Władysław Skoczylas w Zakopanem - wykład Maryli Sitkowskiej

Skomentuj (1)

Przed nami kolejny wykład z cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pt. „Zakopane w Kazimierzu”. „Władysław Skoczylas w Zakopanem" to tytuł spotkania ,które poprowadzi Maryla Sitkowska.

Jak już pisaliśmy, program badawczo-edukacyjny pt. „Zakopane w Kazimierzu” powstał w oparciu o trzy wystawy prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych: „Władysław Skoczylas 1883-1934”, „Od/kodowanie” oraz „Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich”.

- W tle wszystkich wystaw pojawia się Zakopane, wraz z jego kulturą artystyczną, środowiskiem twórczym, sztuką i architekturą – piszą organizatorzy. – Zestawienie Zakopanego z Kazimierzem Dolnym nie jest przypadkowe. Obydwa miasteczka od dawna przyciągały artystów pięknem otaczającej ich przyrody i licznymi zabytkami przeszłości.
Już w najbliższy poniedziałek, 14 marca o godz. 16.00 w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wykład Maryli Sitkowskiej zatytułowany „Władysław Skoczylas w Zakopanem".

Maryla Sitkowska to uznany historyk i krytyk sztuki, wybitna znawczyni twórczości Władysława Skoczylasa i autorka katalogu wszystkich znanych prac tego artysty.

- Władysław Skoczylas decydujące dla swej kariery dziesięciolecie 1908-1918 spędził w Zakopanem – czytamy w zapowiedzi. – Po studiach został zaangażowany do Szkoły Przemysłu Drzewnego jako nauczyciel rysunku, ale szybko sprawił, że Zakopane stało się zaledwie bazą wypadową dla jego wszechstronnej działalności artystycznej i społecznej. Symbolicznie przejął pałeczkę od Stanisława Witkiewicza w roku jego wyjazdu na stałe do Lovrany, podejmując w swej twórczości wątki góralskie, utożsamiane z patriotycznymi.

Oprócz tego działał w Towarzystwie Tatrzańskim, Towarzystwie „Sztuka Podhalańska" i Stowarzyszeniu „Kilim". To właśnie w Zakopanem poznał i zaprzyjaźnił się m.in. z Anną i Stefanem Żeromskimi. I choć w późniejszym okresie, Skoczylas sporo czasu spędzał w Kazimierzu czy Warszawie, wciąż powracał do Zakopanego.

O roli Zakopanego w życiu Władysława Skoczylasa oraz jego oryginalnej twórczości, inspiracjach i zaangażowaniu w życie społeczne opowie już za kilka dni Maryla Sitkowska.

 

Program kolejnych wykładów

2 kwietnia, sobota  godz. 11.00 - Dorota Seweryn-Puchalska: "Pępek świata" – Kazimierz czy Zakopane?
22 kwietnia, piątek godz. 15.00 - Wernisaż wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego"

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę