Kazimierski Festiwal Organowy 2019

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach tegorocznego Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka).

- Szanowni Państwo – Drodzy Melomani, 399 lat temu w Kazimierskiej Farze zabrzmiał po raz pierwszy instrument, którego jakością muzycznych dźwięków zachwycamy się i dziś, z należnym szacunkiem dla tradycji i historii, że oto słuchamy najstarszych polskich organów, zachowujących pełną sprawność koncertową. Polskich, bo zbudowanych tutaj – w Kazimierzu nad Wisłą – pisze Jan Popis w informacji prasowej. - Wśród organmistrzów, którzy skonstruowali ten niezwykły instrument wymienia się kilka nazwisk, choć wszystko wskazuje na to, że był nim pochodzący z Włoch, a zamieszkały w Kazimierzu, Szymon Lilius. Historyczny ten fakt podkreślamy w sposób szczególny, jako że w przyszłym roku przypadnie 400-lecie kazimierskich organów.

Kazimierski Festiwal Organowy stał się nieodłącznym elementem w programie wydarzeń kulturalnych w Miasteczku. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w każdą sobotę lipca i sierpnia w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym rozbrzmiewać będą organy. Koncerty będą się rozpoczynać o stałej porze – godz. 19.30. Bilety w cenie 10 zł można nabyć 30 minut wcześniej przy wejściu do kościoła.

- Program naszego Festiwalu jest więc rodzajem muzycznej wędrówki do miejsc, w których powstawała i rozbrzmiewała muzyka organowa – piszą organizatorzy. - Poza Bachem będzie można wysłuchać utworów wielu innych starych mistrzów, jak: Georg Böhm, Dietrich Buxtehude, Girolamo Frescobaldi, Johann Froberger, Georg Muffat, Johann Pachelbel, Jan Pieterszoon Sweelinck. Nie zabraknie muzyki rodzimej, wszak ponad 300 utworów zanotowanych w latach 1537-48 w Tabulaturze Jana z Lublina to repertuar wręcz wymarzony do wykonania na instrumencie kazimierskiej fary.

Pierwszy koncert odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 lipca. Na organach zagra Bogdan Narloch, towarzyszyć mu będzie Roman Gryń (trąbka). Podczas koncertu usłyszymy takie utwory jak m.in.: Jeremiah Clarke (1674-1707) | The Prince of Denmark's March, John Stanley (1713-1786) | Trompet Voluntary, Johann Sebastian Bach (1685-1750) | Opracowanie chorałowe Jesu bleibet meine Freunde z kantaty 147 transkr. M. Duruflé, Tabulatura Gdańska XVII w., Anonim | Phantasia primi toni, Władimir Wawiłow (1925-1973) | Ave Maria (przypisywane G. Cacciniemu) oraz Marek Czerniewicz (*1974) | For My Godfather | flugelhorn.


Program pozostałych koncertów w ramach Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2019:


13 lipca: Johannes Fiedler
(Niemcy) – organy
20 lipca: Piotr Rojek
- organy i Monika Piechaczek – sopran
27 lipca: Pavel Svoboda
(Czechy) – organy
3 sierpnia: Josef Edwin Miltschitzky
(Niemcy) – organy i Susanne Jutz - Miltschitzky (Niemcy) – sopran
10 sierpnia: Roman Perucki
– organy i Maria Perucka – skrzypce
17 sierpnia: Marek Stefański
– organy i Jacek Ozimkowski – bas
24 sierpnia: Wacław Golonka
– organy i Aleksandra Hofman – sopran

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę