Kazimierz w Renowacjach i Zabytkach. Konkurs

zobacz więcej (8)

Na rynku wydawniczym ukazało się nowe wydawnictwo poświęcone w całości Kazimierzowi Dolnemu. To Renowacje i Zabytki – krakowski kwartalnik kierowany do szerokiej grupy odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem: architektów, urbanistów, inżynierów, materiałoznawców, projektantów i konserwatorów.

Poświęcony Kazimierzowi numer 3 (67) 2018 Renowacji i Zabytków to 192 – stronicowe wydawnictwo zawierające artykuły na temat kazimierskich zabytków, m.in.: zamku, spichlerzy, kamieniczek, kościołów: fary, św. Anny i sanktuarium Maryjnego, Muzeum Złotnictwa – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. Ich autorami są konserwatorzy zabytków, architekci, historycy, regionaliści związani z Kazimierzem Dolnym. Tekstom opatrzonym pięknymi fotografiami towarzyszą ich streszczenia w języku angielskim.

- Chyba wszystko, co się pojawia dobrze wydane na temat Kazimierza, sprawia nam wszystkim radość – mówi architekt Tadeusz Michalak, autor jednego z tekstów numeru. – Zwłaszcza że te zdjęcia, chociaż robione kilka miesięcy temu, już mają ten walor zanotowania dziejów, które przeszły. One zwracają uwagę na obiekty, detale doskonale znane wszystkim kazimierzakom, ale na które na co dzień takiej uwagi się nie zwraca. Wprowadziłbym tu podtytuł „Letni dzień w Kazimierzu”, bo numer pokazuje tylko lato – lekkie, uśmiechnięte, ale to przecież tylko część Kazimierza.

Ten niedosyt budzi apetyt na kolejny numer „Kazimierz jesienno – zimowy drewniano – willowy” – jak proponuje Tadeusz Michalak.
Mimo, że czasopismo poświęcone jest zabytkom, znalazło się w nim miejsce na historię kazimierskiej kolonii artystycznej.

- Kazimierz jest jedyną kolonią artystyczną w Europie, którą formowała historia, nie natura. W Polsce po upadku niepodległości zrodził się kult pamiątek, historii polskiej, kultury polskiej. Kazimierz uformował się jako kolonia na kulcie ruin, na kulcie zabytków. Przyroda też jest tu bardzo piękna, ale dopiero z zabytkami tworzy niespotykaną gdzie indziej harmonię. To też było czynnikiem sprawczym wizyt wielu artystów w Kazimierzu – mówi dr Waldemar Odorowski, autor jednego z tekstów numeru.

Renowacje i Zabytki poświęcone Kazimierzowi ukazały się w nakładzie 2100 egzemplarzy. Cały nakład jest własnością Urzędu Miasta i ma charakter promocyjny.

- Od dawna chciałem, żebyśmy przygotowali wydawnictwo o Kazimierzu, które będzie własnością miasta – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula. W końcu udało się. Ci, którzy będą tu przyjeżdżali, będą mogli nabyć sobie tę książkę w Centrum Informacji Turystycznej, a my jadąc w Polskę, w świat będziemy mieli doskonały prezent promujący Kazimierz.

Wydawnictwo będzie do nabycia najprawdopodobniej już w listopadzie. Dla tych z Państwa, którzy wezmą udział w naszym konkursie, mamy dwa egzemplarze ufundowane przez Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

Skoro atutem kazimierskiego numeru Renowacji i Zabytków są fotografie, proponujemy Państwu konkurs fotograficzny, zwłaszcza że jesień mamy piękną tego roku. Tematem konkursu niech będzie zaproponowany przez Tadeusza Michalaka „Kazimierz jesienno – zimowy drewniano – willowy”. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają 3. kazimierski numer Renowacji i Zabytków.

Fotografię wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu należy przesłać na adres: redakcja@kazimierzdolny.pl do poniedziałku 22 października do godziny 12.00 włącznie. W tytule maila należy umieścić adnotację „Kazimierz jesienno – zimowy drewniano – willowy”. Ogłoszenie wyników we wtorek 23 października.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę