Organy znowu zabrzmią festiwalowo

8 koncertów w sobotnie wieczory lipca i sierpnia. Pierwszy z nich już w najbliższą sobotę. Startuje Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy.
Tegoroczny festiwal będzie miał charakter szczególny. Obecny rok jest bowiem w Kazimierzu rokiem kazimierskich organów. Instrument powstał w 1620 r. a za jego twórcę uważa się włoskiego organmistrza przybyłego do Kazimierza z Warszawy – Szymona Liliusza. Organy te wespół ze swym wspaniałym modrzewiowym prospektem są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej.
Kiedy planowano tegoroczne koncerty, nikt nawet nie przypuszczał, że kazimierski festiwal organowy przeniesie się w całości do sieci. Pandemia covid-19 jednak sprawiła, że organizacja festiwalu stanęła w ogóle pod znakiem zapytania. Wirtualny jego charakter w tym roku wynika więc z potrzeby sytuacji. To sprawi jednak, że muzyka kazimierskich organów w roku ich jubileuszu będzie dostępna dla wielu miłośników muzyki organowej, także dla tych, którzy nigdy dotąd w Kazimierzu nie byli. Na szczęście będzie dostępna także i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie Miasteczka bez tego festiwalu i bez osobistego w nim uczestnictwa – jednak przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Zanim jednak festiwalowo zabrzmią organy, warto przyjrzeć się z bliska, jak są zbudowane i jak działają. Na prospekt organowy co prawda nie wejdziemy, ale poznanie instrumentu umożliwią nam krótkie filmiki „Zanim zabrzmią organy” zrealizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki w ramach promocji festiwalu.
- Wiele osób kazimierskie organy widziało, wiele osób je słyszało, ale nie każdy wie, jak one działają. Stąd pomysł, by pokazać instrument „od kuchni” – mówi Aleksandra Ścibior z Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki. – Przygotowaliśmy 7 krótkich filmików, w których przewodnikiem po kazimierskich organach jest Janusz Głos wieloletni organista w farze. Opowiada on, jak organy działają, jak są zbudowane, przedstawiając ciekawostki zza kulis, gdzie zwykli ludzie raczej wejścia nie mają.
W sieci dostępnych jest już pięć odcinków serii „Zanim zabrzmią organy”. Kolejne dwa ukażą się w tym tygodniu – w ostatnim z nich usłyszymy, jak brzmią kazimierskie organy, zanim jeszcze rozpocznie się festiwal.
Zanim organy zabrzmią festiwalowo, będzie je można posłuchać w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13:00.
- W soboty i niedziele zapraszamy na prezentacje organowe o godz. 13.00 – czytamy na stronie kazimierskiej fary. – Ofiary składane przy tej okazji służą bieżącej konserwacji i strojeniu instrumentu.
Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020
Program koncertów:

4 lipca Roman Perucki – organy; Maria Perucka – skrzypce; Łukasz Długosz – flet |
11 lipca Bjorn O. Wiede – organy |
18 lipca Julian Gembalski – organy |
25 lipca Arkadiusz Bialic – organy; Mirosław Pachowicz – fagot; Łukasz Perucki – skrzypce |
1 sierpnia Matthias Bohlert – organy; Krzysztof Karpeta – wiolonczela |
8 sierpnia Marek Stefański – organy; Milena Sołtys-Walosik  - sopran |
15 sierpnia Krzysztof Urbaniak – organy |
22 sierpnia Gabriele Giacomelli – organy
W tym roku koncerty rozpoczynać się będą nietypowo o godzinie 19:00, co związane jest z faktem ich transmisji w TVP Lublin i w sieci.
- Koncerty będą transmitowane w czasie rzeczywistym nie tylko w TVP Lublin, ale także na stronie KOKPiT, na kanale YouTube i w mediach społecznościowych – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek dyrektor KOKPiT.
Organizatorzy: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, UM Kazimierz Dolny; Parafia Rzymskokatolicka p. w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolny; Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”.
Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym festiwalu.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę