Melodia zapomnianych miłości - kto wygrał konkurs?

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie czytelniczym. Przedstawiamy nagrodzoną odpowiedź na pytanie konkursowe: Na czym polega magia Kazimierza? Odpowiada Elżbieta Pawłowska, której "Melodię zapomnianych miłości" Doroty Gąsiorowskiej wyślemy pocztą. Gratulujemy!

Na czym polega magia Kazimierza? Postawione pytanie i sugestia Autorki zawarta w cytowanym fragmencie „Melodii zapomnianych miłości” zdają się kierować rozważania nad fenomenem Kazimierza Dolnego w sferę ezoteryki. Co prawda, już od wielu lat (szczególnie od okresu międzywojennego) niektórzy wspominali o miejscu mocy – czakramie, tkwiącym w skalnym podłożu (opokach) Kazimierza, ale ja chciałabym wskazać na bardziej racjonalne uzasadnienie niezwykłości tego miejsca nad Wisłą.

Pozostawiając więc magię i wróżby paniom, które poniekąd zawodowo parają nimi na kazimierskim Rynku – sprawa według mnie przedstawia się następująco: w Kazimierzu skupia się słynna, klasyczna triada platońska: Dobro, Piękno i Prawda (tworząca nie tylko podstawę systemu filozoficznego starożytnego myśliciela).

•    Dobro – wykształcone na lessach oraz wiślanych namułach dobre – żyzne gleby, które przez stulecia warunkowały rozwój rolnictwa i bogactwo tych terenów.
•    Piękno – piękno krajobrazów (lessowych – z najgęstszym w Europie labiryntem wąwozów oraz przełomu Wisły – z najdalej na wschód wysuniętym zakolem Królowej Polskich Rzek), przyciągające osoby wrażliwe – w tym artystów, a w szczególności malarzy pejzażystów.
•    Prawda – prawda o rdzennych mieszkańcach tych terenów, gospodarzących tutaj od pokoleń.

A więc to nie tylko krajobrazy i zabytki, lecz również prawdziwi (z krwi i kości) ludzie, którzy ożywiają Miasteczko, decydują o jego niezwykłym klimacie. W Kazimierzu – w odróżnieniu od wielu znanych kurortów, gdzie zabytki niczym scenografia teatralna stanowią jedynie dekoracyjną atrapę – toczy się realne życie jego mieszkańców - z ich zaletami, ale i słabościami.

I właśnie to zwykłe życie Miasteczka, chociaż osadzone w niecodziennej (niektórzy powiedzą: rajskiej) scenerii, staje się inspiracją dla twórców: malarzy, pisarzy, poetów czy filmowców i muzyków.


Tekst: Elżbieta Pawłowska

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę