Spacerkiem po okolicy: wąwozem na Miturę do mogiły Biniędów

zobacz więcej (23)

Od Kazimierza oddalam się coraz bardziej. Bo wąwozów wokół naprawdę jak w „Panu Tadeuszu” grzybów: w bród! Tym razem Wierzchoniów i głębocznica na Miturę.
Jeżeli ktoś zachwyca się Korzeniowym Dołem w Kazimierzu, powinien zobaczyć ten wąwóz: Tu korzenie szepczą z koronami drzew pochylonymi nad drogą tworzącymi zielone sklepienie niczym z gotyckiej katedry.
O czym szepczą?
O człowieku, którego nagłą śmierć na drodze upamiętniono prostym drewnianym krzyżem? Nietypowym, bo zbyt niskim jak na przydrożną figurę, które nierzadko stoją na rozstajach dróg. Miejsce to ma podobno szczególną aurę – to nie pierwsza taka śmierć w pobliżu…
O tragedii, jak dotknęła rodzinę Biniędów w pobliskim Witoszynie w 1943r.? Niemcy za pomoc partyzantom spalili tu nad ranem 27 lipca w stodole 9 osób, najmłodsze bliźnięta Irenka i Antoś miały niespełna dwa lata. Sąsiedzi, zastraszeni, przyszli na to miejsce dopiero, gdy pożar wygasł. Miejsce tragedii upamiętnia prosty cementowy pomnik stojący na prywatnej posesji, raczej niewidoczny z drogi.
- Staramy się o przeniesienie tego pomnika na teren przy krzyżu przydrożnym na rozstaju dróg niedaleko miejsca tragedii. Mamy nadzieję, że wkrótce nam się to uda – mówi radny Kamil Seroka. – Dziś o to miejsce dbają dzieci ze szkoły w Rzeczycy. W okolicach Wszystkich Świętych zapalają znicze, kładą kwiaty. Kiedyś pamięć o tym wydarzeniu celebrowano uroczyście, ze sztandarami. Dobrze by było do tej tradycji powrócić.
Szum drzew wprawia w melancholię. Jak sacrum wymusza ciszę. Uwrażliwia na zapachy. Otwiera oczy, uszy i duszę.
Wycieczka krótka. Co to jest 4 km po prostej drodze? Dobrze jednak czasem porozmawiać z samym sobą. I dojść do porozumienia.

Długość trasy: 4km
Przebieg trasy: Start: kaplica rzymskokatolicka w Wierzchoniowie. Idziemy w kierunku Lublina chodnikiem przy ulicy. Przy lustrze na zakręcie skręcamy w prawo. Idziemy ulicą pomiędzy budynkami do rozwidlenia szlaków. Skręcamy w prawo. To droga Na Miturę. Po chwili zagłębiamy się w piękną korzeniową głębocznicę lessową, gdzie konary drzew układają się w gotyckie zielone sklepienie. Przy rozwidleniu dróg mijamy drewniany krzyż ustawiony w miejscu śmierci jednego z mieszkańców. Po wyjściu z lasku skręcamy w lewo. Idziemy prosto polną drogą wzdłuż ściany lasu. Po drodze mijamy tartak. Wchodzimy w leśną ścieżkę - trzymamy się prawej strony. Lasem dochodzimy do metalowego krzyża przydrożnego. Tu możemy przysiąść na ławeczce pomiędzy dwoma drzewami. Mijamy krzyż i idziemy prosto. Mijamy posesję po lewej stronie. Na jej terenie leży mogiła Biniędów. 27 lipca 43 r. Niemcy spalili 9 członków tej rodziny za pomoc partyzantom. Na płycie pomnika wypisano 9 nazwisk osób, z których najstarsza miała lat 47, a najmłodsze bliźnięta – niecałe dwa lata.Wracamy do krzyża i skręcamy w prawo. Prowadzi nas żółty szlak spacerowy. Dochodzimy do miejsca, z którego weszliśmy na szlak Na Miturę. Wracamy jak Alicja do lustra. Przy szosie skręcamy w lewo i idziemy do kaplicy. Koniec wycieczki.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę