Aktualności dla "Fara Kazimierz"

Duch na farze?

Na murach fary codziennie około godziny dziewiątej rano na kilka minut pojawia się profil twarzy mężczyzny. Wyraźnie widać wydatny nos, oczy, brodę i usta, a jak się uważnie przypatrzeć – burzę loków przypominającą barokowe peruki. Cień jest wyraźny, ale pojawia się tylko wiosną i jesienią w okolicy równonocy. Któż to taki pokutuje na fasadzie kazimierskiej fary?
Wkrótce zostanie wystawiony na widok publiczny skarb* z fary. To 246 monet, z których najstarsza pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Wystawie w Muzeum Nadwiślańskim towarzyszyć będzie publikacja, o której już mówi się, że to będzie jedno z najbardziej znaczących i wartościowych opracowań historycznych dla Kazimierza.
Kazimierską farę co roku odwiedzają tłumy turystów. Położona tuż przy rynku, na wzgórzu przyciąga wzrok spacerujących ludzi i zachwyca, gdy już zdecydujemy się wejść do środka. Obecnie, zwiedzających jest zdecydowanie mniej niż zazwyczaj. Z wiadomych względów. Jeśli chcielibyście odwiedzić kościół farny w Kazimierzu, ale nie macie teraz takiej możliwości, mamy dobrą wiadomość – jest to możliwe bez wychodzenia z domu. W jaki sposób? O tym poniżej.
To będzie już trzeci koncert w ramach Wirtualnego Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2020 w Kazimierzu Dolnym. Organy zabrzmią pod palcami profesora Akademii Muzycznej w Katowicach Juliana Gembalskiego.
8 koncertów w sobotnie wieczory lipca i sierpnia. Pierwszy z nich już w najbliższą sobotę. Startuje Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy.
Mimo tego, że styczeń dobiega końca, w kazimierskiej farze wciąż czuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Wszystko to za sprawą muzyki. I gościnnych koncertów, które odbywają się w ramach 2. Kazimierskiego Noworocznego Festiwalu Organowego.
Rok 20 upływać będzie w Kazimierzu pod znakiem farnych organów. Mija bowiem 400 lat od ich budowy. Na prospekcie organowym wyrzeźbiono datę 1620, którą uznaje się za rok powstania instrumentu. Pierwsze z wydarzeń już 1 stycznia w farze.

Wigilią Paschalną rozpoczęły się uroczystości Wielkiej Niedzieli. Chrystus zmartwychwstał!

Tradycyjną procesją z palmami w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień kończący czas Wielkiego Postu.

W Kościele katolickim kończy się okres Wielkiego Postu. Przez ulice wielu polskich miast i miasteczek przechodzą wierni w tradycyjnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nierzadko poszczególne stacje ilustrowane są w formie żywych obrazów pokazujących mękę i śmierć Chrystusa. Taka właśnie wygląda Droga Krzyżowa, która co roku odbywa się w przestrzeni Kazimierza.

W świątecznej scenerii Fary po raz kolejny w tym roku wybrzmiały polskie kolędy i pastorałki. Te tradycyjne i te współczesne, także z akcentami … wojskowymi. W tym wypadku modlitwa o pokój wyśpiewana przez przyszłych lotników zabrzmiała szczególnie mocno.

W Nowy Rok Kazimierz wchodził nie tylko w blasku i huku petard. Powitały go także dźwięki bardziej subtelne – kazimierskich organów w tradycyjnym koncercie noworocznym.

Muzyczna Fara

Nowy Rok w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się muzycznie. W styczniu w Kościele Farnym odbędą się trzy koncerty, podczas których usłyszymy zabytkowe organy, ale i wyjątkowych artystów.

Mszą świetą i procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy wokół Fary  zakończyły się obchody uroczystości Bożego Ciała. Foto i wideoreportaż naszego Czytelnika Marka Kowalskiego.

Palmy i palmy (wideo)

Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.

Parafia kazimierska stara się o zwrot bezcennej figury kazimierskiej Madonny z 1420 r., której kopia stoi w Farze po lewej stronie ołtarza.

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że tak wiele osób decyduje się na to, aby właśnie tu zawrzeć związek małżeński. Tym bardziej teraz, gdy ślub cywilny wcale nie musi odbywać się w urzędzie.

Wiwat maj! Trzeci maj!

W Kazimierzu święta państwowe tradycyjnie rozpoczynają się w Farze i kończą na Wietrznej Górze u stóp Klasztoru Franciszkanów. I nic w tym dziwnego. Przecież „Bóg, honor, ojczyzna” to trójca podstawowych polskich wartości.

Zimową nocą Kazimierz jest najpiękniejszy. Śnieg i mrok ukrywa wszystkie niedoskonałości Miasteczka, a dyskretne oświetlenie podkreśla to, co w nim najbardziej wartościowe.

Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pod wezwaniem Św. Anny zaprasza na doroczny Koncert Noworoczny. Przy organach Liliusza w Farze zasiądzie dr Jadwiga Kowalska z Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pokaż stopkę