W salonie Kuncewiczów

Skomentuj (6)

Kazimierskie muzeum literackie rozpoczyna nowy rok edukacyjny, który nieprzypadkowo pokrywa się z kalendarzem szkolnym: programy artystyczne przygotowuje się przede wszystkim dla uczniów, lecz nie tylko. Bliskie spotkania z literaturą i sztuką odbywają się w dwóch cyklach programowych „Paszporty republiki Globu” i Niedziela Literacka”.

Tytuł programu „Paszporty Republiki Globu” nawiązuje do książki Jerzego Kuncewicza z roku 1938, w której autor przedstawił idealną rzeczpospolitą, dającą wszystkim obywatelom równe szanse rozwoju. „Paszporty” umożliwiają więc podróże w świat kultury: zadaniem Ewy Wolnej, autorki cyklu i lektorki Domu Kuncewiczów, jest nadanie programom jak najbardziej atrakcyjnej formy, bo wtedy łatwiej nauczyć właściwej analizy i interpretacji dzieła sztuki.

Na ostatni kwartał roku 2011 przewidziano następujące zajęcia:

 

 • 20 X 2011 (wyjątkowo w czwartek), godz. 17: „W ogrodzie życia” – program papieski, który przedstawia codzienność Jana Pawła II.  Zostanie wyświetlony nieznany film o Janie Pawle II, a także odczytane będą teksty przedstawiające niezwykłe poczucie humoru polskiego papieża, którego określano co najmniej kilkudziesięcioma określeniami w rodzaju „Boży Sportowiec” czy „Zaklinacz Tłumów”. Planowany pierwotnie na ten termin spektakl czytany przez aktorów – wolontariuszy „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły odbędzie się z powodu choroby aktorów w innym terminie – 3 listopada o godzinie 17.00.
 • 7 listopada (poniedziałek), godzina będzie ustalona z przedstawicielami szkół: „Zaduszki poetyckie: „Poezja przyjaciół Kuncewiczów – Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego i Jana Lechonia”.
 • 19 grudnia (poniedziałek), godzina będzie ustalona z przedstawicielami szkół: „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa w wykonaniu uczniów szkół kazimierskich”.

 

„Niedziele Literackie”, zapoczątkowane w jesienią roku 2007, to spotkania dla osób dorosłych. Twórcy tego programu mają jednak nadzieję, że młodzi ludzie, wychowani przez „Paszporty”, z czasem zasilą klub czytelników. Na spotkanie przychodzi co najmniej 10 osób, lecz zdarza się, iż jest ich ponad 20. Do tej pory przeczytano blisko 30 książek takich autorów jak: Wirginia Woolf, Wisława Szymborska, Agatha Christie, Maria Kuncewiczowa, Małgorzata Szejnert, Shalom Ash, Michaił Bułhakow, Iwan Bunin, John Maxwell Coetzee, Joseph Conrad, Henry James, Mario Vargas LLosa, Mariusz Szczygieł.

W najbliższym czasie tematami dyskusji będą następujące utwory:

 

 • 30 października godz. 17.00  - Bohumil Hrabal  „Wesela w domu”;
 • 27 listopada godz. 17.00 -  Melchior Wańkowicz „Przez cztery klimaty”;
 • 8 stycznia godz. 17.00 - Maria Kuncewiczowa „Tristan 46”;


W kolejnych miesiącach klubowicze przeczytają także „Szczęśliwe gniazdko” Jarosława Haszka, biografię „Miłosz” Andrzeja Franaszka oraz książki laureatów literackich nagród NIKE i Nobla 2011.

 

źródło: Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • pijany znad Grodarza
  pop. aleś nieudolny POETA
 • pop
  jakżem npisalzetszy wirsze to mogie tamuj u tych Kuncewiczów zrobić se wiecór odautorski? malarze z kazika takuj robium trzy łobrazy i wystawiaju sie bo już artysci a my poeci to co?
 • KazimierzJL
  Zagadka! Co, kiedy i gdzie łączyło Jerzego Kuncewicza z Melchiorem Wańkowiczem?
 • magister
  Irka, zlituj się! Wstydu (sobie) oszczędź...
 • Irka
  Profesor Sorbony? Ludzie, opanujcie sie. Ta pani zostala oddelegowana na Sorbone z UW. A o tym, E jest jakoby profesorem Sorbony to mowi nawet u nas w przychodni? Chcac siendostac bez kolejki:)
 • Dom Kuncewiczów
  Bardzo ważne: autorką "Niedziel Literackich" i moderatorką spotkań jest prof. dr hab. Zofia MITOSEK (profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Sorbony.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę