Temat na weekend: kapliczka na Górnej Puławskiej

zobacz więcej (6)

W ten weekend nie będziemy zbytnio oddalać się od centrum.  Ulica Górna Puławska poprowadzi nas do kapliczki z Matką Boską Niepokalanego Poczęcia. Miejscowi mówią, że to dziwne miejsce. Sprawdźmy, ile w tym prawdy, ile bajania…

Górna Puławska to uliczka, do której dojdziemy z Rynku, udając się w kierunku Fary. Przed kościołem skręcamy w lewo i po chwili znajdziemy się w Kazimierzu, który – zdawałoby się – pamięta czasy Marii Kuncewiczowej i jej „Dwóch księżyców”. Tak to miejsce postrzegał i Andrzej Barański, reżyser filmu „Dwa księżyce”, skoro domy, budujące klimat tej ulicy, trafiły do filmu opartego na opowiadaniach kazimierskiej pisarki.

Budynki mieszkalne wciskają się w zbocze Góry Zamkowej, stąd funkcjonująca w XVII w. nazwa tej ulicy: Podzamcze. Po przeciwnej stronie – otwiera się widok na Wisłę.

Cel naszego spaceru znajduje się blisko wylotu ulicy, nad spichlerzem Lenkiewiczów, w którym przed wojną funkcjonował pensjonat Nadwiślański z wyżywieniem i dancingiem, prowadzony przez nestorów rodu: Bronisława i Juliannę Grasińskich. W sezonie wydawano tu podobno nawet po 300 obiadów dziennie. Murowana kapliczka w kształcie domku stanęła w 1906 r. na działce Grasińskich, tuż obok parkingu dla gości, na cześć trzeciej ich córki – Izabelli , która w tym roku właśnie przyszła na świat jako ich jedenaste w sumie dziecko.

- Już jako mała dziewczynka babcia lubiła muzykę, poezję i taniec – pisze we wspomnieniach opublikowanych w 3 numerze "Brulionu Kazimierskiego" Izabella Maciejewska. – Grała na gitarze i pianinie. Brała udział w szopkach i przedstawieniach organizowanych w klasztorze oo. Franciszkanów. Kiedy pojawili się w Kazimierzu przedstawiciele Bractwa św. Łukasza […] zaprzyjaźniła się z niektórymi przedstawicielami bohemy, np. T. Pruszkowskim, A. Michalakiem, E. Johnem, J. Rusiecką czy M. Kuncewiczową.

Była osobą aktywną społecznie. Działała w Lidze Kobiet, założyła z Kazimierzem Daczką chór, współpracowała z Domem Kultury, tam też organizowano jej wystawy, gdy w wieku 63 lat odkryła w sobie talent rzeźbiarski… A w wieku 90 lat recytowała „Pana Tadeusza”, uczestnicząc razem z Danielem Olbrychskim w jednym z programów z cyklu „Truskawkowe studio”, który nagrywano w jej domu…

- Mam pensję i kursa niektóre, i wyższą akademię życiową – żartowała, jak wspomina jej druga wnuczka Joanna Lenkiewicz Kozłowska.

- Jej charakterystyczną sylwetkę rozpoznawali wszyscy – wspomina Izabella Maciejewska w "Brulionie" – wyprostowana postawa, duży słomkowy kapelusz i rękawiczki, w chłodne wieczory – peleryna.
- Kapelusze nosiła wielkie – potwierdza Joanna Lenkiewicz Kozłowska – i biżuterię, zwłaszcza dzwoniące bransolety.

Była osobą obdarzoną dużym poczuciem humoru. W rodzinie dotąd wspomina się anegdoty na jej temat. Kiedyś wracającą z cmentarza Izabellę po mężu Lenkiewiczową zagadnęli przechodnie: - Nie boi się pani chodzić tak o zmroku? Jak żyłam, to się bałam! - odpowiedziała, a ludzie oddalili się od niej nad podziw szybko….

Co ten żart utrzymany w tonie czarnego humoru ma wspólnego z kapliczką na Górnej Puławskiej, którą pani Lenkiewiczowa opiekowała się prawie do swojej śmierci w 1992 r.? Miejsce to ma podobno dziwną aurę. Jak twierdzą niektórzy mieszkający na tej ulicy, obok kapliczki… siedzi diabeł! Wspominają także historię o tym, jak w czasie II wojny światowej Matka Boska sprawiła, że bomba, która tu spadła, potoczyła się po ulicy, ale nie wybuchła.

Wierzyć - nie wierzyć? Zawsze można sprawdzić to osobiście, udając się do kapliczki ulicą Górną Puławską, by postawić – na wszelki wypadek – jak radzi przysłowie „Panu Bogu świeczkę, a diabłu – ogarek”…

 

 

Weekend w Kazimierzu


Piątek 1 lipca

 

godz. 19.00 – DancingSiwy Dym

Zagra zespół Archiwum. Wstęp wolny.

 

Sobota 2 lipca

 

godz. 14.00 – 22.00 - I Festiwal Kultury i Tradycji Ludowych Regionu Opola Lubelskiego Zagrodowa Osada w Uściążu

Miejsce: Uściąż 114 B tel. 604 614 639, 81 828 84 90. * Prezentacja twórczości ludowej regionu, stoiska kulinarne z regionalnymi potrawami, prezentacje hafciarskie, koronkarskie, kowalskie, rzeźbiarskie, garncarskie – toczenie na kole, tkactwo – tkanie na krośnie, malarskie oraz lepienie z mas plastycznych i inne twórcze aktywności dla dzieci. * Występ zespołu ludowo- obrzędowego „Kalina” z Puszna Godowskiego. * Wieczorem – wspólne śpiewanie i słuchanie opowieści przy ognisku i kiełbaskach. Wstęp wolny.

 

godz. 19.30 - Letnie Wieczory Muzyczne 2011: Pieśni Sakralne - Kościół Farny

 

Występują: Duet Wiesław Ochman – tenor, Renata Dobosz – mezzosopran. Robert Grudzień – organy

W programie:
Henrz Purcell – Trumpet Tune
Cesar Franck – Panis Angelicus
Giuseppe Giordani – Caro Mio Ben
Fryderyk Chopin - Preludium c, e
Vincenzo Bellini- Fenesta che lucive
Giovanni B Pergolessi – “Fac, ut portem Christi mortem”  ze Stabat Mater
Robert Grudzień - Fantazja Janowi Pawłowi II
Fryderyk Chopin – Piosnka litewska
Fryderyk Chopin- Pierscien
Jan z Lublina – Hajducki, Simonis, Vilanella
Joseph.A.Auer - Ave Maria
Charles F. Gounod – Ave Maria
Antonio Vivaldi - Koncert D-dur

 

godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela NeoKlez - Knajpa U Fryzjera


Niedziela 3 lipca

 

godz.11.30 – „Smoleńsk – 400 lat historii" Kościół Farny

Referat Kazimierza Parfianowicza wykładowcy historii sztuki na UMCS i Kolegium w Kazimierzu pt. „ Smoleńsk – 400 lat historii"  z prezentacją ilustracji historycznych. W salce na plebanii.

godz. 12.00 – 20.00 – I Festiwal Kultury i Tradycji Ludowych Regionu Opola Lubelskiego Zagrodowa Osada w Uściążu

 

Miejsce: Uściąż 114 B tel. 604 614 639, 81 828 84 90. * Koncerty zespołów muzycznych z powiatu opolskiego m.in. Kapeli Ludowej z Poniatowej, Zespołu „Karczmiaki” z Karczmisk. * Koncert Stanisława Głuskiego ze Słotwin. * Występ dzieci ze szkoły w Słotwinach. * Gościnnie wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Bystrzacy” z Wąwolnicy. Wstęp wolny.


godz. 13.30 - Letni Festyn Rekreacyjny - odwołanySzkoła w Skowieszynku

W programie: Msza Święta godz 13.30 * Florianowy turniej piłki nożnej drużyn OSP * Występ dzieci ze szkoły w Skowieszynku * Loteria fantowa* Konkursy i zabawy dla dzieci * Muzyka disco i zabawa pod chmurką ok. 18.00 * Oraz: smaczne przekąski, dania z grilla, pyszne ciasta i napoje. * Będąc na festynku – wspieramy szkołę w Skowieszynku! * Serdecznie zapraszają: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Skowieszynek, Grono Pedagogiczne Szkoły.

 

Przez cały weekend trwać będą:

 


Zobacz również:

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę