Palmy i palmy (wideo)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (21)

Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.

Materiał na palmy wielkanocne ustalony tradycją w różnych regionach Polski nie był jednakowy. W okolicach Kazimierza w palmie musiały się znajdować trzcina, bazia, coś zielonego i coś czerwonego. Patrząc jednak na współcześnie wyrabiane palmy, trudno się czasem oprzeć wrażeniu, że tradycja to jedno, a gust wykonawcy czy panująca moda to drugie.

W kazimierskiej procesji z palmami wokół Rynku od lat polskie palmy idą w parze z naturalnymi liśćmi palmowymi, łącząc w ten sposób niejako czasy biblijne z naszą tradycją. Tylko czy my jeszcze pamiętamy o tej naszej ludowej tradycji?

– Palma służyła nie tylko do dekoracji: święciło się nią domy i obejścia, krowy pierwszy raz w roku wyprowadzane na pastwisko, ziemniaki przed sadzeniem, ziarno przed wysianiem. Bazia połknięta z poświęconej palmy chroniła przed przeziębieniem – mówi Małgorzata
Urban z Siedliska Małgorzaty w Cholewiance należącym do sieci Ekomuzeów Lubelszczyzny - Żywa Tradycja. – Palma zawsze musiała być za obrazem – to było jej stałe miejsce.

A gdzie Państwo umieściliście swoje palmy po świeceniu w kościele?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Zdzisław król Lewków.
    Zastanawiam się jak długo jeszcze teren po Esterce będzie szpecił ulicę a własciwiecałą północną część rynku . Nie wierzę by nie można było zmusić właściciela do zagospodarowania tego terenu. To swiadczy o nieudolności samorządu.
  • Kazia
    Mistrz drugiego planu w akcji!

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę