Krzemień pasiasty w biżuterii

zobacz więcej (23)

W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego oglądać możemy nową wystawę. Tym razem wystawiane są tam prace złotnika Cezarego Łutowicza.

Po tych 32 latach do Muzeum Nadwiślańskiego powrócił Cezary Łutowicz wraz z krzemieniem pasiastym. Na wernisażu nie mogło zabraknąć Jerzego Żurawskiego, który wtedy uwierzył zarówno w młodego artystę, jak i w sam krzemień pasiasty. Bo bez wątpienia był to początek wielkiej światowej przygody. 

- To wielki powrót do Muzeum Nadwiślańskiego po 32 latach, ale jest to także rok jubileuszu artysty, czyli 45-lecie pracy z krzemieniem pasiastym, kamieniem wyjątkowym, unikalnym i występującym tylko w jednym miejscu na świecie, tam gdzie Pan Cezary Łutowicz go odkrył dla świata – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Artysta na wernisaż przywiózł dla wszystkich gości niespodziankę. Koszyk wypełniony niewielkimi kamieniami – krzemieniami pasiastymi. Takim sposobem stworzył grupę ludzi z krzemieniem pasiastym.

- Kamień jubilerski musi wypełnić trzy warunki: rzadkość występowania, dekoracyjność i trwałość – mówi Cezary Łutowicz. – Ponieważ ten kamień wypełnia te trzy warunki, zacząłem go stosować w biżuterii.

Kuratorem wystawy jest Aniela Ryndziewicz. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz zbiorów prywatnych artysty.

Wystawę oglądać można codziennie do 25 października w Holu Gmachu Głównego, Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej przy Rynku w godz. 10.00-17.00.

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę