Homo Artifex w Kuncewiczówce

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Noc Muzeów to wydarzenie niecodzienne i wyjątkowe. Noc pełna atrakcji i niespodzianek. W Kazimierzu Dolnym tegoroczną muzealną imprezę rozpoczął spektakl teatralny – „Homo Artifex”.

Ta sobotnia, majowa noc pozwala odkryć nam muzea, jakich nie znamy. Miejsca, w których zazwyczaj jest niezwykle cicho, tej jednej nocy wypełniane są przeróżnymi dźwiękami. Organizowane są wykłady, spotkania, spektakle czy też koncerty. A wszystko po to, by zachęcić wszystkich do odwiedzenia miejsc, jakże często przez nas mijanych.

Jedną z wielu atrakcji przygotowanych w Kazimierzu Dolnym z okazji Nocy Muzeów był spektakl teatralny pt. „Homo Artifex”, który odbył się w domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Sztuka jest autorskim dziełem Dariusza Jakubowskiego, znanego aktora, a także scenarzysty i reżysera, człowieka, który z Kazimierzem Dolnym związany jest od lat. Spektakl składa się z miniatur teatralnych Mariana Hemara o Fryderyku Chopinie, fragmentów „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego oraz Chopinowskich pieśni z tekstami wybitnych romantyków.

- Przedstawienie to porusza ważne dla Domu Kuncewiczów wątki, takie jak emigracja czy osamotnienie artysty – mówi Wanda Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. – Przy okazji należy wspomnieć, że Marian Hemar dzielił z Marią, Jerzym i Witoldem Kuncewiczami los wojennego emigranta – wiele lat spędził na wygnaniu w Londynie.

W spektaklu zobaczyć mogliśmy m.in. scenę przedstawiającą rozterki 19-letniego Fryderyka zmuszonego wybierać między kosmopolityczną karierą, a patriotycznym obowiązkiem. Widzieliśmy kulisy powstania Etiudy Rewolucyjnej. Akt drugi dotyczył dojrzałego, spełnionego i umierającego już artysty. Był odpowiedzią na naciski płynące z kręgów emigracji, aby Chopin stworzył operę narodową.

Siłę wyrazu tych scen podkreślała muzyka fortepianowa Chopina w wykonaniu Piotra Szafrańca. Muzyka pełnej emocji, namiętności i życiowych rozterek oraz cierpienia. Muzyka, która w jednej chwili daje ukojenie, a w kolejnej zaskakuje dynamicznością i ostrością brzmień.

Podczas spektaklu na scenie wystąpili:
Dariusz Jakubowski – aktor /scenariusz , reżyseria/
Katarzyna Thomas – sopran
Piotr Szafraniec – pianista

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • pańcia
    Myślę, że Dariusz Jakubowski tak wpisuje się w Kazimierz, jak Artur Żmijewski w Sandomierz. Tylko serialu swojego Kazimierz nie ma :(

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę