Lektura na weekend: Dusza bez powrósła

Co ma piernik do wiatraka? Co ma dusza do powrósła? O tym traktuje kolejny rozdział książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą".

„Bycie kuszonym jest znakiem,
że dusza podoba się Panu Bogu”.
Ojciec Pio

Kiedyś Anna Maria Jopek, udzielając wywiadu, powiedziała, a było to zaraz po nagraniu pięknej płyty z Patem Methenym, że poszłaby za nim na koniec świata, gdyby nie dzieci i mąż.

Może każdy ma taką osobę lub porywającą pasję, za którą poszedłby w świat, jak Cyganka, nie oglądając się za siebie. Poszedłby w jednej kiecce, w jednej chwili, boso, bez planu i zabezpieczeń na przyszłość.

Rozumiem, że rodzina jest kotwicą. Jej potrzeby, a właściwie nasze przekonanie, że jesteśmy w niej niezbędni, trzyma nas mocno jak łańcuch. Ta siła łańcucha pochodzi ze stopu wieloskładnikowego, z gatunku miłość, przyzwoitość, przywiązanie, moralność, monogamiczna kultura. I nie ma co się zastanawiać nad tymi komponentami i dociekać, z czego ten stop i w jakich proporcjach jest złożony, skoro tworzy imperatyw trwania. Szczególne powrósło.

Czy to powrósło wiąże duszę? Czy da się ją uwiązać? A sumienie? Co z nim?

Wiadomo, że dusza włóczy się poza ciałem. W snach i na jawie lata po bytach i niebytach, wcieleniach. Wie o tym nawet konik polny — kto skacze, gdzie chce, ten jest wolny.

Przywykła więc do wolności, bez zaproszenia, umizgów i zapowiedzi, chodzi sobie dusza, gdzie chce, jak kotka, swoimi drogami.

Czasami i w fotelu przysiądzie. Do jakiegoś wyobrażenia się przytuli. Przeniesie się za swoją tęsknotą na koniec świata...

Jest wolna i żeby być wolna, nie musi udawać wariata.

 

 

Ewa Pisula - Dąbrowska
"Dwa brzegi ponad tęczą"
rozdział "Dusza bez powrósła"

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę