję, by posłuchać opowieści artystów podhalańskich o ich fascynacjach motywami ludowymi. Gośćmi specjalnymi będą: znany rzeźbiarz zakopiański Marcin Rząsa, projektantka mody Elżbieta Krzemińska-Owczarz, architekci Jan Karpiel „Bułecka”, Marcin Steidel oraz jubiler Przemysław Wańczyk.

- Dodatkowo swoje prace zaprezentują najlepsi polscy artyści złotnicy ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, którzy odsłonią przed widzami sam proces tworzenia biżuterii „folkowej” – piszą organizatorzy. – Uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki poznańskiej Galerii Yes


Wystawę będzie oglądać można w dniach: 23 stycznia – 10 kwietnia 2016, w godzinach pracy muzeum: 9.00-16.00.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę