Homo Artifex w Kuncewiczówce

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Noc Muzeów to wydarzenie niecodzienne i wyjątkowe. Noc pełna atrakcji i niespodzianek. W Kazimierzu Dolnym tegoroczną muzealną imprezę rozpoczął spektakl teatralny – „Homo Artifex”.

Ta sobotnia, majowa noc pozwala odkryć nam muzea, jakich nie znamy. Miejsca, w których zazwyczaj jest niezwykle cicho, tej jednej nocy wypełniane są przeróżnymi dźwiękami. Organizowane są wykłady, spotkania, spektakle czy też koncerty. A wszystko po to, by zachęcić wszystkich do odwiedzenia miejsc, jakże często przez nas mijanych.

Jedną z wielu atrakcji przygotowanych w Kazimierzu Dolnym z okazji Nocy Muzeów był spektakl teatralny pt. „Homo Artifex”, który odbył się w domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Sztuka jest autorskim dziełem Dariusza Jakubowskiego, znanego aktora, a także scenarzysty i reżysera, człowieka, który z Kazimierzem Dolnym związany jest od lat. Spektakl składa się z miniatur teatralnych Mariana Hemara o Fryderyku Chopinie, fragmentów „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego oraz Chopinowskich pieśni z tekstami wybitnych romantyków.

- Przedstawienie to porusza ważne dla Domu Kuncewiczów wątki, takie jak emigracja czy osamotnienie artysty – mówi Wanda Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. – Przy okazji należy wspomnieć, że Marian Hemar dzielił z Marią, Jerzym i Witoldem Kuncewiczami los wojennego emigranta – wiele lat spędził na wygnaniu w Londynie.

W spektaklu zobaczyć mogliśmy m.in. scenę przedstawiającą rozterki 19-letniego Fryderyka zmuszonego wybierać między kosmopolityczną karierą, a patriotycznym obowiązkiem. Widzieliśmy kulisy powstania Etiudy Rewolucyjnej. Akt drugi dotyczył dojrzałego, spełnionego i umierającego już artysty. Był odpowiedzią na naciski płynące z kręgów emigracji, aby Chopin stworzył operę narodową.

Siłę wyrazu tych scen podkreślała muzyka fortepianowa Chopina w wykonaniu Piotra Szafrańca. Muzyka pełnej emocji, namiętności i życiowych rozterek oraz cierpienia. Muzyka, która w jednej chwili daje ukojenie, a w kolejnej zaskakuje dynamicznością i ostrością brzmień.

Podczas spektaklu na scenie wystąpili:
Dariusz Jakubowski – aktor /scenariusz , reżyseria/
Katarzyna Thomas – sopran
Piotr Szafraniec – pianista

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • pańcia
    Myślę, że Dariusz Jakubowski tak wpisuje się w Kazimierz, jak Artur Żmijewski w Sandomierz. Tylko serialu swojego Kazimierz nie ma :(

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę