Niezwykły dar dla Kuncewiczówki

Skomentuj (1)

Niezwykły dar otrzymał Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 28 książek Marii i Jerzego Kuncewiczów z prywatnej biblioteki Witolda Kuncewicza przekazała muzeum społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 5 w Lublinie – jedynej szkoły w Polsce, której patronują Maria i Jerzy Kuncewiczowie.

28 książek Marii i Jerzego Kuncewiczów a także rękopis jednego z powojennych felietonów Marii Kuncewiczowej, jego maszynopis z odręcznymi poprawkami pisarki oraz zdjęcie autorstwa Jerzego Dorysa z autografem trafiły jako dar do Domu Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

- Książki są cennym prezentem – zawierają osobiste dedykacje, jakie wpisali Witoldowi jego rodzice – mówi Monika Januszek Surdacka kierownik Domu Kuncewiczów. – Oprócz wartości muzealnej to również ważny dokument historyczny, uzupełniający wiedzę na temat relacji panujących w tej niezwykłej rodzinie. Te relacje – jak podejrzewam – dadzą się wyczytać z tych bardzo prywatnych wpisów, które w tych książkach drzemią.

Żeby je poznać, należy uzbroić się jednak w cierpliwość. Książki te wraz z dedykacjami zostaną zaprezentowane gościom Kuncewiczówki w postaci oddzielnej wystawy dopiero po remoncie obiektu.

Pamiątki te Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 5 w Lublinie otrzymał osobiście od Witolda Kuncewicza w latach 90. XX w. w związku z faktem, że szkoła – jako jedyna w Polsce – nosi imię Marii i Jerzego Kuncewiczów.

- Witold był świadkiem nadania liceum imienia jego rodziców, wielokrotnie odwiedzał także grono pedagogiczne i uczniów, przywożąc do szkoły prezenty m.in. książki swoich rodziców i inne cenne dokumenty – mówi Monika Surdacka.

Księgozbiór i inne pamiątki pozyskane ze szkoły zostaną opatrzone stosowną informacją o darczyńcy.

Przekazanie muzealiów w obecności społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 5 w Lublinie miało miejsce 17 grudnia w budynku szkoły. Stosowne dokumenty podpisały dyrektor szkoły Małgorzata Frejowska i dyrektor muzeum Agnieszka Zadura.

To nie pierwszy dar dla Kuncewiczówki w ostatnim czasie. W ubiegłym roku oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego pozyskał m.in. pierwsze wydania książek Marii Kuncewiczowej, książki z jej autografami i zdjęcia – w sumie ponad 130 muzealiów od prywatnego kolekcjonera, gromadzącego pamiątki związane z Kazimierzem Dolnym.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę