Co robić w koronaferie w Kazimierzu Dolnym

Tegoroczne ferie ustanowione z powodu pandemii w jednym dla całej Polski terminie tuż po przerwie świąteczno – noworocznej powoli zbliżają się do półmetka. Jak można odpoczywać w Kazimierzu przy obecnych obostrzeniach? Warto skorzystać z propozycji Muzeum Nadwiślańskiego, przewodników turystycznych, biblioteki miejskiej i Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
Muzeum Nadwiślańskie
proponuje rodzinne spacery po Miasteczku i okolicy z aplikacjami mobilnymi „Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym” i „Mały przyrodnik. Przygoda w Kazimierzu Dolnym”. Obie aplikacje dostępne bezpłatnie  w Google Play pozwolą poznać miasto nie tylko małym turystom, ale także jego małym mieszkańcom. Obie zachęcają do wycieczek po wskazanych na mapkach trasach. Pierwsza – to trasa miejska, druga terenowa proponuje dwie trasy: nad Wisłą oraz wąwozami Norowym i Korzeniowym Dołem. Obie podają ciekawostki o Kazimierzu, jego historii, zabytkach i przyrodzie oraz zachęcają do rozwiązywania zadań w trakcie wycieczek. Na trasie towarzyszą nam bohaterowie aplikacji: Kazik i jego pies Werniks oprowadzają po Kazimierzu, a na trasach w terenie towarzyszy nam Esterka. Autorem rysunków do obu aplikacji jest artysta malarz Piotr Fąfrowicz.
Miłośnikom twórczości Marii Kuncewiczowej, która związała swoje losy z Kazimierzem, oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego – Dom Kuncewiczów poleca spacery trasą „Kazimierz Dwóch księżyców”.
- Przewodnik składa się z 12 punktów rozmieszczonych w Kazimierzu Dolnym. Każdemu towarzyszą historie o tym, jak został opisany w literaturze, dlaczego warto go odwiedzić i (to najważniejsze dla pasjonatów historii) jak zmieniło się to miejsce w ciągu ostatnich stu lat – mówi Monika Januszek – Surdacka kierownik oddziału Dom Kuncewiczów. – Najnowsza aplikacja „Kazimierz inaczej” – to efekt projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Cztery ścieżki edukacyjne „Żydowskiego Kazimierza”, „Wisły jako motywu wiodącego”. „Malowniczego Kazimierza” i   „Magii Kazimierza” skonstruowano na bazie muzealiów, obiektów, w których działają oddziały muzealne, ale także ciekawych zabytków i historii Miasteczka. Tę aplikację pomogli nam przygotować dla Państwa pracownicy Grupy Edukacja 3.0. Współpraca, podobnie jak aplikacja, ma charakter rozwojowy!
Do pobrania tutaj>>>
Kazimierski Portal Internetowy
Starszym miłośnikom Kazimierza proponujemy trasy przygotowane przez redakcję naszego portalu „Spacerkiem po Kazimierzu" oraz „Spacerkiem po okolicy”. Te ostatnie są bardziej wymagające – prowadzą często wąwozami i bezdrożami, warto więc pamiętać o odpowiednim obuwiu.
Licencja na Oprowadzanie
Propozycję dla rodzin z dziećmi, spędzających ferie w Miasteczku przygotowali również kazimierscy przewodnicy. Licencja na Oprowadzanie proponuje wycieczkę „Zagadkowy Kazimierz”. To zwiedzanie Miasteczka połączone z grą miejską. Termin: 11 stycznia, 13 stycznia i 15 stycznia. Wszystkie wycieczki o godzinie 12:00. Inna propozycja to spacery z przewodnikiem „Zamek, legendy i stary Kazimierz”, które odsłonią nie tylko historyczną, ale i legendową warstwę Miasteczka. Terminy: 10 stycznia, 16 i 17 stycznia. Także o godzinie 12:00.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
poleca warsztaty plastyczne i fotograficzne. Z powodu pandemii odbywać się one będą jedynie w formie online.
W programie warsztatów plastycznych przewidziano wykonanie śnieżnych kul zimowych i kocich breloków według instrukcji na profilu FB KOKPiT>>>
Warsztaty fotograficzne odbywać się będą od 11 do 14 stycznia o tej samej porze – w godzinach 11:00 –12:00 w formie spotkań na platformie ZOOM. Link do warsztatów będzie codziennie udostępniany na stronie FB  KOKPiT>>>
W programie warsztatów fotograficznych:
11 stycznia godz.11:00-12:00 - Kadrowanie zdjęć - jak to robić dobrze i czego unikać?
12 stycznia godz.11:00-12:00 - Efektowny bokeh. Jak go zrobić?
13 stycznia godz.11:00-12:00 - Jak przygotować zdjęcia przed wrzuceniem do sieci?
14 stycznia godz.11:00-12:00 - Własna naklejka na Instagram w trzech krokach.
KOKPiT - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym
Wirtualne propozycje na ferie ma także Biblioteka Publiczna. Na swoim profilu facebookowym proponuje „Zagadkowe ferie”, czyli zagadki literackie, „Kreatywnie z biblioteką”, czyli zajęcia plastyczne, podczas których krok po kroku zobaczymy, jak przygotować zakładkę do książki, skarpetkowego bałwanka czy zaczytanego ludzika. Biblioteka również podpowie, gdzie znaleźć ciekawe propozycje ulubionych bajek i baśni w  wersji operowej i baletowej.
Ferie trwają do niedzieli 17 stycznia.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę