Temat na weekend: kapliczka na Górnej Puławskiej

zobacz więcej (6)

W ten weekend nie będziemy zbytnio oddalać się od centrum.  Ulica Górna Puławska poprowadzi nas do kapliczki z Matką Boską Niepokalanego Poczęcia. Miejscowi mówią, że to dziwne miejsce. Sprawdźmy, ile w tym prawdy, ile bajania…

Górna Puławska to uliczka, do której dojdziemy z Rynku, udając się w kierunku Fary. Przed kościołem skręcamy w lewo i po chwili znajdziemy się w Kazimierzu, który – zdawałoby się – pamięta czasy Marii Kuncewiczowej i jej „Dwóch księżyców”. Tak to miejsce postrzegał i Andrzej Barański, reżyser filmu „Dwa księżyce”, skoro domy, budujące klimat tej ulicy, trafiły do filmu opartego na opowiadaniach kazimierskiej pisarki.

Budynki mieszkalne wciskają się w zbocze Góry Zamkowej, stąd funkcjonująca w XVII w. nazwa tej ulicy: Podzamcze. Po przeciwnej stronie – otwiera się widok na Wisłę.

Cel naszego spaceru znajduje się blisko wylotu ulicy, nad spichlerzem Lenkiewiczów, w którym przed wojną funkcjonował pensjonat Nadwiślański z wyżywieniem i dancingiem, prowadzony przez nestorów rodu: Bronisława i Juliannę Grasińskich. W sezonie wydawano tu podobno nawet po 300 obiadów dziennie. Murowana kapliczka w kształcie domku stanęła w 1906 r. na działce Grasińskich, tuż obok parkingu dla gości, na cześć trzeciej ich córki – Izabelli , która w tym roku właśnie przyszła na świat jako ich jedenaste w sumie dziecko.

- Już jako mała dziewczynka babcia lubiła muzykę, poezję i taniec – pisze we wspomnieniach opublikowanych w 3 numerze "Brulionu Kazimierskiego" Izabella Maciejewska. – Grała na gitarze i pianinie. Brała udział w szopkach i przedstawieniach organizowanych w klasztorze oo. Franciszkanów. Kiedy pojawili się w Kazimierzu przedstawiciele Bractwa św. Łukasza […] zaprzyjaźniła się z niektórymi przedstawicielami bohemy, np. T. Pruszkowskim, A. Michalakiem, E. Johnem, J. Rusiecką czy M. Kuncewiczową.

Była osobą aktywną społecznie. Działała w Lidze Kobiet, założyła z Kazimierzem Daczką chór, współpracowała z Domem Kultury, tam też organizowano jej wystawy, gdy w wieku 63 lat odkryła w sobie talent rzeźbiarski… A w wieku 90 lat recytowała „Pana Tadeusza”, uczestnicząc razem z Danielem Olbrychskim w jednym z programów z cyklu „Truskawkowe studio”, który nagrywano w jej domu…

- Mam pensję i kursa niektóre, i wyższą akademię życiową – żartowała, jak wspomina jej druga wnuczka Joanna Lenkiewicz Kozłowska.

- Jej charakterystyczną sylwetkę rozpoznawali wszyscy – wspomina Izabella Maciejewska w "Brulionie" – wyprostowana postawa, duży słomkowy kapelusz i rękawiczki, w chłodne wieczory – peleryna.
- Kapelusze nosiła wielkie – potwierdza Joanna Lenkiewicz Kozłowska – i biżuterię, zwłaszcza dzwoniące bransolety.

Była osobą obdarzoną dużym poczuciem humoru. W rodzinie dotąd wspomina się anegdoty na jej temat. Kiedyś wracającą z cmentarza Izabellę po mężu Lenkiewiczową zagadnęli przechodnie: - Nie boi się pani chodzić tak o zmroku? Jak żyłam, to się bałam! - odpowiedziała, a ludzie oddalili się od niej nad podziw szybko….

Co ten żart utrzymany w tonie czarnego humoru ma wspólnego z kapliczką na Górnej Puławskiej, którą pani Lenkiewiczowa opiekowała się prawie do swojej śmierci w 1992 r.? Miejsce to ma podobno dziwną aurę. Jak twierdzą niektórzy mieszkający na tej ulicy, obok kapliczki… siedzi diabeł! Wspominają także historię o tym, jak w czasie II wojny światowej Matka Boska sprawiła, że bomba, która tu spadła, potoczyła się po ulicy, ale nie wybuchła.

Wierzyć - nie wierzyć? Zawsze można sprawdzić to osobiście, udając się do kapliczki ulicą Górną Puławską, by postawić – na wszelki wypadek – jak radzi przysłowie „Panu Bogu świeczkę, a diabłu – ogarek”…

 

 

Weekend w Kazimierzu


Piątek 1 lipca

 

godz. 19.00 – DancingSiwy Dym

Zagra zespół Archiwum. Wstęp wolny.

 

Sobota 2 lipca

 

godz. 14.00 – 22.00 - I Festiwal Kultury i Tradycji Ludowych Regionu Opola Lubelskiego Zagrodowa Osada w Uściążu

Miejsce: Uściąż 114 B tel. 604 614 639, 81 828 84 90. * Prezentacja twórczości ludowej regionu, stoiska kulinarne z regionalnymi potrawami, prezentacje hafciarskie, koronkarskie, kowalskie, rzeźbiarskie, garncarskie – toczenie na kole, tkactwo – tkanie na krośnie, malarskie oraz lepienie z mas plastycznych i inne twórcze aktywności dla dzieci. * Występ zespołu ludowo- obrzędowego „Kalina” z Puszna Godowskiego. * Wieczorem – wspólne śpiewanie i słuchanie opowieści przy ognisku i kiełbaskach. Wstęp wolny.

 

godz. 19.30 - Letnie Wieczory Muzyczne 2011: Pieśni Sakralne - Kościół Farny

 

Występują: Duet Wiesław Ochman – tenor, Renata Dobosz – mezzosopran. Robert Grudzień – organy

W programie:
Henrz Purcell – Trumpet Tune
Cesar Franck – Panis Angelicus
Giuseppe Giordani – Caro Mio Ben
Fryderyk Chopin - Preludium c, e
Vincenzo Bellini- Fenesta che lucive
Giovanni B Pergolessi – “Fac, ut portem Christi mortem”  ze Stabat Mater
Robert Grudzień - Fantazja Janowi Pawłowi II
Fryderyk Chopin – Piosnka litewska
Fryderyk Chopin- Pierscien
Jan z Lublina – Hajducki, Simonis, Vilanella
Joseph.A.Auer - Ave Maria
Charles F. Gounod – Ave Maria
Antonio Vivaldi - Koncert D-dur

 

godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela NeoKlez - Knajpa U Fryzjera


Niedziela 3 lipca

 

godz.11.30 – „Smoleńsk – 400 lat historii" Kościół Farny

Referat Kazimierza Parfianowicza wykładowcy historii sztuki na UMCS i Kolegium w Kazimierzu pt. „ Smoleńsk – 400 lat historii"  z prezentacją ilustracji historycznych. W salce na plebanii.

godz. 12.00 – 20.00 – I Festiwal Kultury i Tradycji Ludowych Regionu Opola Lubelskiego Zagrodowa Osada w Uściążu

 

Miejsce: Uściąż 114 B tel. 604 614 639, 81 828 84 90. * Koncerty zespołów muzycznych z powiatu opolskiego m.in. Kapeli Ludowej z Poniatowej, Zespołu „Karczmiaki” z Karczmisk. * Koncert Stanisława Głuskiego ze Słotwin. * Występ dzieci ze szkoły w Słotwinach. * Gościnnie wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Bystrzacy” z Wąwolnicy. Wstęp wolny.


godz. 13.30 - Letni Festyn Rekreacyjny - odwołanySzkoła w Skowieszynku

W programie: Msza Święta godz 13.30 * Florianowy turniej piłki nożnej drużyn OSP * Występ dzieci ze szkoły w Skowieszynku * Loteria fantowa* Konkursy i zabawy dla dzieci * Muzyka disco i zabawa pod chmurką ok. 18.00 * Oraz: smaczne przekąski, dania z grilla, pyszne ciasta i napoje. * Będąc na festynku – wspieramy szkołę w Skowieszynku! * Serdecznie zapraszają: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Skowieszynek, Grono Pedagogiczne Szkoły.

 

Przez cały weekend trwać będą:

 


Zobacz również:

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę