Andrzej Białko w kazimierskiej Farze

Już w najbliższą sobotę o godz. 19.30 w kazimierskiej Farze odbędzie się pierwszy tegoroczny koncert z cyklu „Wieczory organowe”. Na zabytkowych organach zagra Andrzej Białko, zaś słowo o muzyce wygłosi Jan Popis.

Andrzej Białko urodził się w 1959 r. w Krakowie, gdzie ukończył także Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 - najpierw prywatnie, później kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.

 

Artysta brał udział w większości krajowych festiwali organowych. Koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Współpracuje także z licznymi zespołami, nade wszystko z Filharmoniami Narodową i Krakowską.

 

- W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J. S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI – XX wieku – czytamy w informacji prasowej. - W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta.

 

W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Co usłyszymy podczas kazimierskiego koncertu? Wiele znakomitych brzmień. A będą to między innymi: Samuel Scheidt – „Passamezzo SSWV 107” ( Tabulatura nova I, 1624), Anthoni van Noordt – „Psalm 24”, Daniel Croner - Utwory ze zbioru „Tabulatura I” (1681), Johann Pachelbel – „Praeludium in d“, „Fuga in d“, „Ciacona in d“; Johann Sebastian Bach – „Fuga sopra il Magnificat BWV 733” czy Ferenc Liszt – „Ave Maria”.

 

Program pozostałych tegorocznych koncertów organowych: 13 lipca 2013 r. – Michał Markuszewski

20 lipca 2013 r. – Jarosław Malanowicz

27 lipca 2013 r. – Krzysztof Marosek

3 sierpnia 2013 r. – Jadwiga Kowalska

10 sierpnia 2013 r. – Roman Perucki

17 sierpnia 2013 r. – Józef Serafin

24 sierpnia 2013 r. – Hanna Dys

31 sierpnia 2013 r. - Joachim Grubich

 

Organizatorami "Wieczorów organowych" są: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła oraz Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara.

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę