Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna

To miał być pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie. O Aktion Zamosc – jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej – przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Zamojszczyzna. To tutaj ponad 70 lat temu hitlerowcy zamierzali stworzyć miejsce do budowy nowego ładu etnicznego w Europie. O tej tragedii przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

- Mamy nadzieję, że stanie się ona głosem w dyskusji nad problemem opracowywania i wdrażania w życie nazistowskich planów budowania w Europie „nowego ładu etnicznego” – piszą jej autorki Agnieszka Jaczyńska i Magdalena Śladecka z Instytutu Pamieci Narodowej w Lublinie. – Opowiada ona nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze Aktion Zamosc, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.

Wystawa, powstała w oparciu o materiały ikonograficzne pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach, a także od osób prywatnych, uroczyście otwarta zostanie w Kazimierzu 21 czerwca po mszy świętej w Farze o godzinie 10.30. W programie przewidziana jest także prelekcja Agnieszki Jaczyńskiej  z IPN Lublin w Starej Wozowni za Farą.

Wystawę w wersji plenerowej pod auspicjami Akcji Katolickiej oglądać będzie można na placu wokół Fary do września włącznie.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę