II zjazd fanów Moniki Oleksy w Kazimierzu

zobacz więcej (6)

II Spacer Literacki z Moniką A. Oleksą zgromadził w Kazimierzu wielu miłośników prozy lubelskiej pisarki. Tematem przewodnim była kazimierska powieść Oleksy „Spacer nad rzeką”.

Ponad trzydzieści osób z różnych stron Polski wzięło udział w kazimierskiej odsłonie II Spaceru Literackiego z Moniką A. Oleksą autorką m.in. takich powieści jak "Miłość w kasztanie zaklęta", "Ciemna strona miłości", "Samotność ma twoje imię" czy dziejącej się w Kazimierzu „Spacer nad rzeką”.

- Kazimierz jest nie tylko miejscem akcji w powieści „Spacer nad rzeką”, to właściwie jeden z jej bohaterów – mówi Dorota Szczepańska prezes istniejącego od dwóch lat Fanklubu Moniki A. Oleksy organizatorka zjazdu fanów pisarki w Kazimierzu.

Uczestnicy II Spaceru Literackiego z Moniką A. Oleksą, który był swoistym zjazdem fanów pisarki, podążali śladami Zosi Rybickiej głównej bohaterki książki. Razem z autorką „Spaceru nad rzeką” odwiedzili rynek z kawiarnią U Radka, piekarnię Sarzyński, ulicę Krakowska z herbaciarnią U Dziwisza, cmentarz z ławeczką, na której odpoczywają dusze zmarłych, grób Kuncewiczów, promenadę nadwiślańską i gościnną Fermatę, gdzie podjęto wszystkich kazimierską szarlotką.

Spotkanie dawało możliwość nie tylko poznania Miasteczka, ale też rozmów o książkach Moniki Oleksy.

- Pierwszą książką, którą przeczytałam – a przeczytałam ją na Kubie, wypożyczając uprzednio w bibliotece w Toronto, gdzie byłam w gościnie u koleżanki – była „Ciemna strona miłości” – mówi Teresa Gołos, która na II Spacer Literacki z Moniką A. Oleksą przyjechała aż z Lubina na Dolnym Śląsku. – To była wielka fascynacja. Zaraz po powrocie do Polski kupiłam wszystkie książki Oleksy dostępne na rynku.

- Jednej książki szukaliśmy nawet na Allegro, bo nie można jej już było kupić w żadnej księgarni – śmieje się Jerzy Gołos, mąż pani Teresy towarzyszący jej w Spacerze.

Co takiego jest w książkach Moniki A. Oleksy, że pojawiło się tu tyle osób?

- Do tych książek się wraca – mówi Dorota Szczepańska. – Te książki są utkane z dobrych myśli, z pragnień, z dobrych rad, podpowiedzi. Można otworzyć książkę Moniki Oleksy na chybił trafił i znaleźć myśl na dziś, odpowiadającą na aktualny nasz problem. Nigdy nie ma ściągania w dół. To jest równanie, ale równanie w górę.

Do tych książek się wraca… Kiedy Monika Oleksy powróci w swoich książkach do Kazimierza?

- Plan był taki, żeby napisać kontynuację „Spaceru nad rzeką”, ale w retrospekcji, by pokazać losy rodziców Pawła Rybickiego – właścicieli Doktorówki Joanny i Jana – Kazimierz ich młodości sprzed 30 – 40 lat – mówi Monika A. Oleksa. –  Bardzo chciałam napisać tę książkę, ale dostałam propozycję od wydawnictwa, by napisać sagę, której akcja toczyłaby się w Kazimierzu. Zaintrygowało mnie to, bo Kazimierz to miejsce bardzo mi bliskie. Myślę, ze powstanie i kontynuacja spaceru nad rzeką, i saga – wszystko w swoim czasie. Kazimierz na pewno powróci do moich książek, bo nie można o Kazimierzu nie mówić, nie można o Kazimierzu nie pisać, nie można Kazimierza nie kochać.

Spacer Literacki z Moniką A. Oleksą to druga odsłona spotkania z pisarką. Po raz pierwszy odbył się rok temu w Lublinie. Dyskutowano wokół książek „Niebo w kruszonce”, „Samotność ma twoje imię” i tej, której jeszcze nie ma, a już ma liczną rzeszę fanów – „Galeria na Złotej”.

Fragment spotkania z Moniką A. Oleksą w Kazimierzu na Facebooku >>>

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę