Teraz Kazimierzem rządzą filmowcy

Skomentuj (3)

zobacz więcej (16)

Rozpoczął się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Klucze do miasta otrzymali filmowcy. Władzę w Kazimierzu sprawowac będą przez cały okres trwania festiwalu.

11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi otwarty! Przed nami setki projekcji filmowych i wydarzeń towarzyszących w Kazimierzu, Janowcu i Mięćmierzu. Gościć tu będzie kilkudziesięciu znanych aktorów, reżyserów, muzyków, pisarzy, malarzy i innych artystów, a wśród nich między innymi Andrzej Seweryn, Agnieszka Holland, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Wojciech Malajkat, Andrzej Chyra, Andrzej Pągowski, Jan Młynarski, Magdalena Boczarska. A wszystko to – pod chmurką, bo przecież w Kazimierzu wciąż nie ma stacjonarnego kina. Czy to się zmieni?

- Codziennie oferujemy Państwu 6 projekcji w Kinie Lubelskie, więcej się nie zmieści. Musimy dokonywać ogromnej selekcji, dopóki nie powstanie tu jakiś multimedialny wielofunkcyjny obiekt, który – miejmy nadzieję – w najbliższych latach powstanie w Kazimierzu – mówiła zwracając się do burmistrza Kazimierza Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny festiwalu. – Wtedy będziemy mogli zaprezentować Państwu szerszą ofertę filmową – może nie tyle szerszą, bo ona i tak jest szeroka, ale będziemy mogli powtórzyć niektóre filmy, które cieszą się szczególnym Państwa zainteresowaniem.

Andrzej Pisula burmistrz Miasteczka na razie zajęty jest budową szkoły. Czy następną wielką inwestycją będzie w Kazimierza wielki wielofunkcyjny obiekt multimedialny, który mógłby pomieścić także gości Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi?

- Tam gdzie jest kultura, tam są dobrzy ludzie i dobry klimat. Ten klimat sprzyja temu, że możemy mieć silniejszą gospodarkę, przyciągać przedsiębiorców, przyciągać biznes – mówił wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. – Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to największy festiwal plenerowy w Polsce i jeden z największych w ogóle polskich festiwali. Chcemy, by mieszkańcy województwa nie musieli wyjeżdżać daleko. Chcemy, by Polska przyjeżdżała do nas podziwiać najlepsze filmy. Im będziemy mieli więcej gości, będziemy mieli silniejszy biznes, tym będzie się nam łatwiej i lepiej żyło.

Czy to jest odpowiedź?

Festiwal niewątpliwie służy promocji Kazimierza i regionu – wspierany teraz – po wycofaniu się telewizji publicznej – przez telewizję TVN.

- Dziękujemy, że jesteście dla nas partnerem i mamy nadzieję, że my to partnerstwo odwzajemniamy – mówiła do marszałka Grabczuka podczas konferencji otwarcia Grażyna Torbicka. 

Podczas gali otwarcia burmistrz Andrzej Pisula wręczył na ręce dyrektor artystycznej klucze do miasta.

- To są klucze, który otwierają każdy zamek – powiedział burmistrz Pisula. – Jeden do Kazimierza, drugi do Janowca, a trzeci… zapasowy! Czujcie się jak u siebie w domu! Mnie będzie troszeczkę lżej.

- My się zajmiemy tym miastem, niech się Pan nie boi, Panie Burmistrzu! – powiedziała Grażyna Torbicka.

- A ja mam pytanie: czy jak zgubimy te klucze, to władze zamki wymienią? - żartował odbierając klucze z rąk Grażyny Torbickiej producent festiwalu Zbigniew Dobrosz.


Filmowcy zagościli w Kazimierzu - wydaje się - na dobre. Sprzyjają Kazimierzowi, Kazimierz sprzyja im. Czy będzie tu klimat na kino z prawdziwego zdarzenia?

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwa od 29 lipca do 6 sierpnia. Zapraszamy.

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • pijany znad Grodarza
  Bardzo zgrabnie i dowcipnie wypadła mowa Burmistrza Andrzeja Duni na otwarciu. Pomysł z kluczami rowniez przedni.
  • Krysia
   Niezmierzona mondrość emanowała z przemówienia Pana Burmistrza.
  • Antek
   Grunt, że na harmonii nie wywijał. Jeszcze tylko rok tej męki i wreszcie młodzi i mądrzy po nim posprzątają.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę