Kazimierski Festiwal Organowy 2019

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach tegorocznego Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka).

- Szanowni Państwo – Drodzy Melomani, 399 lat temu w Kazimierskiej Farze zabrzmiał po raz pierwszy instrument, którego jakością muzycznych dźwięków zachwycamy się i dziś, z należnym szacunkiem dla tradycji i historii, że oto słuchamy najstarszych polskich organów, zachowujących pełną sprawność koncertową. Polskich, bo zbudowanych tutaj – w Kazimierzu nad Wisłą – pisze Jan Popis w informacji prasowej. - Wśród organmistrzów, którzy skonstruowali ten niezwykły instrument wymienia się kilka nazwisk, choć wszystko wskazuje na to, że był nim pochodzący z Włoch, a zamieszkały w Kazimierzu, Szymon Lilius. Historyczny ten fakt podkreślamy w sposób szczególny, jako że w przyszłym roku przypadnie 400-lecie kazimierskich organów.

Kazimierski Festiwal Organowy stał się nieodłącznym elementem w programie wydarzeń kulturalnych w Miasteczku. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w każdą sobotę lipca i sierpnia w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym rozbrzmiewać będą organy. Koncerty będą się rozpoczynać o stałej porze – godz. 19.30. Bilety w cenie 10 zł można nabyć 30 minut wcześniej przy wejściu do kościoła.

- Program naszego Festiwalu jest więc rodzajem muzycznej wędrówki do miejsc, w których powstawała i rozbrzmiewała muzyka organowa – piszą organizatorzy. - Poza Bachem będzie można wysłuchać utworów wielu innych starych mistrzów, jak: Georg Böhm, Dietrich Buxtehude, Girolamo Frescobaldi, Johann Froberger, Georg Muffat, Johann Pachelbel, Jan Pieterszoon Sweelinck. Nie zabraknie muzyki rodzimej, wszak ponad 300 utworów zanotowanych w latach 1537-48 w Tabulaturze Jana z Lublina to repertuar wręcz wymarzony do wykonania na instrumencie kazimierskiej fary.

Pierwszy koncert odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 lipca. Na organach zagra Bogdan Narloch, towarzyszyć mu będzie Roman Gryń (trąbka). Podczas koncertu usłyszymy takie utwory jak m.in.: Jeremiah Clarke (1674-1707) | The Prince of Denmark's March, John Stanley (1713-1786) | Trompet Voluntary, Johann Sebastian Bach (1685-1750) | Opracowanie chorałowe Jesu bleibet meine Freunde z kantaty 147 transkr. M. Duruflé, Tabulatura Gdańska XVII w., Anonim | Phantasia primi toni, Władimir Wawiłow (1925-1973) | Ave Maria (przypisywane G. Cacciniemu) oraz Marek Czerniewicz (*1974) | For My Godfather | flugelhorn.


Program pozostałych koncertów w ramach Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2019:


13 lipca: Johannes Fiedler
(Niemcy) – organy
20 lipca: Piotr Rojek
- organy i Monika Piechaczek – sopran
27 lipca: Pavel Svoboda
(Czechy) – organy
3 sierpnia: Josef Edwin Miltschitzky
(Niemcy) – organy i Susanne Jutz - Miltschitzky (Niemcy) – sopran
10 sierpnia: Roman Perucki
– organy i Maria Perucka – skrzypce
17 sierpnia: Marek Stefański
– organy i Jacek Ozimkowski – bas
24 sierpnia: Wacław Golonka
– organy i Aleksandra Hofman – sopran

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę