Rok 20 rokiem kazimierskich organów

Rok 20 upływać będzie w Kazimierzu pod znakiem farnych organów. Mija bowiem 400 lat od ich budowy. Na prospekcie organowym wyrzeźbiono datę 1620, którą uznaje się za rok powstania instrumentu. Pierwsze z wydarzeń już 1 stycznia w farze.
Kazimierskie organy to prawdopodobnie najstarsze zachowane w całości organy w Polsce. Za ich twórcę uważa się Szymona Liliusza - osiadłego w Kazimierzu organmistrza pochodzenia włoskiego. Instrument ma 36 rejestrów, rozdysponowanych na dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. Na uwagę zasługuje wbudowany centralnie w cokół sekcji głównej stół gry z tzw. krótką oktawą i klawiszami w kolorze drewna oraz z żelaznymi pocięgłami – kluczami rejestrowymi, które służą do włączania poszczególnych głosów. Poza właściwymi głosami organy zostały wyposażone w rejestr kotłów i dzwonków.

Na uwagę zasługuje również modrzewiowa, rzeźbiona oprawa organów zawierających 1436 piszczałek.

- Bogato rzeźbiony prospekt z hermami (popiersiami) jak i cała oprawa plastyczna ma charakter snycerki północnofrancuskiej – pisze Andrzej Pawłowski w przewodniku „Kazimierz Dolny nad Wisłą. Historia i współczesność”. – Prawdopodobnie powstał ona w warsztacie toruńskim lub gdańskim.

- Organy z kazimierskiej fary, wespół ze swym wspaniałym prospektem, są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej – czytamy na stronie MusicamSacram.pl.

400-lecie kazimierskich organów będzie okazją do wielu muzycznych wydarzeń. Pierwsze z nich już 1 stycznia. Wtedy właśnie rozpocznie się 2. Kazimierski Noworoczny Festiwal Organowy.
To cykl 4 koncertów, z których pierwszy odbędzie się w Nowy Rok, a kolejne – w dwie ostatnie niedziele stycznia i pierwszą lutego. Wszystkie koncerty zaplanowano w farze na godzinę 14:00.

W czasie koncertu noworocznego w wykonaniu Roberta Brodackiego usłyszymy świąteczną europejską muzykę organową. 19 stycznia na organach zagra Stanisław Maryjewski. W programie m.in. utwory B. Storace’a, J. Pachelbela, F. Morettiego, L. C. Daquina i J. Kuchara.

W czasie dwóch ostatnich koncertów dominować będzie muzyka chóralna o tematyce Bożego Narodzenia. 26 stycznia wystąpi Katedralny Chór Chłopięco – Męski Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka, a 2 lutego Archidiecezjalny Chór Chłopięco – Męski Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Hontiego – dyrektora artystycznego festiwalu.

Organowy festiwal zimowy to preludium koncertów letnich. Rozpocznie je wielki koncert 4 lipca. Na rynku zagra wtedy mobilny carillon, zapraszając na koncert organowy do fary, a potem na zamek, gdzie z koncertem organowym wystąpi orkiestra z Kaliningradu. Tegoroczny Kazimierski Festiwal Organowy odbywający się jak co roku w każdą sobotę wakacji od lipca do sierpnia zakończy Noc Organów 22 sierpnia.

Organizatorem koncertów jest miasto Kazimierz Dolny, Pueri Cantores Lublinenses, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Kazimierska Fara" i Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

To tylko niektóre wydarzeń zaplanowanych na 400 – lecie kazimierskich organów. Więcej informacji wkrótce.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę