VII Kanał Sztuki i koncert Dziadów Kazimierskich (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (32)

Kazimierska Konfraternia Sztuki, która w tym roku obchodzi swoje XV-lecie, już po raz siódmy zorganizowała wystawę Kanał Sztuki. W korycie Grodarza można było podziwiać dzieła kazimierskich artystów, a wystawie, zgodnie z tradycją, towarzyszył koncert Dziadów Kazimierskich.

- Witam w tym, dla organizatorów Kanału, dosyć szczególnym czasie. W tym roku Kazimierska Konfraternia Sztuki obchodzi swoje XV-lecie – takimi słowami rozpoczął wydarzenie prezes Konfraterni Waldemar Odorowski. - Proszę Państwa, pamiętajmy, że dla wielu powstanie Konfraterni było uważane za coś chwilowego, za efemerydę, których sporo się w Kazimierzu pojawiało. Jednak przez te piętnaście lat Konfraternia, nie tyle utrwaliła się na gruncie Kazimierza, ale stała się częścią tego miasta. Częścią nie materialną, ale tą, która decyduje o kształcie kultury naszego Miasteczka. Poza Kazimierzem takiej organizacji artystycznej czy środowiskowej nie ma. Nie ma też tego rodzaju imprezy, jaką jest Kanał Sztuki. To już siódma edycja, co wskazuje, że wydarzenie to utrwaliło się w kalendarzu imprez kulturalnych Kazimierza.

 

Tak jak w poprzednich latach obrazy prezentowane były na murach Grodarza. Koryto rzeki ponownie stało się galerią sztuki pod gołym niebem. Zapewnione oświetlenie pozwalało na podziwianie sztuki nawet po zmroku.

 

- Tego rodzaju prezentacja sztuki w naturze i to, w takim szczególnym miejscu, raczej mało nadającym się do prezentacji obrazów, w Kazimierzu się sprawdza – wyjaśniał Waldemar Odorowski. - Bo Kazimierz pokazuje w ten sposób swoją piękną twarz kolonii artystycznej.

 

W otwarciu wystawy uczestniczył też burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula.

 

- Bardzo cieszę się, że Konfraternia pięknie wpisuje się w różnego rodzaju wydarzenia, które się w Kazimierzu odbywają. Zwłaszcza w to najważniejsze, czyli Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

 

Kanał Sztuki ze względu na swój niezwykły charakter i miejsce trwa krótko. Obrazy artystów z Konfraterni można jednak podziwiać na, trwającej do 30 października, wystawie „XV lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki” w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego.

 

Po otwarciu Kanału Sztuki odbył się koncert Dziadów Kazimierskich. Występ zespołu już tradycyjnie towarzyszy temu wydarzeniu. Tym razem jednak sceną nie był się Grodarz, lecz Jatki na Małym Rynku. Dzięki temu licznie zgromadzona publiczność mogła się bawić przy dziadowskich hitach, takich jak: "Tur de Kazimier"z, "Banany z Plebany", "Palindromy Pana Johna" czy "Kazimierska OSP".

 

Można było posłuchać też kilku utworów z najnowszej płyty Dziadów zatytułowanej "Dwa Brzegi". Głównym tematem piosenek z nowego krążka jest oczywiście festiwal, ale nie zabrakło też utworów o tym, co kryje Kamienica Celejowska, dlaczego warto odwiedzić Mięćmierz, co można robić w Miasteczku zimą oraz o tym, co mówi Żaba, gdy spotka przy Grodarzu Dziada. 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę