Palmy i palmy (wideo)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (21)

Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.

Materiał na palmy wielkanocne ustalony tradycją w różnych regionach Polski nie był jednakowy. W okolicach Kazimierza w palmie musiały się znajdować trzcina, bazia, coś zielonego i coś czerwonego. Patrząc jednak na współcześnie wyrabiane palmy, trudno się czasem oprzeć wrażeniu, że tradycja to jedno, a gust wykonawcy czy panująca moda to drugie.

W kazimierskiej procesji z palmami wokół Rynku od lat polskie palmy idą w parze z naturalnymi liśćmi palmowymi, łącząc w ten sposób niejako czasy biblijne z naszą tradycją. Tylko czy my jeszcze pamiętamy o tej naszej ludowej tradycji?

– Palma służyła nie tylko do dekoracji: święciło się nią domy i obejścia, krowy pierwszy raz w roku wyprowadzane na pastwisko, ziemniaki przed sadzeniem, ziarno przed wysianiem. Bazia połknięta z poświęconej palmy chroniła przed przeziębieniem – mówi Małgorzata
Urban z Siedliska Małgorzaty w Cholewiance należącym do sieci Ekomuzeów Lubelszczyzny - Żywa Tradycja. – Palma zawsze musiała być za obrazem – to było jej stałe miejsce.

A gdzie Państwo umieściliście swoje palmy po świeceniu w kościele?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Zdzisław król Lewków.
    Zastanawiam się jak długo jeszcze teren po Esterce będzie szpecił ulicę a własciwiecałą północną część rynku . Nie wierzę by nie można było zmusić właściciela do zagospodarowania tego terenu. To swiadczy o nieudolności samorządu.
  • Kazia
    Mistrz drugiego planu w akcji!

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę