Dwa Brzegi muzycznie: Same Suki

zobacz więcej (13)

W festiwalową niedzielę na kazimierskim Rynku wystąpiła kobieca formacja folkowa Same Suki. Cóż to był za wieczór!

Niezwykle ważnym elementem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi są koncerty. Część z nich odbywa się na kazimierskim Rynku. Każdy wieczór jest inny, bo przyprószony odmiennymi brzmieniami. W niedzielę dla festiwalowej publiczności wystąpiły Same Suki.

Nietrudno się domyśleć, że jest to kobieca formacja. A do tego jeszcze folkowa, grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową.

- To muzyka kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym, co tu i teraz – zapowiadali organizatorzy. – Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką, jaką się jest, bez cenzury.

Co ciekawe, nazwa zespołu związana jest z suką biłgorajską, czyli archaicznym instrumentem smyczkowym z okolic Biłgoraja. Zespół w swoich aranżacjach wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne, takie jak cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki, suka biłgorajska, fidel płocka czy wiolonczela.

Niesamowite dźwięki, jakie udaje się wydobyć z tych instrumentów, w połączeniu z oryginalnym i nietradycyjnym wokalem artystki podczas koncertów opowiadają codzienne historie w zupełnie niespodziewany i zaskakujący sposób. Cały występ wygląda niczym spektakl teatralny, podczas którego widz musi być w stu procentach skupiony, w innym przypadku bardzo szybko straci wątek.

W Kazimierzu Dolnym zespół wystąpił w nieco okrojonym składzie: Magdalena Wieczorek-Duchewicz – wokal; Marta Sołek – suka biłgorajska, lira grecka; Justyna Meliszek – wiolonczela, chórki oraz Patrycja Napierała – bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna, perkusjonalia.

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę