Aktualności dla "Fara kazimierska"

Duch na farze?

Na murach fary codziennie około godziny dziewiątej rano na kilka minut pojawia się profil twarzy mężczyzny. Wyraźnie widać wydatny nos, oczy, brodę i usta, a jak się uważnie przypatrzeć – burzę loków przypominającą barokowe peruki. Cień jest wyraźny, ale pojawia się tylko wiosną i jesienią w okolicy równonocy. Któż to taki pokutuje na fasadzie kazimierskiej fary?
Wkrótce zostanie wystawiony na widok publiczny skarb* z fary. To 246 monet, z których najstarsza pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Wystawie w Muzeum Nadwiślańskim towarzyszyć będzie publikacja, o której już mówi się, że to będzie jedno z najbardziej znaczących i wartościowych opracowań historycznych dla Kazimierza.
Kazimierską farę co roku odwiedzają tłumy turystów. Położona tuż przy rynku, na wzgórzu przyciąga wzrok spacerujących ludzi i zachwyca, gdy już zdecydujemy się wejść do środka. Obecnie, zwiedzających jest zdecydowanie mniej niż zazwyczaj. Z wiadomych względów. Jeśli chcielibyście odwiedzić kościół farny w Kazimierzu, ale nie macie teraz takiej możliwości, mamy dobrą wiadomość – jest to możliwe bez wychodzenia z domu. W jaki sposób? O tym poniżej.

Transmisja mszy z fary

W niedzielę parafia kazimierska poprowadzi transmisję mszy świętej z fary o godzinie 12:00.
Mimo tego, że styczeń dobiega końca, w kazimierskiej farze wciąż czuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Wszystko to za sprawą muzyki. I gościnnych koncertów, które odbywają się w ramach 2. Kazimierskiego Noworocznego Festiwalu Organowego.
Rok 20 upływać będzie w Kazimierzu pod znakiem farnych organów. Mija bowiem 400 lat od ich budowy. Na prospekcie organowym wyrzeźbiono datę 1620, którą uznaje się za rok powstania instrumentu. Pierwsze z wydarzeń już 1 stycznia w farze.

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach tegorocznego Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka).

Tuż przed wielkoczwartkową liturgią w kościele farnym nastąpiła ceremonia poświęcenia nowych dzwonów i ich uroczysta prezentacja.

Tradycyjną procesją z palmami w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień kończący czas Wielkiego Postu.

W Nowy Rok Kazimierz wchodził nie tylko w blasku i huku petard. Powitały go także dźwięki bardziej subtelne – kazimierskich organów w tradycyjnym koncercie noworocznym.

Trwają prace remontowe przy Farze. Zabiegom konserwatorskim poddane jest tym razem wnętrze dzwonnicy, która po remoncie ma być dostępna dla zwiedzających.

Najpiękniejsze, choć wcale nie najkrótsze, nabożeństwo w roku - Liturgia Wigilii Paschalnej. Z ciemności ku światłu. Z soboty ku niedzieli. Ze śmierci ku zmartwychwstaniu.

Całymi rodzinami, parami, czasem osobno. W Wielką Sobotę wierni przez cały dzień udają się do kościoła Farnego by poświęcić pokarmy.

Palmy i palmy (wideo)

Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.

Po nocy rozjaśnionej blaskiem dyskotekowych świateł i fajerwerków, po nocy „pijanej od szampana i warg”, po nocy dobrych życzeń na nadchodzący Nowy Rok przyszedł czas na ciszę Fary, którą wypełniła odmienna od sylwestrowej muzyka. To był naprawdę dobry początek Nowego Roku.

Parafia kazimierska stara się o zwrot bezcennej figury kazimierskiej Madonny z 1420 r., której kopia stoi w Farze po lewej stronie ołtarza.

Ruszyły zapisy na Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku „Tropem Wilczym” pobiegniemy także po kazimierskich ścieżkach. Bieg już 28 lutego.

Nowy Rok w Kazimierzu Dolnym rozpoczął się muzycznie. W Kościele Farnym na zabytkowych organach zagrał Marek Stefański. Artyście towarzyszył Dumitru Harea, grający na fletni Pana.

To miał być pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie. O Aktion Zamosc – jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej – przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Wiwat maj! Trzeci maj!

W Kazimierzu święta państwowe tradycyjnie rozpoczynają się w Farze i kończą na Wietrznej Górze u stóp Klasztoru Franciszkanów. I nic w tym dziwnego. Przecież „Bóg, honor, ojczyzna” to trójca podstawowych polskich wartości.

Pokaż stopkę