Kiedy Madonna powróci do Fary?

Skomentuj (10)

Parafia kazimierska stara się o zwrot bezcennej figury kazimierskiej Madonny z 1420 r., której kopia stoi w Farze po lewej stronie ołtarza.

Parafia kazimierska wspierana aktywnie przez Samorząd Mieszkańców stara się o zwrot oryginalnej figury Madonny Kazimierskiej, która po wypożyczeniu w okresie dwudziestolecia międzywojennego na Ogólnopolską Wystawę Sztuki Gotyckiej w Warszawie nie wróciła już do Kazimierza. W czasie zawieruchy wojennej Madonna wędrowała po Polsce, była w Krakowie, by wrócić znów do Warszawy. Szczęśliwie przetrwała wojnę i można było rozpocząć starania o jej zwrot. Taka szansa pojawiła się w 1964 r., gdy sąd wydał postanowienie o wydaniu Madonny parafii kazimierskiej, ale niestety Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie rzeźba jest przechowywana, wyroku nie wykonało. Na dodatek, jak ustaliła przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Romana Rupiewicz historyk sztuki, rok później kolejny wyrok sądu potraktował Madonnę jako mienie poniemieckie, do którego parafia Kazimierska nie ma żadnych praw.

Teraz po raz kolejny parafia występuje o zwrot Madonny. Jednak mimo zgromadzenia pełnej dokumentacji potwierdzającej wypożyczenie dzieła na wystawę z zasobów parafii w Kazimierzu, Muzeum Narodowe w Warszawie Kazimierzowi jej nie wydało. Dlatego też zwrócono się w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sprawę w Warszawie pilotuje też poseł Ziemi Puławskiej prof. Krzysztof Szulowski.

Figura Kazimierskiej Madonny jest dla Kazimierza niezwykle cenna nie tylko dlatego, że jest to zabytek gotyku międzynarodowego klasy zerowej. Niewykluczone, że była to także figura kultowa. W zasobach Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie istnieje obraz przedstawiający biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego, wcześniej proboszcza kazimierskiego, w pozie modlitewnej przed Kazimierską Madonną.  
Obecnie w kazimierskiej Farze po lewej stronie ołtarza stoi kopia średniowiecznej figury. Być może już wkrótce zobaczymy na tym miejscu wyczekiwany oryginał.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Zdzisław.
  To może zróbcie referendum w wyznaczonym obszarze, czy się wszyscy na to zgodzą, bo po powrocie Madonny grzech za powyższe czyny będzie potrójny i większość może go nie udźwignąć.
  • cie choroba
   wlasnie, trza rozwagi
 • aby oby
  Ponoc gdy Madonna wroci to w promiemiu 3 kilometrow od fary zapanuje uczciwosc, zyczliwosc, powsciagliwosc plciowa, zniknie pociag do uzywek, pijanstwo, tytonizm, ochota do nieformalnych zwiazkow i genderowej rewolty, zaden facet juz w sukni chodzil nie bedzie, a baba w spodniach, modlcie sie...
 • ciekawski
  Niema sprawy.
 • ciekawski
  stoi po lewej czy po prawej?
  • Redakcja
   Oczywiście po lewej. Przepraszamy.
 • Władysław R
  Piękna jest ta Figura Kazimierskiej Madonny. Modlę się by starania wielu ludzi powiodły się i Minister podjął dobrą decyzję. A Parafianie z Kazimierza Dolnego gdyby szukali miejsca dla Kopi Figury Madonny to znam takie miejsce - kościół w budowie Świętego Jana Pawła II w Lublinie. Władysław R.
  • Parafianka
   Dziękujemy za modlitwę
  • pijany znad Grodarza
   hmm. Czyzby próba kolejnego zawłaszczenia ?
 • pijany znad Grodarza
  Słuchałem radio w samochodzie. Było o tym.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę