Temat na weekend: Na Wiktora

Skomentuj (19)

zobacz więcej (36)

Dla tych, którzy na Kazimierz patrzą jedynie z perspektywy rynku, to może byćzaskoczenie: Sieć wąwozów lessowych w okolicach Miasteczka osiąga rekordową w skali europejskiej gęstość 11km/km2. Może warto więc wybrać się na wędrówkę, a posiadówkę pod parasolem zostawić sobie dopiero na podsumowanie spaceru? Dziś obieramy kierunek: Na Wiktora.

Wąwóz na Wiktora to głębocznica – niektórzy z miejscowych może jeszcze pamiętają, że tędy ze źródeł Grodarza noszono wodę do gospodarstw położonych na Górach. Dziś miejsce to – doskonałe na spacer w czasie wiosennych czy letnich upałów – wyłożone jest betonowymi płytami, ale dzięki temu łatwiej poruszać się tu także i tym, którzy zamiast spaceru wybiorą przejażdżkę rowerem. W sumie do pokonania mamy od rynku 6,5 km – więc jak kto woli!

Dotrzeć tu można, kierując się z Rynku w ulicę Lubelską, a potem w Szkolną – obok gmachu szkoły, który ucierpiał w wyniku ubiegłorocznego wybuchu gazu – by po około 2 km dotrzeć do asfaltowej nawierzchni ulicy Doły. Po lewej stronie miniemy wkrótce wejście do słynnego Korzeniowego Dołu, u którego niedawno przycupnęła klubojadalnia „Przystanek Korzeniowa”. Stąd jeszcze 200 metrów i dochodzimy do źródeł Grodarza – niewielki zbiornik wodny zobaczymy wśród traw po prawo. Naprzeciwko – gdy staniemy do zbiornika tyłem – otwiera się wlot do Wąwozu na Wiktora. Wchodzimy.

Droga pnie się łagodnie pod górę, a nad nami drzewa zasklepiają się, tworząc zielony tunel. Zbocza po obu stronach coraz bardziej wypiętrzają się, by wkrótce odkryć nagie ściany lessu. Zagłębiamy się w miły chłód. Pachnie tu zielenią i ziemią…

Mniej więcej w połowie wąwozu stoi kryta czerwoną dachówką kapliczka z kazimierskiej opoki, dając schronienie świętemu Franciszkowi. Ufundowali ją około 2000 r. właściciele tego terenu państwo Radoniewiczowie.

W wąwozie powoli się rozjaśnia i niedługo po prawej stronie mamy wyjazd z jednego z gospodarstw. W czasie II wojny światowej znalazła tu schronienie rodzina żydowska. W 1996 r. Wiktorowi Góreckiemu oraz jego żonie Anastazji i córkom – Zofii i Leokadii przyznano tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W ten sposób polska lista ponad 6 200 nazwisk polskich Sprawiedliwych powiększyła się o kazimierzan.

Dochodzimy do szosy. Jesteśmy na Górach. Skręcamy w lewo. Asfalt doprowadzi nas do centrum Kazimierza, ale przed nami jeszcze ponad 3 km wędrówki przez pola, wśród których stoją typowe kazimierskie domki i zupełnie nowe – bardziej lub mniej nawiązujące do miejscowej tradycji.

Po lewej stronie jeszcze przed wieżą telewizyjną, która w Kazimierzu stanowi niezły punkt orientacyjny, powstaje nowy dom, kryty gontem. Tuz za nim na polu otoczonym lasem stoi samotne drzewo. Tu – jak mówią miejscowi – pogrzebano polskiego żołnierza, któremu podczas ofensywy Wisły odmówiono urlopu do domu na pogrzeb matki. Chłopak nie podporządkował się rozkazowi, za co osądzono go w trybie wojennym i skazano na śmierć. Podobno do miejsca stracenia prowadzono go przy dźwiękach wojskowej orkiestry. Podobno sam wykopał sobie grób. Podobno jego szczątki spoczywają na tym miejscu do dzisiaj…

Inna wojenna legenda związana jest z piękną willą Regina – Góry 15. Jej nazwa pochodzi od imienia żony pierwszego właściciela – Reginy Loewenstein, którą uwiecznił na jednym ze swych obrazów Antoni Michalak. „Panią z pieskiem” można obejrzeć podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie. Mirosław Derecki pisał w książce „Mój Kazimierz”, że w tym domu – opuszczonym w czasie wojny – mieszkał Niemiec, kierownik kazimierskiej poczty. Chodziły słuchy, ze należał do założycieli NSDAP i był bliskim współpracownikiem Hitlera. Nie zapamiętano jego nazwiska – potocznie mówiono o nim właśnie: „kolega Hitlera”. Legenda głosi, ze uratował on mieszkańców Gór od śmierci podczas „Krwawej środy”, wychodząc z Reginy na drogę i rozkazując esesmanom zawrócić na rynek.

Naprzeciwko willi cały w kwiatach stoi pensjonat „Folwark Walencja”, którego właściciel Janusz Kowalski, był nam na trasie przewodnikiem. Tuż obok stoi poświęcona powstańcom styczniowym kapliczka słupowa z Chrystusem Frasobliwym. „Jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba” – głosi napis na jednej ze ścian kapliczki… Warto pamiętać historię Józefa Broniewicza – najstarszego druha wśród kazimierskich powstańców 1863 r. Na Broniewszczyźnie w jego posiadłości Walencja, do której tradycji odwojuje się pensjonat, udzielił on schronienia drużynie Leona Frankowskiego.

Za chwilę wejdziemy w zadrzewioną ulicę Zamkową. Kolejny wąwóz na szlaku. Miniemy basztę i zamek, plebanię i farę – wszystkie obiekty będzie można zwiedzać dopiero po remoncie. I już rynek. Czas na odpoczynek pod parasolem. Wreszcie?..

 

ZOBACZ MAPKĘ

 

Weekend w Kazimierzu

Sobota 26 maja


Godz. 9.00 - Nadwiślański Rajd Rowerowy – Hala MOSiR w Puławach
Zielonym szlakiem rowerowym:   Puławy • Kazimierz Dolny • Janowiec • Puławy.  Długość trasy – 38 km.  Stopień trudności – niski. Utwardzona nawierzchnia – ok. 90%. Organizator: MOSiR Puławy tel./fax: 81 880 46 66 do 15:00.

Godz. 12.00 – Dyskusja pokonkursowa na temat koncepcji architektonicznych szkoły - Kolegium Sztuk Pięknych UMCS

Godz. 12.00 –
Święto WinaZamek w Janowcu


W programie:

 • 12.00 Msza św. w intencji winiarzy za wstawiennictwem św. Urbana, patrona winnic i ich właścicieli oraz poświęcenie win z rocznika 2011
 • 13.00 Barwny korowód uliczkami Janowca z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Miasta Zwoleń
 •  13.30 Oficjalne rozpoczęcie Święta Wina na dziedzińcu zamkowym poprzedzone odegraniem hejnału Janowca skomponowanego przez Mateusza Pospieszalskiego z zespołu Voo Voo, ufundowanego i podarowanego przez ś.p. Mirka Olszówkę
 • Wydarzenia: wernisaż wystawy: Danuta Wierzbicka, „Biesiady nadwiślańskie” (Galeria w kazamacie bramnej), degustacja win MPW, prezentacja winnic, występy zespołów ludowych m.in. Kapela Zdzisława Kwapińskiego
 • Stoiska: winnice MPW, gość honorowy Święta Wina – Winnica Płochockich, skład win Monte di Vino, kuchnia regionalna, producenci serów, twórcy ludowi, specjalistyczny sprzęt winiarski, dystrybutor drożdży winiarskich, wikliniarz, wydawnictwa towarzystw regionalnych i inne.
 • 19.00 Punkt kulminacyjny Święta Wina – ogłoszenie listy win, które decyzją członków panelu degustacyjnego otrzymały Znak Karty Winnic MPW
 • 19.30 Zamknięcie Święta Wina
 • 20.30 Koncert pt. „Przy lampce” zespołu VOO VOO z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego „Sunny String Quartet". Koncert dedykowany pamięci Mirka Olszówki
 • 22.00 Pokaz fajerwerków
 • Wydarzenie towarzyszące: 27 maja o godz. 18 w Gminnym Ośrodku Kultury otwarcie wystawy fotografii Mirka Olszówki pt. „Moje miejsce na ziemi…”
 • Do degustacji win upoważnia „Folder okolicznościowy" w cenie 10 zł (sprzedaż w kasie muzeum) KONCERT VOO VOO – BILETY 10 zł

 

 

Godz. 17.00 – Spotkanie autorskie prof. Krzysztofa Ziarka (University at Buffalo)Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

Godz. 18.00 - Zabawa „Zielone Świątki” i widowisko tańca z ogniem grupy Dyptam - Zagrodowa Osada w Uściążu

 

W programie:

 • Przedstawienie „Zielone Świątki”
 • Wspólne przystrajanie domu i obejścia oraz bydła: konie, kucyk, krowa, kozy, gęsi...
 • Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze maidło.
 • Występ ludowego zespołu „Karczmiacy”
 • Widowisko tańca z ogniem grupy „Dyptam”
 • Zabawa w stodole


Godz. 21.00 - Wiosenne Granie - Folwarczne Piwnice
Wstęp wolny.

Niedziela 27 maja


Godz. 10.30 -
64 rocznica zamordowania Witolda Pileckiego kościół św. Anny
64 rocznica zamordowania Witolda Pileckiego, honorowego obywatela miasta Kazimierza Dolnego. Program artystyczny w wykonani uczniów z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

 

Godz. 12.00 - Inauguracja obchodów „Dni Wisły 2012” Muzeum Przyrodnicze

 • promocja projektu „Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły”
 • pokaz diaporamy „Wisła dzika rzeka”
 • rejs statkiem po Wiśle

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (19)

 • pijany znad Grodarza
  "
  dziurawe garnki, butelki po oleju napędowym, szklane opakowania po wypalonych zniczach, plastikowe doniczki i wypłowiałe sztuczne kwiaty. Czy porzucili je turyści, szczerze wątpię."
 • Ulka
  @Beato, na szlaku byłam nie raz. Brud - owszem razi. Jako, że jestem krótkowidzem widzę to, co większe na szlaku: dziurawe garnki, butelki po oleju napędowym, szklane opakowania po wypalonych zniczach, plastikowe doniczki i wypłowiałe sztuczne kwiaty. Czy porzucili je turyści, szczerze wątpię. Ale nie to jest istotne - kto śmieci. Ważne jest to, byśmy swoje śmieci (wyprodykowane na szlaku czy nie) zabierali ze sobą i wyrzucali tam, gdzie to dozwolone - do śmietników. Czy jestem kazimierzakiem czy turystą - dbam o porządek. To podstawa.
 • mieszkanka
  Rodzina Kazimierczaków pomagającym Żydom? jakoś nie wpisuje się obraz Polaków kreowany przez propagandystów mających na celu fałszowanie historii i przedstawieniowych je tak,że to Polacy byli głównie zbrodniarzami...Redakcji tego Portalu dziękuję za rzetelność relacji,inne...kazimierskie portale o tym nie wspominają, mimo,że tematyka portalu w kwestii braci starszych w wierze jest jednoznaczna.Chyba,że znów jakiś łobuz namaluje swastykę na macewie.
 • Beata
  Ulka byłaś chociaz raz na szlaku ? nie razi cię w oczy brud , butelki , papierki , folie ,opakowania po papierosach porzucone przez turystów?
  Zapewniam Cię że nieoznakowane dróżki znane tylko miejscowym są czyściutkie .
 • Maria
  Niesamowite,krytyka,krytyka,krytyka.Czy nie zauważacie bardzo interesującej historii?Kto wiedział o bohaterskim czynie gospodarzy z Gór? Czy o tym uczą w szkole?
 • eryk
  Ulka ma rację tak się stało z drogą prowadzącą do ruin Esterki w Bochotnicy i teraz turyści aby dotrzeć do Esterki od strony Gór muszą chodzić wąską ścieżynką między ogrodzonymi posesjami a właściwa droga jest tylko na mapie
 • Ulka
  @Beato, jeżeli nie będzie się nadal rozdeptywać - jak piszesz - kazimierskich ścieżek - to one po prostu zarosną i za jakiś - wcale niedługi - znikną z miejscowego krajobrazu, pozostając jedynie na mapach i "w pożal się Boże przewodnikach (zmylnikach)" - że tu znowu zacytuję Ciebie. Światło jest nie po to, by je chować pod korcem...
 • 123...
  Beata, asfalcik leży zaledwie od kilku lat. Są radni, burmistrz miasta i to oni podejmują strategiczne decyzje (przychylne mieszkańcom lub nie ...)
 • Beata
  123 mieszkańcy Gór mają drogę asfaltową przed swoimi domami , wąwóz nie jest ich jedyną droga dojazdową .Jak tak wszyscy będą chcieli sobie skracać i betonowac bez sensu każdy ''skrót'' to czarno widzę przyszłość wąwozów kazimierskich .
 • 123...
  Ten "beton" w opisywanym wąwozie zastosowano, aby mieszkańcy mogli dojechać do swoich posesji. Pamiętam horror po ulewach i roztopach, dawały radę tylko zaprzęgi konne. Obecnie mieszkańcy śmigają samochodami. I to tyle na temat "betonu" i przeciwników postępu...
 • Beata
  Wiktoria masz rację , najważniejsze jest to, żeby nie rozdeptywać tego co jeszcze pozostało .Są tak piękne miejsca i ścieżki łączące różne części miasteczka , bajkowe dróżki w gąszczu zieleni .Oby nigdy nikomu nie przyszło do głowy aby umieścić je w pożal się Boże przewodnikach (zmylnikach)lub co gorsza wybetonować je .
 • pijany znad Grodarza
  myszowaty, niechybnie popił.
 • Wiktoria
  Trasa jest naprawdę super i nie mam wątpliwości. Po prostu oceniam zmiany jakie zaszły w ciągu kilku lat. Bo gdyby nie beton, byłoby naprawdę pięknie. Innej trasy nie zaproponuję, bo chociaż jest wiele atrakcyjnych to szkoda, żeby podzieliły los Korzeniowego.
 • Jacek
  myszowaty, o co ciebie się rozchodzi?
 • myszowaty
  Super "trasa" dla nie których...? prowadzi od jednego komputera, do drugiego z przystankiem na TV!
 • malkontent
  Malkontentów nam nie brakuje prawda?Wiktoria jest jednym z nich.
 • Redakcja
  @Wiktorio, zaproponuj jakąś supertrasę. Opiszemy ją na portalu :-)
 • Wiktoria
  To prawda, wąwóz był piękny kilka lat temu. Dzisiaj natomiast strach nim iść, ze względu na duży ruch samochodów. Ale za to panie, które nie lubią się rozstawać ze szpilkami, bez problemu pokonają trasę, w całości wyasfaltowaną lub wybetonowaną. Jest super jest super ...
 • malkontent
  Piękna karta kazimierzaków,przeplatana dramatem wojny.Jeden spacer, a tyle nieznanej historii.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę