Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Muzea)

Najbliższe imprezy

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Jego istotą jest przeświadczenie, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Lepiej obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Przez te osiem lat w muzeach w całej Polsce przekonywaliśmy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art, czyli ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

27 kwietnia poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Gmachu Głównego przy kazimierskim Rynku 19 w sobotę 27 kwietnia o godz. 12:00 do wspólnego odkrywania wątków miłosnych na wystawie "Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki". Wstęp wolny!

W poniedziałek 29 kwietnia o godz. 11:00 zapraszamy miłośników Kazimierza Dolnego oraz dzieł literackich Marii i Jerzego Kuncewiczów na spacer szlakiem turystycznym "Kazimierz dwóch księżyców". W rolę przewodnika po tajemniczych i często trudno dostępnych miejscach związanych z Kuncewiczami, wcieli się Monika Januszek-Surdacka, kierownik oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego.

Spotykamy się w Gmachu Głównym przy kazimierskim Rynku 19. Udział w spacerze na podstawie biletu do muzeum.

Jan Koszczyc Witkiewicz i Karol Siciński to architekci nierozerwalnie związani z Kazimierzem Dolnym. Wielu turystów nie zdaje sobie jednak sprawy, że współczesny wizerunek Kazimierza zawdzięcza właśnie ich pracy. Mowa nie tylko o trosce architektów o ratowanie najstarszych, zabytkowych budynków, ale także o obiektach według ich projektów wzniesionych w ścisłym sąsiedztwie kazimierskiego rynku. Jak wyglądała praca Koszczyca Witkiewicza i Sicińskiego w Kazimierzu? Jakie trudności musieli pokonać żeby zrealizować swoje wizje? Jak zapamiętano ich w anegdocie? O tym opowiemy podczas muzealnego spaceru tematycznego "Szlakiem architektów".

Do wędrówki zaprasza Karolina Oleksiewicz, pracownik Oddziału Dom Kuncewiczów. Spacer rozpocznie się we wtorek 30 kwietnia o godz. 11:00 sprzed Gmachu Głównego przy kazimierskim Rynku 19. Wstęp na podstawie biletu do muzeum.

Nadwiślańska Noc Muzeów

Wydarzenia w obiekcie

Mapa

Opis obiektu

Restauracje w okolicy

Tyszkiewicza 22, Kazimierz Dolny (80 m)

Noclegi w okolicy

Sadowa 15, Kazimierz Dolny (46 m)
Tyszkiewicza 18, Kazimierz Dolny (49 m)
Pokaż stopkę