Aktualności dla "książki o Kazimierzu"

W ramach 14. Festiwalu Filmu i Sztuki nie zabrakło też spotkań wokół książki. Jednym z nich było spotkanie autorskie z Mają Wolny.
Maja Wolny – pisarka mieszkająca w Kazimierzu Dolnym wydała nową książkę. Autorka takich tytułów jak „Czarne liście”, „Księgobójca”, „Powrót z Północy”, „Jasność” teraz zaprasza do lektury „Pociąg do Tybetu” – pierwszej swojej książki podróżniczej, a już docenionej przez czytelników. Podróż na Dach Świata pozwoliła autorce odnaleźć nadzieję, którą niełatwo stracić patrząc na niefrasobliwość człowieka w podejściu do klimatu, o czym pisała w ostatniej powieści Jasność”. Zapraszamy do lektury rozmowy z Mają Wolny o Tybecie, wolności, wspólnocie i nadziei.

Na długie jesienne wieczory powracamy z lekturą książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą". Dziś słowami przedwojennego doktora Mieczysława Biernackiego z Lublina autorka opowie nam o „wyzyskaniu Kazimierza dla zdrowia. Tak w ramach przygotowania się do przyszłego sezonu....

"Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" Mordechaja Canina to kolejna książka prezentowana podczas tegorocznego Pardes Festival w Kazimierzu. W prezentacji uczestniczyli jej tłumacz prof. Monika Adamczyk-Garbowska i wydawca Krystyna Bratkowska.

II Spacer Literacki z Moniką A. Oleksą zgromadził w Kazimierzu wielu miłośników prozy lubelskiej pisarki. Tematem przewodnim była kazimierska powieść Oleksy „Spacer nad rzeką”.

Wracamy do kazimierskich esejów Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą". Tym razem autorka w rozdziale "Ku odrodzeniu" opowie o początkach Kazimierza.

Niezwykły dar otrzymał Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 28 książek Marii i Jerzego Kuncewiczów z prywatnej biblioteki Witolda Kuncewicza przekazała muzeum społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 5 w Lublinie – jedynej szkoły w Polsce, której patronują Maria i Jerzy Kuncewiczowie.

Na rynku księgarskim ukazała się niedawno najnowsza powieść „Powrót z Północy” kazimierskiej pisarki Mai Wolny. Przedstawiamy rozmowę z Autorką – o książce, jej bohaterach, podróżach i powrotach. Z Syberią w tle.

Na rynku wydawniczym ukazało się nowe wydawnictwo poświęcone w całości Kazimierzowi Dolnemu. To Renowacje i Zabytki – krakowski kwartalnik kierowany do szerokiej grupy odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem: architektów, urbanistów, inżynierów, materiałoznawców, projektantów i konserwatorów.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie czytelniczym. Przedstawiamy nagrodzoną odpowiedź na pytanie konkursowe: Na czym polega magia Kazimierza? Odpowiada Elżbieta Pawłowska, której "Melodię zapomnianych miłości" Doroty Gąsiorowskiej wyślemy pocztą. Gratulujemy!

Co ma piernik do wiatraka? Co ma dusza do powrósła? O tym traktuje kolejny rozdział książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą".

Niedawno prezentowaliśmy Państwu kazimierską książkę Doroty Gąsiorowskiej "Melodia zapomnianych miłości". Poniżej wywiad z jej autorką.

Bianka nikogo i niczego nie kocha bardziej niż muzyki. Gdy pewnego dnia jej rodzina staje na krawędzi bankructwa, dziewczyna zgadza się przyjąć niecodzienne zlecenie. Wyjeżdża do malowniczego Kazimierza, by zamieszkać z tajemniczą zleceniodawczynią i jej niewidomym synem. Zabiera ze sobą jedynie ukochane skrzypce – rodzinną pamiątkę po babce Walentynie. – Tak prezentuje książkę Doroty Gąsiorowskiej „Melodia zapomnianych miłości” Wydawnictwo Znak. Poniżej fragment powieści.

„Melodia zapomnianych miłości” – to kolejna książka, której akcja toczy się w Kazimierzu.

Jesteśmy po lekturze fragmentów „Spaceru nad Wisłą” i „Uśmiechu mima” Moniki A. Oleksy, książek, w których wydarzenia rozgrywają się w Kazimierzu Dolnym. Kim jest ich autorka? Jakie są kulisy ich powstania?  Zapraszamy do lektury wywiadu z Pisarką.

Upalny sierpniowy dzień rozleniwiał słońcem i czasem wakacyjnego nicnierobienia. Stary kazimierski Rynek tętnił gwarem młodzieży przyjeżdżającej tu od kilku już lat na festiwal filmowy i artystyczny - tak zaczyna się opowiadanie Moniki A. Oleksy "Uśmiech mima", którego akcja toczy się w Kazimierzu w czasie ... festiwalu filmowego.

„Kazimierz rozkochuje w sobie i uzależnia. Ma niewytłumaczalną siłę przyciągania, której mało komu udaje się oprzeć – pisze Monika A. Oleksa w swojej ostatniej książce poświęconej Miasteczku „Spacer nad rzeką”. A o tym, jaką moc ma spacer nadwiślańskim bulwarem – piszą nasi czytelnicy, którzy wzięli udział w konkursie. Kto zwyciężył?

Czy czytali już Państwo książkę Moniki Oleksy „Spacer nad rzeką”? Jej  głównym bohaterem zdaje się być… Kazimierz nad Wisłą. Losy ludzi: Zosi i Pawła, Bożenki i Mikołaja, Joanny i Jana czy Kingi stają się tu  okazją do pokazania ozdrowieńczych sił Miasteczka. Dla tych, którzy książki jeszcze nie czytali, mamy konkurs, który pozwoli postawić Kazimierz w wersji książkowej na swojej półce.

W cyklu "Lektura na weekend" mała zmiana - tym razem proponujemy Państwu lekturę fragmentu umiejscowionej w Kazimierzu Dolnym książki Moniki A. Oleksy "Spacer nad rzeką".

Spacer nad rzeką

"W atmosferze budzącej się wiosny, wiślanych skarp i cienistych wąwozów, które oparły się upływowi czasu, Zosia odkrywa prawdę o cudownym kazimierskim domu i zamieszkującej go rodzinie. Jej przyjazd sprawia, że dawne rany zostają rozdrapane, jednak tylko po to, by móc wreszcie się prawdziwie się zagoić" – czytamy w zapowiedzi nowej książki Moniki Oleksy "Spacer nad Wisłą", która oprócz fikcyjnych bohaterów wprowadza rzeczywiste postacie z Kazimierza: organisty Jerzego Kuny, fryzjerki Wioli czy Aleksandra Serwatki z „Dwóch Księżyców”.

Pokaż stopkę