Rok 20 rokiem kazimierskich organów

Rok 20 upływać będzie w Kazimierzu pod znakiem farnych organów. Mija bowiem 400 lat od ich budowy. Na prospekcie organowym wyrzeźbiono datę 1620, którą uznaje się za rok powstania instrumentu. Pierwsze z wydarzeń już 1 stycznia w farze.
Kazimierskie organy to prawdopodobnie najstarsze zachowane w całości organy w Polsce. Za ich twórcę uważa się Szymona Liliusza - osiadłego w Kazimierzu organmistrza pochodzenia włoskiego. Instrument ma 36 rejestrów, rozdysponowanych na dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. Na uwagę zasługuje wbudowany centralnie w cokół sekcji głównej stół gry z tzw. krótką oktawą i klawiszami w kolorze drewna oraz z żelaznymi pocięgłami – kluczami rejestrowymi, które służą do włączania poszczególnych głosów. Poza właściwymi głosami organy zostały wyposażone w rejestr kotłów i dzwonków.

Na uwagę zasługuje również modrzewiowa, rzeźbiona oprawa organów zawierających 1436 piszczałek.

- Bogato rzeźbiony prospekt z hermami (popiersiami) jak i cała oprawa plastyczna ma charakter snycerki północnofrancuskiej – pisze Andrzej Pawłowski w przewodniku „Kazimierz Dolny nad Wisłą. Historia i współczesność”. – Prawdopodobnie powstał ona w warsztacie toruńskim lub gdańskim.

- Organy z kazimierskiej fary, wespół ze swym wspaniałym prospektem, są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej – czytamy na stronie MusicamSacram.pl.

400-lecie kazimierskich organów będzie okazją do wielu muzycznych wydarzeń. Pierwsze z nich już 1 stycznia. Wtedy właśnie rozpocznie się 2. Kazimierski Noworoczny Festiwal Organowy.
To cykl 4 koncertów, z których pierwszy odbędzie się w Nowy Rok, a kolejne – w dwie ostatnie niedziele stycznia i pierwszą lutego. Wszystkie koncerty zaplanowano w farze na godzinę 14:00.

W czasie koncertu noworocznego w wykonaniu Roberta Brodackiego usłyszymy świąteczną europejską muzykę organową. 19 stycznia na organach zagra Stanisław Maryjewski. W programie m.in. utwory B. Storace’a, J. Pachelbela, F. Morettiego, L. C. Daquina i J. Kuchara.

W czasie dwóch ostatnich koncertów dominować będzie muzyka chóralna o tematyce Bożego Narodzenia. 26 stycznia wystąpi Katedralny Chór Chłopięco – Męski Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka, a 2 lutego Archidiecezjalny Chór Chłopięco – Męski Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Hontiego – dyrektora artystycznego festiwalu.

Organowy festiwal zimowy to preludium koncertów letnich. Rozpocznie je wielki koncert 4 lipca. Na rynku zagra wtedy mobilny carillon, zapraszając na koncert organowy do fary, a potem na zamek, gdzie z koncertem organowym wystąpi orkiestra z Kaliningradu. Tegoroczny Kazimierski Festiwal Organowy odbywający się jak co roku w każdą sobotę wakacji od lipca do sierpnia zakończy Noc Organów 22 sierpnia.

Organizatorem koncertów jest miasto Kazimierz Dolny, Pueri Cantores Lublinenses, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Kazimierska Fara" i Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

To tylko niektóre wydarzeń zaplanowanych na 400 – lecie kazimierskich organów. Więcej informacji wkrótce.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę