Ślub w Kazimierzu? Ależ tak!

Skomentuj (2)

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że tak wiele osób decyduje się na to, aby właśnie tu zawrzeć związek małżeński. Tym bardziej teraz, gdy ślub cywilny wcale nie musi odbywać się w urzędzie.

Wraz z 1 marca 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie udzielania ślubów cywilnych poza Urzędem Stanu Cywilnego. Rozporządzenie to daje wszystkim parom planującym ślub możliwość wyboru miejsca, w którym chcieliby złożyć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. Co oznacza to w praktyce?

- W Urzędzie Stanu Cywilnego w Kazimierzu Dolnym odbywa się ponad sto ślubów cywilnych rocznie – mówi Grażyna Bieniek, kierownik kazimierskiego USC. – To dużo. Większość osób decydujących się na ślub w naszym urzędzie jest spoza gminy Kazimierz Dolny.

Nowe zasady dotyczące udzielania ślubów mogą przyciągnąć jeszcze większą ilość par planujących uroczystość. W końcu nadwiślańskie Miasteczko to jedno z najbardziej romantycznych miast w Polsce. Jest tu tyle pięknych miejsc, w których można by złożyć przysięgę… Jednak czy każde marzenie da się spełnić? Nie do końca. Są pewne ograniczenia.

- Musi być to miejsce godne i eleganckie – mówi Grażyna Bieniek. – Wszystko powinno być odpowiednio przygotowane, z wyznaczonym miejscem dla kierownika USC, pary młodej czy świadków.

W Kazimierzu Dolnym takie śluby już się odbywały. W pensjonatach, hotelach i restauracjach. Jednak na tym nie koniec. Ślub może się także odbyć na statku lub też Wzgórzu Zamkowym.

- Tak, na kazimierskim Zamku można wziąć ślub – mówi Mariusz Płoszaj - Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Pierwszy ślub na Zamku odbędzie się w sierpniu tego roku.

Pozostaje jednak pytanie: ile to wszystko kosztuje?  Ślub na dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym to 200 zł + VAT za godzinę. Jeśli zaś chodzi o opłatę dodatkową za udzielenie ślubu przez urzędnika, to wynosi ona tysiąc zł i jest opłata ustawowa, bez względu na wybrane miejsce.

Czy ślub w innym miejscu niż urząd wiąże się z dodatkowymi formalnościami?

- Wystarczy złożyć podanie w Urzędzie Stanu Cywilnego – mówi Grażyna Bieniek. – Tylko tyle. Nie są potrzebne już żadne argumenty, które miałyby nas przekonać. 

Śluby w kazimierskim magistracie odbywają się w wyznaczone soboty miesiąca. I nie potrzeba tu rocznego wyprzedzania. Wystarczy zgłosić się do urzędu miesiąc czy dwa miesiące wcześniej i ustalić wszystkie szczegóły.

Skoro ślub cywilny możemy zorganizować poza USC, jak wygląda sytuacja ze ślubem kościelnym czy konkordatowym?

- To nie leży w mojej kompetencji – mówi ksiądz Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii. – Jeśli ktoś miałby takie życzenie, by ślub odbył się poza świątynią, musi wystosować specjalne pismo do biskupa. To kuria wydaje pozwolenie bądź też odmawia.

Jak tłumaczy ksiądz proboszcz, w związku z wprowadzonymi zmianami w polskim prawie dotyczącym udzielania ślubów cywilnych poza USC, do kazimierskiej parafii jakiś czas temu wpłynęło takie zapytanie, jednak odpowiedź z kurii była negatywna.

Być może za jakiś czas, bez względu na rodzaj ślubu, każda uroczystość zaślubin będzie mogła odbyć się w wymarzonym przez pary młode miejscu.  Na razie cieszmy się tą zmianą, która weszła w życie, bo to kolejny krok naprzód. Przepis ułatwiający życie i dający możliwość podejmowania decyzji w ważnych dla nas kwestiach.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Tubyl.
    P.Bakinowska niech zamyka drzwi do swojego zakładu bo nie można swobodnie przejść.
  • Justyna i Adam
    21 maja 2015 mieliśmy ślub w Kazimierzu - najcudowniejsze miejsce na taką uroczystość..klimatyczne...romantyczne...dziękujemy p.Grażynie z USC w Kazimierzu Dolnym - odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku:),wilii AHAVA w której mieliśmy noclegi - urokliwe miejsce i przemiła obsługa ,restauracji AKUKU za " ucztę dla podniebienia" i profesjonalną obsługę w przed dzień ślubu, p.Ani- Knajpie Artystycznej za pysznie przygotowane jedzonko podczas obiadu i wieczornej posiadówki po ceremonii zaślubin, p.Jackowi(firma Bobik)- za niezapomniane atrakcje podczas wyprawy jeepami..dopełnieniem całej wizyty był również rejs statkiem po Wiśle i zwiedzanie Janowca..a wcześniej zabytków/ zakątków Kazimierza.Wszystkie te miejsca...osoby zrobiły wszystko abyśmy te kilka dni wspominali długie, długie lata...100 procent zadowolenia i satysfakcji.dziękujemy ślicznie i polecamy ślub w Kazimierzu Dolnym
    p.s. dzięki wielkie dla Pań z M s.c. Salon fryzjerski - profesjonalizm w 100 %
    p.s.2 - dzięki wielkie dla zakładu fotograficznego Bakinowski - za pamiątkę na wiele lat

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę