Aktualności dla "trasy spacerowe w Kazimierzu"

Kazimierz dla wielu ma urok pięknej prowincji, którą omija wielka historia. Jednak to złudzenie, które rozwiewa się, im bardziej zagłębiamy się w przeszłość. Przykładem może być chociażby powstanie styczniowe, które wybuchło w 22 stycznia 1863r. Przejdźmy się spacerkiem po Kazimierzu śladami tamtych wydarzeń.
Tegoroczne ferie ustanowione z powodu pandemii w jednym dla całej Polski terminie tuż po przerwie świąteczno – noworocznej powoli zbliżają się do półmetka. Jak można odpoczywać w Kazimierzu przy obecnych obostrzeniach? Warto skorzystać z propozycji Muzeum Nadwiślańskiego, przewodników turystycznych, biblioteki miejskiej i Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
Mamy połowę listopada. Kazimierz o tej porze sennie przymyka oczy. Skończył się czas festiwali, wernisaży, koncertów. Zniknęły wypełniające rynek tłumy. Coś się kończy, coś się zaczyna. A zaczyna się czas spacerów, jeszcze bardziej intensywnych niż latem. Bo dopiero teraz, kiedy opadną liście, odsłaniają się wejścia do wąwozów pilnie strzeżone przez wybujałą dotychczas roślinność. Tym razem zaprosimy Państwa do głębocznicy pomiędzy Skowieszynkiem i Rzeczycą, nie mniej pięknej niż Korzeniowy Dół w Kazimierzu. Trudno nie będzie. Przed nami 7 km marszu asfaltem, polnymi drogami i wspomnianą leśną głębocznicą. Towarzyszyć nam będą lokalne opowieści. To w tej okolicy między innymi pojmano nie tak dawno oficera rezerwy podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji.

W tym roku 1 lipca przypada 75. rocznica śmierci Tadeusza Pruszkowskiego – profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, który w dwudziestoleciu międzywojennym rozpropagował Kazimierz jako miasteczko malarzy. By to uczcić, radni chcą oznakować i wypromować wśród miejscowych i turystów wąwóz jego imienia znajdujący się niedaleko willi Pruszkowskiego za zamkiem.

Ulica Szkolna. Pięknie tu, ale problemów nie brak. I to na dodatek ciągle tych samych od lat. 

Miałam sfotografować śnieg. Poza miastem. Słoneczko ku temu zachęcało, lekki mrozek też, bo właściwie… chyba go nawet nie było? I tak zrodził się spacer wśród kazimierskich wąwozów i pól.

Po bliskim spotkaniu ze świąteczno – sylwestrową kalorią proponuję Państwu spacer. Długi albo krótki, to zależy, czy piechotką ruszymy już z Kazimierza, czy dopiero wąwozem w Bochotnicy, bo punktem wyjścia proponowanej trasy jest nieutwardzona zatoczka po prawej stronie, jadąc od Kazimierza, tuż za serią zakrętów – naprzeciwko drewnianego brązowego domku z czerwonym dachem stojącego tuż przy samej szosie przy przepuście.

Oddział PTTK w Kazimierzu Dolnym zaprasza swoich członków do udziału w Ogólnopolskiej Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej. Zostały ostatnie wolne miejsca!

W sobotę 21 marca będzie można wejść na Górę Trzech Krzyży w Parchatce. Piechurów poprowadzi Ryszard Bałabuch – przewodnik z PTTK w Puławach.

Kto myślał, że wie, gdzie znajduje się dawny stok narciarski w Kazimierzu, był w błędzie. To była prawdziwa wyprawa w nieznane. Bo K.ZIMIErnikejszyn to niespodzianki!

Tym razem nie wybierzemy się zbyt daleko. Polecamy Państwu wędrówkę po najważniejszych i najbardziej popularnych miejscach w Kazimierzu z questem „Szlakiem kazimierskich zabytków”. Dla najwytrwalszych – nagroda. Jaka? Najpierw trzeba przejść trasę questu… IMPREZY NA WEEKEND.

Z kijkami lepiej!

Sobotnie południe 9 marca okazało się wymarzonym czasem na spacer. To nic, że śnieg i zima. Kijki nordic walking sprawdzają się – jak się okazało – w każdych warunkach!

Dla tych, którzy na Kazimierz patrzą jedynie z perspektywy rynku, to może byćzaskoczenie: Sieć wąwozów lessowych w okolicach Miasteczka osiąga rekordową w skali europejskiej gęstość 11km/km2. Może warto więc wybrać się na wędrówkę, a posiadówkę pod parasolem zostawić sobie dopiero na podsumowanie spaceru? Dziś obieramy kierunek: Na Wiktora.

Ponad 330 gimnazjalistów w terenu powiatu puławskiego wzięło udział w IX Gwiaździstym Rajdzie Gimnazjalnym „Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca”. Młodzież wędrowała po trasach Kazimierskiego  Parku Krajobrazowego opisanych na naszym portalu.

Miejsce to niezwykłe – ukryte przed światem wśród lasów i pól. Z pięknym widokiem na odległą basztę. Tym razem ten zrujnowany nieco przykład architektury modernizmu będzie dla nas jedynie przystankiem w naszej wędrówce…

Mamy zimę. Za oknem pada śnieg, temperatura w okolicach zera. Doskonała pogoda na zimowy spacer. Tym razem proponujemy początek trasy na przedmieściach Kazimierza od strony Bochotnicy. Zapraszamy!

Mamy zimę. Przypominam, bo za oknem ciemno i ponuro wyjątkowo. Co tu robić? Najlepiej byłoby przespać taką aurę, ale tak dobrze to w życiu jednak nie ma. Zamiast obrastać niedźwiedzim tłuszczykiem zapraszam na spacer – tym razem w okolice Kazimierza. Odwiedźmy Zbędowice.

Uśpiona przyroda pozwala nam poznać kazimierskie ostępy i uroczyska, zwykle niedostępne, strzeżone pilnie plątaniną roślin. Zapraszamy na spacer ulicą Filtrową. - Czy tędy dojdę do Norowego Dołu? - pytam przechodzącej kobiety.  - 15 lat temu była tam ścieżka, ale czy teraz jeszcze jest?  - zastanawia się.  Postanawiam to sprawdzić.

Weekend w Kazimierzu upływać będzie pod znakiem Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego. Może jednak ktoś z Państwa zechce skorzystać z naszej propozycji spaceru w poszukiwaniu śladów skowieszyńskiego kościoła i Dzwonnej Góry? Okolica zaiste – malownicza!

Trudno dziś określić, czy jest postacią historyczną, czy tylko legendarną. Jan Długosz pisze o niej jako o nałożnicy króla Kazimierza Wielkiego. A że Kazimierz nad Wisłą był miastem królewskim i o bytności tegoż monarchy krążą tutaj legendy, nic więc dziwnego, ze do już istniejących – dodano opowieść kolejną – o Esterce.

Pokaż stopkę