Dwa Brzegi muzycznie: Same Suki

zobacz więcej (13)

W festiwalową niedzielę na kazimierskim Rynku wystąpiła kobieca formacja folkowa Same Suki. Cóż to był za wieczór!

Niezwykle ważnym elementem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi są koncerty. Część z nich odbywa się na kazimierskim Rynku. Każdy wieczór jest inny, bo przyprószony odmiennymi brzmieniami. W niedzielę dla festiwalowej publiczności wystąpiły Same Suki.

Nietrudno się domyśleć, że jest to kobieca formacja. A do tego jeszcze folkowa, grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową.

- To muzyka kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym, co tu i teraz – zapowiadali organizatorzy. – Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką, jaką się jest, bez cenzury.

Co ciekawe, nazwa zespołu związana jest z suką biłgorajską, czyli archaicznym instrumentem smyczkowym z okolic Biłgoraja. Zespół w swoich aranżacjach wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne, takie jak cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki, suka biłgorajska, fidel płocka czy wiolonczela.

Niesamowite dźwięki, jakie udaje się wydobyć z tych instrumentów, w połączeniu z oryginalnym i nietradycyjnym wokalem artystki podczas koncertów opowiadają codzienne historie w zupełnie niespodziewany i zaskakujący sposób. Cały występ wygląda niczym spektakl teatralny, podczas którego widz musi być w stu procentach skupiony, w innym przypadku bardzo szybko straci wątek.

W Kazimierzu Dolnym zespół wystąpił w nieco okrojonym składzie: Magdalena Wieczorek-Duchewicz – wokal; Marta Sołek – suka biłgorajska, lira grecka; Justyna Meliszek – wiolonczela, chórki oraz Patrycja Napierała – bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna, perkusjonalia.

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę