W salonie Kuncewiczów

Skomentuj (6)

Kazimierskie muzeum literackie rozpoczyna nowy rok edukacyjny, który nieprzypadkowo pokrywa się z kalendarzem szkolnym: programy artystyczne przygotowuje się przede wszystkim dla uczniów, lecz nie tylko. Bliskie spotkania z literaturą i sztuką odbywają się w dwóch cyklach programowych „Paszporty republiki Globu” i Niedziela Literacka”.

Tytuł programu „Paszporty Republiki Globu” nawiązuje do książki Jerzego Kuncewicza z roku 1938, w której autor przedstawił idealną rzeczpospolitą, dającą wszystkim obywatelom równe szanse rozwoju. „Paszporty” umożliwiają więc podróże w świat kultury: zadaniem Ewy Wolnej, autorki cyklu i lektorki Domu Kuncewiczów, jest nadanie programom jak najbardziej atrakcyjnej formy, bo wtedy łatwiej nauczyć właściwej analizy i interpretacji dzieła sztuki.

Na ostatni kwartał roku 2011 przewidziano następujące zajęcia:

 

  • 20 X 2011 (wyjątkowo w czwartek), godz. 17: „W ogrodzie życia” – program papieski, który przedstawia codzienność Jana Pawła II.  Zostanie wyświetlony nieznany film o Janie Pawle II, a także odczytane będą teksty przedstawiające niezwykłe poczucie humoru polskiego papieża, którego określano co najmniej kilkudziesięcioma określeniami w rodzaju „Boży Sportowiec” czy „Zaklinacz Tłumów”. Planowany pierwotnie na ten termin spektakl czytany przez aktorów – wolontariuszy „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły odbędzie się z powodu choroby aktorów w innym terminie – 3 listopada o godzinie 17.00.
  • 7 listopada (poniedziałek), godzina będzie ustalona z przedstawicielami szkół: „Zaduszki poetyckie: „Poezja przyjaciół Kuncewiczów – Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego i Jana Lechonia”.
  • 19 grudnia (poniedziałek), godzina będzie ustalona z przedstawicielami szkół: „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa w wykonaniu uczniów szkół kazimierskich”.

 

„Niedziele Literackie”, zapoczątkowane w jesienią roku 2007, to spotkania dla osób dorosłych. Twórcy tego programu mają jednak nadzieję, że młodzi ludzie, wychowani przez „Paszporty”, z czasem zasilą klub czytelników. Na spotkanie przychodzi co najmniej 10 osób, lecz zdarza się, iż jest ich ponad 20. Do tej pory przeczytano blisko 30 książek takich autorów jak: Wirginia Woolf, Wisława Szymborska, Agatha Christie, Maria Kuncewiczowa, Małgorzata Szejnert, Shalom Ash, Michaił Bułhakow, Iwan Bunin, John Maxwell Coetzee, Joseph Conrad, Henry James, Mario Vargas LLosa, Mariusz Szczygieł.

W najbliższym czasie tematami dyskusji będą następujące utwory:

 

  • 30 października godz. 17.00  - Bohumil Hrabal  „Wesela w domu”;
  • 27 listopada godz. 17.00 -  Melchior Wańkowicz „Przez cztery klimaty”;
  • 8 stycznia godz. 17.00 - Maria Kuncewiczowa „Tristan 46”;


W kolejnych miesiącach klubowicze przeczytają także „Szczęśliwe gniazdko” Jarosława Haszka, biografię „Miłosz” Andrzeja Franaszka oraz książki laureatów literackich nagród NIKE i Nobla 2011.

 

źródło: Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

  • pijany znad Grodarza
    pop. aleś nieudolny POETA
  • pop
    jakżem npisalzetszy wirsze to mogie tamuj u tych Kuncewiczów zrobić se wiecór odautorski? malarze z kazika takuj robium trzy łobrazy i wystawiaju sie bo już artysci a my poeci to co?
  • KazimierzJL
    Zagadka! Co, kiedy i gdzie łączyło Jerzego Kuncewicza z Melchiorem Wańkowiczem?
  • magister
    Irka, zlituj się! Wstydu (sobie) oszczędź...
  • Irka
    Profesor Sorbony? Ludzie, opanujcie sie. Ta pani zostala oddelegowana na Sorbone z UW. A o tym, E jest jakoby profesorem Sorbony to mowi nawet u nas w przychodni? Chcac siendostac bez kolejki:)
  • Dom Kuncewiczów
    Bardzo ważne: autorką "Niedziel Literackich" i moderatorką spotkań jest prof. dr hab. Zofia MITOSEK (profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Sorbony.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę