Temat na święta: Zatarty szlak

Skomentuj (5)

zobacz więcej (31)

Uśpiona przyroda pozwala nam poznać kazimierskie ostępy i uroczyska, zwykle niedostępne, strzeżone pilnie plątaniną roślin. Zapraszamy na spacer ulicą Filtrową. - Czy tędy dojdę do Norowego Dołu? - pytam przechodzącej kobiety.  - 15 lat temu była tam ścieżka, ale czy teraz jeszcze jest?  - zastanawia się.  Postanawiam to sprawdzić.

Uśpiona przyroda pozwala nam zajrzeć w miejsca nieodwiedzane, poznać od dawna nieuczęszczane ścieżki i skróty, których oczywiste zalety zastąpiła cywilizacja w postaci samochodu. Po co skracać drogę, skoro autem szybciej i wygodniej? Miejsca te – w okresie wegetacji pilnie strzeżone przez gęstwinę kłujących i parzących roślin – teraz otwierają swe tajemnice dla wszystkich, którzy zechcą poznać kazimierskie ostępy i uroczyska.

Chodźmy na Góry. W miejscu, gdzie kończy się ulica Filtrowa, za Bankowym Ośrodkiem Konferencyjno – Szkoleniowym, kończy się też – przynajmniej na pewien czas – cywilizacja. Wkraczamy na drogę pomiędzy uschnięte pręty żółtej latem nawłoci. W oddali las. Jeszcze tylko przejdziemy przez grudy lekko opadającego w kierunku drzew czystego pola i znajdujemy się w ażurowej o tej porze roku gęstwinie.

Ścieżka po lewej stronie uprawionego prostokąta okazuje się niepokojąco krótka – zaraz kończy ją firanka pnączy. Co dalej? Wracać? Ne lubię się poddawać. A kazimierskie lasy to przecież nie Puszcza Białowieska. Odsłaniam „liany” i przechodzę na drugą stronę jak Alicja w Krainie Czarów. A przede mną rzeczywiście Kraina Czarów. Od dawna oczekiwana zima zrobiła nam przecież prawdziwą niespodziankę: zaczął padać obiecywany dopiero na styczeń śnieg! Biały puch układa się miękko na gałęziach i gałązkach, tworząc wzory, które mogłyby być inspiracją dla brabanckich koronkarzy. Piękne to niewątpliwie, ale powstaje pytanie: co dalej?

Przede mną las bez ścieżek i dróg. Rozglądam się wokół w nadziei, że znajdę jakąś wskazówkę, która przynajmniej określi mi kierunek dalszego marszu. W oddali miedzy gałęziami majaczą kształty jakichś domów. To hotel Król Kazimierz. Tylko jak tam dojść? Po lewej stronie otwiera się niewielki wąwozik. Być może on wyprowadzi mnie z tej Krainy Czarów, w której nawet Alicja poczułaby się w końcu nieswojo…Dno wąwozu nie jest zbyt przyjaźnie nastawione do wędrowca, co chwilę trzeba pokonywać kolejne przeszkody i właściwie nic w tym dziwnego – w końcu to przecież królestwo przyrody. To ja tu jestem gościem, przechodnim półcieniem…

W końcu wąwóz wypłyca się, chociaż ja dalej tonę w gąszczu roślin. Trzymam się lewego zbocza i idę przed siebie – przede mną pojawia się coś na kształt ścieżki. W końcu widać zarysy domów. Uczucie ulgi. Kontakt z naturą wybudza we mnie pierwotny strach, dopiero cywilizacja pozwala czuć się bezpiecznie. Ale to przyroda jest przecież obiektem ludzkich tęsknot, dziwne…

Wychodzę w końcu na ulicę. To wylot Norowego Dołu. Po prawo mijam remontowany spichlerz Bliźniak – już teraz pod nowym dachem zaopatrzonym w okienka. Będzie tu kolejny hotel?

Przed mną budynek Nadzoru Wodnego. To już ulica Puławska. Skręcam w lewo w kierunku klasztoru betanek. Wracam do miasta.

 

ZOBACZ MAPĘ

 

Boże Narodzenie w Kazimierzu Dolnym

Sobota 24 grudnia Wigilia


godz. 10.00 – otwarcie lodowiska na Górach – pensjonat Folwark Walencja
Wstęp wolny.

 

godz. 10.00 – otwarcie sezonu narciarskiego - stok w Rąblowie


godz. 24.00 – Pasterka – Kościół Farny

Niedziela 25 grudnia Boże Narodzenie

Godz. 17.00 – Klub Dobrego Filmu – Bajkowe Kino: Smerfy – Folwarczne Piwnice
Wstęp wolny.

Poniedziałek 26 grudnia Św. Szczepana – II dzień Świąt

Godz. 17.00 – Klub Dobrego Filmu – Bajkowe Kino: Kung Fu Panda 2. Wielki mistrz powraca – Folwarczne Piwnice
Wstęp wolny.

 

W czasie Świąt Bożego Narodzenia Muzeum Nadwiślańskie będzie czynne:

 

Dzień
Dom M. i J. Kuncewiczów
Kamienica Celejowska
Muzeum Przyrodnicze
Muzeum Sztuki Złotniczej
Muzeum Zamek
w Janowcu
Muzeum Czartoryskich
w Puławach
24 grudnia
10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 10.00 - 13.00 9.00 - 13.00
25 grudnia
nieczynne nieczynne nieczynne nieczynne nieczynne nieczynne
26 grudnia
10.00 - 15.00 10.00 - 17.00 10.00 - 15.00 10.00 - 15.00 10.00 - 15.00 9.00 -17.00
27 grudnia
nieczynne
nieczynne
nieczynne
nieczynne
nieczynne
9.00 - 17.00

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • tak sobie myślę
  W "tamtych czasach" i jeszcze "pod przewodnictwem".
  Misiu musisz już mieć całkiem siwe futerko.
 • yogi
  oj misiu nie pisz glupot
 • Miś
  Odnośnie ścieżki to wyjaśniam ,że w 1968 r pod przewodnictwem Tadeusza Kani i Maksa Dąbka oraz kazimierzaków p. Wiesława Czerwca, Wojtka Górmińskiego,Władysława Dzika,Teodora i Grzegorza Pielaka,Janusza Kośmińskiego,Edwarda Wojtalika oraz wielu innych osób został zbudowany w tym miejscu zjazd narciarski wraz z wyciągiem i oświetleniem stoku.
  Odbywały się zawody narciarskie ,na których pierwsze miejsce zajął kazimierzanin Tadeusz Tyszkiewicz.
  Działało to dopóki nie został częściowym właścicielem p. Palikot.- i tak to wygląda jak przedstawiają zdjęcia.
  W tamtych czasach bez dotacji unijnych budowanych było wiele obiektów np. Edward Wojtalik wybudował przystań rzeczną w którą włożył dużo własnych środków.P.Henryk Skoczek uruchomił żeglugę po Wiśle,Pan Grzegorz Pielak doprowadził do porządku nabrzeże Wisły koło piekarni i Hotelu "Król Kazimierz" i też bez żadnych dotacji,a dzisiaj nabrzeże wygląda podobnie jak na stoku narciarskim.
 • SZok
  TFU TFU Wypluj to slowo.
  Brrr kolejny piękny zakątek zniknie .
 • jorgex
  Kraina czarów to tam dopiero będzie jak niejaki Palikot zrealizuje swoje zamiary :)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę