Temat na weekend: do ujścia Bystrej

zobacz więcej (32)

Za progiem stoi jesień i czeka, aż będzie mogła rozpocząć swoje władanie. Dokoła jeszcze jednak wciąż zielono i ciepło. Warto z tego skorzystać. To dobra pora na spacery, także rowerowe. Tym razem proponujemy wycieczkę niedaleko – do ujścia Bystrej.

Woda jest jednym z żywiołów, który przeraża i jednocześnie przyciąga, fascynuje. Jest symbolem śmierci, ale i życia. Jest podstawą wszechrzeczy, bo wszystko, co żywe, żyje wilgocią, a martwe – wysycha. Jest symbolem magii. Nic więc dziwnego, ż e Wisła w Kazimierzu przyciąga jednakowo i miejscowych, i turystów. O ile wał nadwiślański stanowi piękny pasaż spacerowy, o tyle plaże miejskie, o których przedwojenne przewodniki donosiły, że są o 5 minut drogi – to już tylko mgliste wspomnienie. Piasek – na drugim brzegu rzeki – także błyszczy zachęcająco, ale nie ma amatorów opalania. Woda, której daleko do błękitu nieba, nie zachęca do kąpieli. Jest jednak niedaleko miejsce, gdzie piasek sąsiaduje z soczyście zieloną trawą, gdzie można w spokoju odpocząć. Wprawdzie niedaleko kursuje prom, ale nie zakłóci on naszej prywatności.

Proponujemy wycieczkę do pobliskiej Bochotnicy, gdzie z Wisłą łączy się przepływająca tędy rzeka Bystra. Kiedyś od wartkiego nurtu (bochotać: wartko płynąć) zwana była Bochotnicą – i to od niej nazwę przejęła osada, w której Bolesław Prus umieścił akcję swojej noweli „Antek". 

Pojedźmy tam nadwiślańskim bulwarem, choć to może nie najlepsze miejsce do jazdy – do wysokości stacji paliw lepiej rower prowadzić. Później bulwar pustoszeje, możemy więc wsiąść na rower i spokojnie podziwiać panoramę Wisły. Przed nami widać w oddali kamieniołom w Nasiłowie. Po prawo mijamy XVI wieczne spichlerze. Wkrótce bulwar się kończy i musimy dalej jechać ulicą. Trzeba uważać, bo ruch tu duży, a na jezdni nie ma wyznaczonego pasma dla rowerów. Jak tylko nadarzy się okazja, zjeżdżamy na polną drogę. Zjazd jest za sklepem mieszczącym się w budynku na zakręcie drogi zanim dojedziemy do centrum Bochotnicy. Skręcamy w lewo pomiędzy zabudowaniami. Polna droga wyprowadzi nas na łęgi nadwiślańskie. Aż chce się powiedzieć za Mickiewiczem: wpłynąłem na suchego przestwór oceanu… Dojeżdżamy do drogi prowadzącej do promu i skręcamy w kierunku Wisły. Tuż przed rzeką skręcamy w lewo. Stad już niedaleko do ujścia Bystrej. Za chwilę można rozłożyć koc i przygotować piknik.

 

ZOBACZ MAPĘ

 

Weekend w Kazimierzu


Piątek 23 września

Godz. 18.00 – "Jarzębinowy weekend" – Zagrodowa Osada w Uściążu

Godz. 19.00 – Dancing – Siwy Dym


Sobota 24 września

 

Godz. 12.00 - Mecz charytatywny na rzecz odbudowy Szkoły Podstawowej w Kazimierzu Dolnym z udziałem gwiazd piłki nożnej - boisko w Kazimierzu Dolnym przy przystani, Rynek.

Gość specjalny Cezary Kucharski były reprezentant Polski w piłkę nożną.
Ramowy scenariusz imprezy:
12.00 - boisko przy przystani: otwarcie imprezy: głos zabierają: Burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia, wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska, Cezary Kucharski.
12.10 - turniej rzutów karnych: każdy chętny próbuje strzelić gola bramkarzowi (w przypadku, gdy mu się to nie uda, jest zobowiązany kupić cegiełkę).
12.30 - rozpoczęcie meczu: Oldboye Kazimierz vs drużyna C. Kucharskiego. (mecz trwa 2x20 min, przerwa 10 min).
13.20 - zakończenie meczu.
15.15 - Rynek: wręczenie przez przedstawicieli Klubu Harley Davidson Burmistrzowi Kazimierza kwoty pieniędzy na zakup cegiełek i zaproszenie do uczestniczenia w atrakcjach (np. przejażdżka motocyklem za kupioną cegiełkę).
15.20 - Rynek: zakończenie imprezy: podziękowania: Burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia, wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska, Cezary Kucharski.
Prowadzący: Paweł Typiak.
O godz. 12.00 do Kazimierza planowany był przyjazd Tuskobusu z minister Ewą Kopacz.

 

Godz. 21.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela Klezmaholics – Knajpa "U FRYZJERA"


Niedziela 25 września

 

Godz. 9.00 – Święto JesieniMuzeum Przyrodnicze

9.00 - Msza św. w kazimierskiej Farze

10.00 - 16.00 - Święto Jesieni na błoniach przed Muzeum Przyrodniczym

 

Godz. 12.00 – Wernisaż wystawy Lecha Rzewuskiego – Galeria Klimaty w Mięćmierzu

 

Godz. 13.00 - STFZ.EKO - wernisaż wystawy prac polskich artystów złotników i projektantów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych - Muzeum Sztuki Złotniczej


Przez cały weekend trwać będą:

 

 

Swoje prace wystawiają: Marta Andała, Marek Andała, Jerzy Gnatowski, Halina Kołodziejska, Hanna Korzeniowska, Mirosława Marcinek, Bartłomiej Michałowski, Sławomir Mikawoz, Agnieszka Mitura, Leszek Niewiadomski, Renata Owczaruk, Zbigniew Pieczyński, Małgorzata Piłat, Michał Smółka, Mateusz Smółka, Jarosław Struk, Zbigniew Strzyżyński, Daniel de Tramecourt, Waldemar Wojczakowski, Elwira Woźniak, Małgorzata Wzorek, Waldemar Żaczek.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę