Aktualności dla "Kazimierska Fara"

Mszą w intencji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończyła się wyeksponowana wokół Fary przez okres wakacyjny wystawa plenerowa „Więzienne lata prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953–1956”.

Już w najbliższą sobotę o godz. 19.30 w kazimierskiej Farze odbędzie się pierwszy tegoroczny koncert z cyklu „Wieczory organowe”. Na zabytkowych organach zagra Andrzej Białko, zaś słowo o muzyce wygłosi Jan Popis.

W XIV edycji konkursu o „Laur Konserwatorski” wyróżniono uznawaną za wzorzec renesansu lubelskiego kazimierską Farę.

Tajemnice kazimierskiej Fary zgłębiali uczestnicy sesji naukowo – konserwatorskiej „Cztery wieki renesansowej Fary w Kazimierzu Dolnym”.

W Niedzielę Palmową kazimierski rynek, dotąd spowity zimową szatą, cały się zazielenił. To palmy – i te tradycyjne polskie, złożone z suszonych kwiatów, traw i ziół – oraz prawdziwe ogromne gałęzie egzotycznych drzew – zmagały się z zimową aurą, łącząc jednocześnie tradycję polską z biblijną. Za tydzień Wielkanoc. Też będzie w bieli?

Uroczystości ku czci mjr Zapory i innych Żołnierzy Wyklętych z okazji Narodowego Dnie Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbyły się w niedzielę 3 marca w Kazimierzu Dolnym.

Przez pięć dni w kazimierskiej farze odbywały się koncerty muzyki sakralnej. Niezwykłe brzmienia wypełniały świątynię z okazji święta patronki tej właśnie muzyki – świętej Cecylii.

"Mam przepis na pielgrzymowanie" to cykl programów w TVP1, który popularyzuje turystykę pielgrzymkową… na rowerze. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Piotrawin nad Wisłą. Dlaczego wart jest pielgrzymiego trudu dowiemy się już we środę 21 listopada o godzinie 10.00 w TVP1.

Na dzień 22 listopada przypada świętej Cecylii – patronki muzyki kościelnej. W kazimierskiej farze z tej okazji zorganizowano cykl koncertów, które rozpoczną się już w środę 21 listopada i potrwają do niedzieli. Organizatorzy zapraszają do fary codziennie na godzinę 19.00.

Religia.tv przygotowała specjalny konkurs na najlepszy projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich. Pośród odnowionych obiektów znalazła się również kazimierska fara. Głosować można tylko do 21 października, tak więc czasu jest już niewiele…

Uroczystość poświęcenia ołtarza stałego w kościele farnym zakończyła symbolicznie realizację projektu "Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja  i ochrona dziedzictwa". Teraz możemy podziwiać piękno odnowionych świątyń nie tylko w Kazimierzu, ale także w jego bliższej i dalszej okolicy – od Baranowa po Józefów nad Wisłą.

92 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, którą ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar Vincent D'Abernon określił jako decydującą bitwą w dziejach świata, świętowaliśmy wczoraj w Kazimierzu. Rozkazy, które uratowały Europę przed nawałą bolszewicką, padły z pobliskich Puław.

Święto Niepodległości w Kazimierzu upłynęło pod znakiem 105 rocznicy istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej. Na rynku uroczyście wręczono medale zasłużonym dla pożarnictwa oraz przekazano kluczyki do nowych samochodów strażackich.

Zachwyca się nią cały świat. Śpiewała u boku takich artystów jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo. Wybitna polska mezzosopranistka Małgorzata Walewska po raz kolejny gościła w Kazimierzu. WYWIAD Z ARTYSTKĄ.

Kolejny weekend upłynie nam w atmosferze V Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Co jeszcze przed nami na dwóch filmowych brzegach Wisły?

Na uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie 1 maja nie zabrakło kazimierzaków. Ponad 40 osobowa grupa pątników do Wiecznego Miasta wyruszyła z krzyżem pielgrzymkowym pobłogosławionym przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymki w 1984 r.

Zmarły niedawno ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak zostanie wyróżniony pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza – uchwaliła Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym. Uroczystości odbędą się jesienią.

Początkowo miał to być cel sam w sobie, ale jak to się czasem zdarza: nie zawsze to my kierujemy naszymi krokami, ale czasem prowadzą nas… same drogi. Tak będzie i tym razem. Zapraszamy na włóczęgę po Miasteczku.

W pierwszą rocznicę

W pierwszą rocznicę posadzenia dębów pamięci na cmentarzu parafialnym, jak również w pierwszą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem kazimierzanie modlili się na mszy świętej w Farze i złożyli kwiaty na cmentarzu parafialnym.

Na dworze pochmurno, chociaż słońce raz po raz przypomina o swoim istnieniu, przebijając się przez warstwę chmur. Ale już w niedzielę ma nam świecić słońce. Taka pogoda jest w sam raz na wiosenne spacery. Zapraszamy do Kazimierza. Nasz temat na weekend: ulica Lubelska.

Pokaż stopkę