Lekcja kina Agnieszki Holland

Skomentuj (2)

zobacz więcej (14)

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwa w najlepsze. Codziennie Miasteczko odwiedzają ciekawi goście. Jednym z nich była reżyserka Agnieszka Holland.

Kazimierz Dolny tętni życiem. Miasteczko opanowali miłośnicy dobrego kina, ciekawych brzmień i szeroko pojętej sztuki. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwa w najlepsze. Wielką popularnością wśród festiwalowych gości cieszą się spotkania z twórcami, m.in. lekcje kina, podczas których publiczność ma szanse porozmawiać z reżyserem, scenarzystą czy aktorem.

W tym roku jednym z najważniejszych festiwalowych gości jest bez wątpienia reżyserka Agnieszka Holland. Na spotkanie z jej udziałem, czyli na „Lekcję kina. Spowiedź twórcy filmowego” przyszły tłumy. Ludzie stali w kolejce do namiotu, choć na długo przed spotkaniem skończyły się bilety. Publiczność przywitała reżyserkę bardzo serdecznie i w zasadzie od początku nawiązał się dialog.

Agnieszka Holland opowiadała o tym, jakie było kino w momencie, gdy stawiała swoje pierwsze kroki w filmie oraz jak ono się zmieniło na przestrzeni lat.

- Kiedy zaczynałam, kino było niebywale bogate – mówi Agnieszka Holland. – Kiedyś ten podział między kinem artystycznym a kinem, na które przychodziła duża publiczność, nie był tak brutalny i tak wykluczający jak teraz. Istniało coś takiego, co obecnie krytycy nazywają z pewną pogardą „kinem środka”, a co wówczas było jądrem kina i takie kino było pokazywane i nagradzane na festiwalach filmowych.

Jak reżyser sama przyznaje, kiedyś kino było sztuką. Natomiast dziś sztuką jedynie bywa. A nawet jeśli nią jest, nie to jest jego główną ambicją i głównym zadaniem.

- Co powiedziałabyś wszystkim tym młodym ludziom, którzy chcieliby zrobić film odważny? Jak to było kiedy Ty zaczynałaś? Jak to pamiętasz? Wtedy też były ciężkie czasy… - mówi Grażyna Torbicka, prowadząca spotkanie.

- Paradoksalnie w tej komunie lat 70., kiedy ja zaczynałam, było w pewien sposób łatwiej – mówi Agnieszka Holland. – W Polsce nie było wtedy aż tak dużej cenzury artystycznej. Wiadomo było, że istnieje cenzura polityczna, która dotyka kilku sfer i to było bardzo przewidywalne. Myśmy się z czasem naprawdę wyćwiczyli w ogrywaniu tej cenzury. A dzięki temu publiczność była bardzo literacko i stylistycznie wyrafinowana. Ludzie odbierali ten przekaz, chociaż był on artystycznie zaszyfrowany. I mimo tych wszystkich trudności wspominam ten okres jako najszczęśliwszy zawodowo w moim życiu.

Na pytanie publiczności, czy w młodości miała jakiś plan b na życie, reżyser przyznała, że myślała poważnie o medycynie. I czasami swojej decyzji żałuje.

Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że decyzja dotycząca drogi życiowej Agnieszki Holland została słusznie podjęta. Bo kto podejmowałby trudne tematy w świecie filmu?

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę