Aby to piękno służyło innym

Skomentuj (5)

Muzeum Nadwiślańskie podpisało umowę o współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Czego dotyczy to porozumienie? Jakie działania będą prowadzone w ramach współpracy?

Pod koniec listopada podpisane zostało porozumienie pomiędzy Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Dokument ten jest swego rodzaju zwieńczeniem nawiązanej już wcześniej współpracy. Pomoże to w realizowaniu wspólnych projektów o charakterze kulturalnym, artystycznym i naukowym. Jak tłumaczą przedstawiciele Muzeum Nadwiślańskiego, chodzi głównie o wystawy czasowe, prezentacje i pokazy, wykłady, konferencje naukowe, szkolenia i warsztaty, praktyki studenckie, publikacje oraz wolontariat.

- Obecnie jednym z priorytetów Muzeum jest rozwój edukacji muzealnej, temu celowi służy tzw. Manufaktura Muzealna, wyposażona w specjalistyczne sale: złotniczą, ceramiczną i multimedialną – czytamy w informacji prasowej. – Uczestnikami prowadzonych tam zajęć i warsztatów organizowanych przez Muzeum są również studenci KUL, np. 19 listopada grupa studentów historii sztuki uczestniczyła w całodniowych warsztatach złotniczych, w trakcie których poznawała tajniki warsztatu złotniczego oraz wykonywała przedmioty biżuteryjne. Studenci KUL uczestniczą również regularnie w tematycznych oprowadzeniach kuratorskich, wykładach, konferencjach oraz spotkaniach poświęconych zagadnieniom związanym z wyzwaniami współczesnego muzealnictwa.

Jednak to dopiero początek. Dalsze działania zaplanowano na rok 2016. Prawdopodobnie jednym z pierwszych wspólnych przedsięwzięć będzie prezentowana w drugim kwartale roku wystawa czasowa pt. „Aby to piękno służyło innym...”  rekonstruująca historyczną kolekcję Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego. Będziemy ją mogli oglądać w Galerii Wystaw Czasowych w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego przy kazimierskim Rynku.

- Pretekstem do zaprezentowania ciągle mało znanej, a niezwykle cennej kolekcji dzieł sztuki, jest przypadająca w następnym roku 30. rocznica przekazania kolekcji do KUL – piszą organizatorzy. – W zbiorach KUL znalazło się około 80% przedmiotów z pierwotnej kolekcji Litawińskich. Pozostałe uległy rozproszeniu jeszcze za życia kolekcjonerów. Założeniem wystawy jest możliwie pełna rekonstrukcja historycznej kolekcji w oparciu o dzieła sztuki, które obecnie znajdują się w zbiorach polskich muzeów lub są własnością prywatnych kolekcjonerów.

W kolekcji Litawińskich znajdowały się obrazy tak uznanych malarzy, jak Józef Brandt, Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Stanisław Chlebowski, Wojciech Fleck, Maurycy Gottlieb, Alfons Karpiński, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Piotr Michałowski, Antoni Piotrowski, Władysław Skoczylas, Włodzimierz Tetmajer czy Stanisław Tondos.

Wystawie towarzyszył będzie katalog zawierający omówienie kolekcji oraz prezentację poszczególnych dzieł sztuki.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę