Aktualności dla "Willa pod Wiewiórką"

Leśne spotkania

Przyszła już jesień. Zwierzęta zaczynają intensywne przygotowania do zimy. Postanowiłam zapytać wiewiórkę, czy gromadzi już zapasy.

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego liczy sobie już 10 lat. Spotkanie jubileuszowe odbyło się w ostatnią sobotę.

Arni i Dobek – postacie z książki Grażyny Lutosławskiej „Jak Arni i Dobek ratowali świat” zajrzeli do kazimierskiej Willi pod Wiewiórką razem z autorką. Powiedziały magiczne „Dzień dobry” i weszły do wyobraźni kazimierskich dzieci.

Najbliższa niedziela w Kazimierzu będzie czasem poetów. W Willi pod Wiewiórką zaprezentuje się blisko dwudziestu cieszących się uznaniem literatów z Polski i innych krajów Europy. Spotkanie odbędzie się w ramach  3. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego „Czas poetów”.

Za oknem pada i pada, ale na weekend synoptycy obiecują poprawę pogody. W sobotę i niedzielę ma być ciepło i prawie bezchmurnie. Zapraszamy więc na spacer po kazimierskich oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego. Gdyby deszcz chciał sobie jednak o nas przypomnieć, będziemy pod dachem… ATRAKCJE W WEEKEND.

Błyskawice, pioruny i ulewne deszcze nie przeszkodziły uczestnikom balu dla dzieci w Domu Kuncewiczów. Ponad 40 „Obywateli Globu” z opiekunami bawiło się w sobotę, 2 czerwca 2007 roku, w „Willi pod Wiewiórką”.

W sobotę 2 czerwca Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zaprasza wszystkie dzieci na bal u Kuncewiczów! Mile widziane i wskazane jest przybycie w strojach postaci z książek.

Są co najmniej cztery powody, dla których warto odwiedzić Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów w najbliższą niedzielę, 27 maja 2007 roku. Jakie? O tym poniżej.

90 lat temu Bychawa na Lubelszczyźnie świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach tych uczestniczył, także w roli współorganizatora, Jerzy Kuncewicz, którego sprawozdanie z tamtego dnia publikujemy w rocznicę tego wydarzenia. Marii B. Bednarz (BN) i Kazimierzowi J. Latuchowi (GUS) dziękujemy za udostępnienie tekstu Kuncewicza.

Dnia 29 kwietnia w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyło się spotkanie autorskie Waldemara Siemińskiego – socjologa i pisarza - który swoje korzenie wywodzi z Kazimierza Dolnego.

Z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, przypominamy tekst Jerzego Kuncewicza napisany w 1918 r., pół roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dziękujemy Marii B. Bednarz (BN) i Kazimierzowi J. Latuchowi (GUS), redaktorom przygotowywanej antologii twórczości literackiej Jerzego Kuncewicza, za jego udostępnienie.

Ubiegłoroczna dekoracja wielkanocna w Kuncewiczówce kładła nacisk na świąteczną kuchnię: prezentowano mazurki i baby pieczone według starych przepisów w historycznych formach. Wielkanocna wystawa AD 2007 prezentuje przede wszystkim staropolskie ozdoby świątecznego stołu.

Kolejny Podwieczorek u Kuncewiczów poświęcony w całości pamięci Jerzego Kuncewicza zgromadził w Willi pod Wiewiórką licznych gości, wśród których nie zabrakło i tych, którzy Pana Domu znali osobiście.

Podwieczorek jest trochę staroświecką, ale wartą przypomnienia formą spędzania czasu. To nie tylko popołudniowy posiłek, ale i spotkanie towarzyskie. Kuncewiczówka wraca do tej formy, proponując podczas cyklu "Podwieczorków u Kuncewiczów" głośne czytanie utworów Gospodarzy - a jak wiadomo - piękny zwyczaj wspólnej lektury - zbliża.

Kuncewiczówka zaprasza do swoich urządzonych na nowo wnętrz – w tej chwili wygląda tak, jak na początku lat 80-tych XX wieku, kiedy żyli oboje właściciele. Zmiany wystawy stałej w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym dokonano w oparciu o fotografie, filmy, teksty prasowe oraz wypowiedzi Marii i Jerzego Kuncewiczów na temat budowania i urządzania własnego domu.

Od soboty, 23 grudnia br., będzie można oglądać Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów po zakończeniu I etapu remontu. Zwiedzający zobaczą wnętrza Kuncewiczówki –zrekonstruowane na podstawie dokumentacji fotograficznej – które nawiązują teraz do czasów, gdy gospodarzyli tu oboje państwo Kuncewiczowie.

Pokaż stopkę