Jeden koncert, wiele intencji (wideo)

Skomentuj (14)

zobacz więcej (10)

W Nowy Rok Kazimierz wchodził nie tylko w blasku i huku petard. Powitały go także dźwięki bardziej subtelne – kazimierskich organów w tradycyjnym koncercie noworocznym.

W wykonaniu ks. Attili Hontiego – dawnego wikariusza kazimierskiej parafii, dziś kapłana Archidiecezji w Lublinie i dyrygenta Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego „Pueri Cantores Lublinenses” – podczas Koncertu Noworocznego zabrzmiała muzyka z czasów młodości kazimierskich organów. Koncert ten bowiem inauguruje jubileusz 400 – lecia organów zbudowanych przez Szymona Liliusza w kazimierskiej Farze.

- Organy to nie tylko instrument koncertowy, ale i liturgiczny. W Kościele rzymsko – katolickim miały zawsze ludzkie serca pociągać do spraw wyższych – mówił tuż przed koncertem ks. Attila Honti. – Koncert ten, mimo że niektóre utwory są z pogranicza muzyki świeckiej, chciałbym tak właśnie zadedykować: na większą chwałę Pana Boga, aby nasze serca były poruszone, a my stawali się lepsi.

Serca słuchaczy poruszała muzyka organowa w pięknym wykonaniu ks. Hontiego z towarzyszeniem anielskiego głosu Jakuba Wolanina chórzysty „Pueri Cantores Lublinenses”. Koncert ten to przedsmak kolejnej muzycznej gratki, jaką będzie koncert kolęd w wykonaniu właśnie Pueri Cantores Lublinenses, który odbędzie się w trzecią niedzielę stycznia 21 I o godz. 14.00 w kazimierskiej Farze. Na organach Szymona Liliusza zagra wtedy Małgorzata Skwarzyńska, a ks. Honti wystąpi w roli dyrygenta chóru.

Blisko godzinny koncert poprzedziły także życzenia noworoczne od burmistrza miasta Kazimierza, który jako jeden z jego organizatorów zapowiedział, że to muzyczne wydarzenie inauguruje jeszcze jeden jubileusz – stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

- To ważna data, więc my nasze świętowanie zaczynamy już dziś – mówił burmistrz Andrzej Pisula. – W Nowym Roku życzę Państwu błogosławieństwa Bożego, szczęścia i by plany, które zamierzacie realizować, się ziściły. Wszystkiego dobrego!

Dobre życzenia popłynęły też do osób potrzebujących. Koncert organizowany z inicjatywy Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego był bezpłatny, ale każdy jego uczestnik mógł ofiarować datek charytatywny – tym razem na rzecz pogorzelców z ulicy Lubelskiej.

 

Koncert w wypełnionej po brzegi Farze zakończyły burzliwe oklaski.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (14)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2018. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2018 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę