Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ruszyły zapisy na Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku „Tropem Wilczym” pobiegniemy także po kazimierskich ścieżkach. Bieg już 28 lutego.

Już po raz czwarty Fundacja Wolność i Demokracja organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Tym razem akcja odbędzie się 28 lutego. W roku ubiegłym wzięło w niej udział 20 tysięcy uczestników z 81 miast z całej Polski oraz Wilna, Grodna i Lidy. Organizatorzy zachęceni tym sukcesem, jako cel założyli sobie, że tegoroczna impreza przyciągnie dwa razy biegaczy z dwukrotnie większej ilości miast niż dotąd. Do akcji włączył się także po raz pierwszy Kazimierz Dolny.

- W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – piszą organizatorzy biegu. – Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom wyklętym oraz popularyzacja wiedzy na temat działalności polskiego podziemia antysowieckiego. Jak podają organizatorzy, wydarzenie to niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku.

- Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne – piszą organizatorzy. – W ramach projektu odbędzie się między innymi bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Każdy z lokalnych organizatorów może uzupełnić scenariusz o dodatkowe wydarzenia i atrakcje.

Jak Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie wyglądał w Kazimierzu Dolnym?

- Robimy w Kazimierzu dwa dystanse – mówi ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii i organizator lokalny biegu. – Pierwszy o długości 1963 metrów jest dystansem obligatoryjnym dla wszystkich. Będzie to taki marszobieg.

Rozpocznie się on o godzinie 13.00 na Rynku, po czym ruszy ulicą Nadwiślańską, Bulwarem, wałem wiślanym i ulicą Senatorską, a stamtąd na cmentarz. Do centrum miasta uczestnicy biegu dotrą Plebanką.

- Drugi dystans wynosi 5 km – mówi ks. Tomasz Lewniewski. – To będzie już bardziej sportowa rywalizacja. Uczestnicy wyruszą z Rynku o godzinie 14.00 w kierunku przeprawy promowej. Po dotarciu na miejsce, wrócą na Rynek.

Jeszcze w tym tygodniu będziemy mogli się zapisać do marszobiegu na 1963 m i na bieg na 5 km. Zapisy prowadzone będą na stronie parafialnej www.kazimierz-fara.pl.

By wziąć udział w biegu należy wypełnić odpowiedni formularz oraz dokonać opłaty wpisowej w wysokości 10 zł.

Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, w skład którego wchodzą: koszulka, torba papierowa, medal, opaska i materiały promocyjne.

- Poprosiłem dwóch naszych żyjących Żołnierzy Wyklętych o uczestnictwo w tym wydarzeniu – mówi ks. Tomasz Lewniewski. – Zgodzili się. To oni po zakończonym biegu każdemu uczestnikowi będą zakładać na szyję medal.

Na zakończenie na Rynku pojawi się kuchnia polowa z wielkim kotłem grochówki. Będą też nagrody dla zdobywców pierwszych miejsc oraz szczęśliwców wylosowanych w loterii.

- Jeśli ktoś chciałby współuczestniczyć i wspomóc nasz bieg, w każdej dowolnej formie, jesteśmy otwarci na propozycje – mówi ks. Tomasz Lewniewski, kierując te słowa do kazimierskich przedsiębiorców. – Będę szukał sponsorów i zarazem pomysłów na nagrody. Może to być zarówno pamiątkowy kogut, jak i kolacja w dowolnej restauracji.

Zapisy ruszyły 31 stycznia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorem lokalnym biegu w Miasteczku jest Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. Osoba wyznaczona do kontaktu to ks. proboszcz Tomasz Lewniewski (tel. 507 025 219, e-mail: tlewniewski@wp.pl).

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę