Temat na weekend: zabytki w okolicy

zobacz więcej (8)

W ostatnie dni lata zachęcamy wszystkich do długich spacerów i wycieczek rowerowych. Jeśli brak Państwu pomysłów na weekendową wyprawę, mamy małą podpowiedź: zabytkowe kościoły i kaplice w okolicach Kazimierza.

ZOBACZ MAPĘ

 

Przed nami ostatnie dni lata, a więc trzeba je maksymalnie wykorzystać. Jeśli Kazimierz Dolny znany jest już Państwu wzdłuż i wszerz i chcielibyście wyruszyć dalej, gorąco do tego zachęcamy. Nadwiślańskie Miasteczko ma bowiem wspaniałe okolice, o których już nie raz pisaliśmy. Tym razem proponujemy wyprawę do trzech miejscowości – Karczmisk, Polanówki i Wilkowa. Dlaczego akurat tam? W tych miejscowościach znajdują się ciekawe zabytki artchitektury sakralnej.

 

Wyjeżdżając z Kazimierza Dolnego, kierujemy się do Opola Lubelskiego i Annopola. Na tej trasie leżą Karczmiska, gdzie znajdziemy kościół pw. św. Wawrzyńca. Jest to świątynia w stylu klasycystycznym, jednonawowa. Budowla wybudowana zostala w latach 1842 – 1948, z cegły i kamienia. Poświęcuł ją w roku 1848 proboszcz kazimierski ks. Ignacy Połczyński.

 

Na szczególną uwagę zasługuje tu wykonany z kamienia ołtarz główny z figurą Chrystusa Pana Ukrzyżowanego oraz ruchomym obrazem męczeństwa św. Wawrzyńca. W kościele znajdują się też XVIII-wieczne ołtarze boczne z obrazem MB Szkaplerznej i Niepokalanego Poczęcia NMP, malowane na skórze, ocalałe ze spalonego w 1842 r. kościoła, który wybudował w Karczmiskach Jerzy Lubomirski. Obok świątyni stoi, również warta obejrzenia, drewniana dzwonnica z 1723 roku.

 

Z Karczmisk kierujemy się do Wilkowa. Po drodze zatrzymujemy się w Polanówce, gdzie obejrzeć możemy piękną kaplicę św. Barbary, która wybudowana została w 1743 roku przez Marcjannę z Polanowskich Łabęcką, dziedziczkę dóbr. Ośmioboczna kaplica wotywna poświęcono św. Barbarze – patronce flisaków. Klasycystyczny styl został nadany budynkowi podczas remontu w 1838 r., który przeprowadził prawnuk fundatorki – Karol Łabęcki. W ostatnim czasie kaplica przeszła generalny remont, dzięki czemu jej piękno przyciąga wzrok każdego mijającego ją przechodnia.

 

Zwiedziwszy kaplicę w Polanówce, wracamy na trasę prowadzącą do Wilkowa. Będąc na miejscu, kierujemy się w stronę kościoła pw. św. Floriana i św. Urszuli. Świątynia ta wzniesiony została w 1625 roku z fundacji rodziny Głuskich. W roku 1638 konsekrował ją bp Tomasz Oborski. Budowla jest jednonawowa, wybudowana z kamienia i cegły. Przy nawie mieści się kaplica powstała w 1723 roku z fundacji Polkowskich. W 1720 roku świątynia uległa spaleniu, jednak doczekała się restauracji w latach 80-tych XVIII wieku, a następnie na początku wieku XIX. W 1876 r. przedłużono i podwyższono nawę. Kościół ucierpiał poważnie w czasie II wojny światowej.

 

Zwiedzając wnętrza, należy zwrócić uwagę na XVIII-wieczną rzeźbę w ołtarzu głównym przedstawiającą Chrystusa na krzyżu oraz obrazy Matki Bożej, św. Urszuli, św. Floriana, Przemienienia Pańskiego. Warta obejrzenia jest również dzwonnica murowana, wybudowana wg projektu architekta Karola Sieńskiego.

 

Stąd wracamy do Kazimierza.

 

Przebieg trasy: Kazimierz Dolny – Karczmiska – Polanówka – Wilków – Kazimierz Dolny

 

 

Weekend w Kazimierzu

 

Sobota 10 września

Godz. 17.00 - Spotkanie autorskie z Janem Dobkowskim - Pensjonat Klimaty w Mięćmierzu

 

Godz. 18.30 - Koncert Zespołu "Pięty Żywioł" - Zespół Szkół im. Jana Koszczyca - Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym

 

Zespół w składzie:

Bogdan Halicki – instrumenty perkusyjne

Izabela Wołowiec – gongi, steel drum

Sławomir Sówka – gongi, konchy, drumle, śpiew alikwotowy

 

Piąty Żywioł łączy wielorodny świat dźwięku gongów, ich uniwersalność i wielowarstwowość ze sztuką śpiewu alikwotowego, rytm z atonalnością i archaicznymi odgłosami przyrody. Niepowtarzalny nastrój koncertu tworzy niezwykła "magia" oraz energia muzyki, odczuwana przez słuchaczy zarówno mentalnie jak i fizycznie (rodzaj Mind Spa). Słuchacze stają się uwolnieni od napięć i lęków, czują się witalni i bardziej „we własnym ciele”.

 

Bilety w cenie 30zł / 20 zł. Rezerwacja biletów: Tel. 509-477-355

 

Godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - koncert kapeli NeoKlez

 

 

Niedziela 11 września

 

Godz. - Spływ kajakowy Kazimierz Dolny - Puławy - zakończenie sezonu kajakowego.

 

Więcej informacji w dziale organizacji imprez MOSiR w Puławach, tel. 81 886 38 02

 

 

Przez cały weekend trwać będą:

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę