Dzień Wolnej Sztuki 2016

Skomentuj (6)

Przed nami VI edycja muzealnej akcji o nazwie Dzień Wolnej Sztuki. W wydarzeniu bierze udział także Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Start: 23 kwietnia, godzina 12.00.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Przed nami już szósta edycja muzealnej akcji, do której z roku na rok włącza się coraz więcej muzeów i galerii. W sumie jest ich już ponad 80. Na czym polega wyjątkowość tego jednego dnia w roku? Otóż w Dniu Wolnej Sztuki, przez jedną godzinę muzea pokazują jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Ta akcja ma wymiar edukacyjny, gdyż przy wskazanych eksponatach stoją osoby, mające za zadanie zmotywować gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzić wśród nich dyskusje. Głównym celem akcji jest uświadomienie uczestnikom spotkania, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

- Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia – piszą organizatorzy. – Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać, czyli wpatrzeć. W naszym codziennym życiu jesteśmy często zagonieni, nie mamy czasu na refleksję. Dzień Wolnej Sztuki ma być lekarstwem na ten pęd.

Wiele instytucji w ramach tej ogólnopolskiej akcji przygotowuje dodatkowe atrakcje czy też pokazuje wyjątkowe obiekty. Jak to wyglądać będzie w Kazimierzu Dolnym?

Muzeum Nadwiślańskie wszystkich miłośników sztuki zaprasza w najbliższą sobotę, 23 kwietnia o godz. 12.00 do Galerii Wystaw Czasowych. W programie: Seweryn Kuter - Tajemnice japońskiej parasolki..., Jarosław Goś - Rafał Malczewski w Zakopanem oraz Emila Kamola - Judaica z kolekcji Litawińskich.

Dowiemy się między innymi, co ciekawego widywał Rafał Malczewski na Krupówkach w Zakopanem, kiedy parasolka japońska stała się modna w Europie i dlaczego tak chętnie się z nią portretowano oraz jak pachniały zioła w balsaminkach i do czego służył kubek kiduszowy.

Wstęp na Dzień Wolnej Sztuki do Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego jest bezpłatny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Gromy
  Było super. Powinniście częściej robić takie świetne akcje! :)
 • trzeźwy
  czemu rekklamy z samego dołu WĘDRUJĄ KU GÓRZE ??
 • Mieszkanka
  To żałosne, że na stronie, która ma główną domenę Kazimierza Dolnego nie pisze się nic o sprawach miasta. Nie ma pół informacji o tym, ze jest nowy wiceburmistrz.
  Oprócz zarabiania na mieszkańcach z reklam winniście nam Państwo również rzetelną informację.
  • Mieszkanko
   No lepiej puścić newsa, że wiceburmistrz gdzieś tam gość coś tam...? Nie do końca wiadomo. Potem ludzie będą mówili że wiceburmistrzem jest przekręt bo tak na blogu czytali. A w komentarzach dopisze się resztę. To jest metoda rodem ze stalina.
  • pijany znad Grodarza
   wielokrotnie pisalem, że miedzy mieszkańcami, a lokalnaą WŁADZĄ nie ma żadnej internetowej komunikacji. Jakijsik rzecznik ISTNIEJE ?.
  • do pijanego
   Stachyra robi za pseudopijarowca! Moze to jakiś nieformalny rzecznik? Przynajmniej zdjęcia robi a czy coś więcej potrafi to nie wiadomo. Juz by chyba talenty pokazał.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę