W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

zobacz więcej (20)

Najpiękniejsze, choć wcale nie najkrótsze, nabożeństwo w roku - Liturgia Wigilii Paschalnej. Z ciemności ku światłu. Z soboty ku niedzieli. Ze śmierci ku zmartwychwstaniu.

Liturgia Wigilii Paschalnej to najważniejsze nabożeństwo w Kościele katolickim. W kazimierskiej Farze rozpoczęło się w sobotę w nocy, by zakończyć się w niedzielę - także w nocy – procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Mimo, że nie należy ono do najkrótszych, od początku gromadzi rzesze wiernych, bo to jedno z najbardziej przejmujących nabożeństw, zarówno jeśli chodzi o treść czytań, jak i symbolikę mroku i światła, oscylującej wokół śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Złożyły się na nie błogosławieństwo ognia i paschału, Orędzie Paschalne, Liturgia Czytań, odnowienie sakramentu chrztu świętego i – grubo po północy – msza święta – pierwsza w niedzielę, zakończona procesją rezurekcyjną. Mimo późnej pory, która może dać się we znaki, nie brakowało ani dorosłych, ani dzieci - wszyscy byli aktywnymi uczestnikami: dorośli prowadzili Liturgię Czytań, a dzieci uczestniczyły w ich rozważaniach, chociaż nie była to łatwa nauka.

Liturgia Wigilii Paschalnej to misterium światła. Pierwsza część związana z czytaniami ze Starego Testamentu odbywała się w prawie zupełnej ciemności – rozświetlonej początkowo tylko światłem paschału zapalonego od świeżo wznieconego i poświęconego ognia, od którego wkrótce zapalono inne świece przyniesione przez wiernych. Nowy Testament rozbudził Farę zalewem światła. Czy takie właśnie było zmartwychwstanie Chrystusa – przekreślające beznadzieję ciemności radosnym blaskiem poranka? Do rana jednak wciąż było daleko, ale ci, którzy dotrwali do końca, wychodzili ze świadomością, że ich oczekiwanie się spełniło: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał. Dodatkową osłodą były słodycze i ogromny tort w kształcie baranka – symbolu, który łączy chrześcijaństwo z judaizmem.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę