I Bóg stworzył aktora: Andrzej Seweryn

zobacz więcej (15)

W niedzielne południe otwarta została retrospektywa "I Bóg stworzył aktora", której tegorocznym bohaterem jest Andrzej Seweryn...

Bohaterem tegorocznej sekcji „I Bóg stworzył aktora” jest Andrzej Seweryn. Od przeszło sześciu lat dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych aktorów polskich. Na swoim koncie ma role w kilkudziesięciu filmach oraz sztukach teatralnych. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i Jerzym Hoffmanem.

Aktora na Dwóch Brzegach przywitała licznie zebrana publiczność i już na wstępie otrzymał on gromkie brawa.

- Jestem bardzo zaszczycony tym, że Pani wyróżniła mnie, proponując mi tę retrospektywę – mówi Andrzej Seweryn. – I bardzo się cieszę, że przy tej okazji festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć kilka prac, których nigdy nigdzie nie mogłaby zobaczyć, bo są to lektury, które nigdy nie będą pokazywane w normalnym obiegu w mojej ojczyźnie. Sprawia mi to ogromną radość. Zapraszam Państwa bardzo serdecznie na wszystkie projekcje, jeśli oczywiście wytrzymacie.

Filmem, który otworzył retrospektywę Andrzeja Seweryna, był „Dyrygent” z 1979 roku  wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, z którym aktor w późniejszym czasie współpracował jeszcze siedem razy. Jak aktor wspomina zmarłego niedawno reżysera?

- Tyle już pokazano i powiedziano… Ja tylko mogę dodać, że był on wielkim bratem i patriotą i wielkim Polakiem – mówi Andrzej Seweryn. – Człowiek zakochany w języku, ziemi, zieleni, rzekach i morzu tego kraju. Zakochany w poezji. Na zawsze zapamiętam jego młodzieńczą radość, która była w nim do samego końca.

W ramach retrospektywy festiwalowa publiczność zobaczyć może takie filmy jak: „Kto nigdy nie żył…”, „Prymas”, „Trzy lata z tysiąca”, „Jeszcze nic nie widzieliście”, „Genealogia zbrodni”, „Wyrok”, „Indochiny” czy „Ostatnia rodzina”.

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę