Laur Konserwatorski dla Fary

Skomentuj (2)

W XIV edycji konkursu o „Laur Konserwatorski” wyróżniono uznawaną za wzorzec renesansu lubelskiego kazimierską Farę.

Przyznawany od 2000 r. przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie "Laur Konserwatorski" to wyróżnienie dla właścicieli zabytkowych obiektów, którzy przeprowadzili prace konserwatorskie we wzorcowy sposób.

W tym roku „Laury” trafią do rąk gospodarzy pięciu zabytkowych kościołów: katedry w Zamościu, kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie, kaplicy Tyszkiewiczów w lubelskiej bazylice Dominikanów oraz kościoła parafialnego pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu i właśnie kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym.

 

Dwa ostatnie obiekty wyremontowane zostały w ramach tego samego projektu – ”Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”, na który Archidiecezja Lubelska otrzymała 80 % dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt dotyczył rewitalizacji, konserwacji, renowacji i remontu łącznie dwunastu zabytkowych obiektów sakralnych skupionych wokół Kazimierza na obszarze Powiśla Lubelskiego. Dawny blask odzyskały dzięki niemu cztery zespoły sakralne – w Baranowie, Gołębiu, Piotrawinie, Wąwolnicy, cztery kościoły – w Józefowie nad Wisłą, Kazimierzu Dolnym (dwa), Klementowicach oraz jedna kaplica – w Polanówce.

Zrealizowane w ramach projektu prace konserwatorskie i roboty budowlane w kazimierskiej Farze sprowadziły się do kompleksowego remontu wnętrza i elewacji, powiązanego z przywróceniem ustalonej na podstawie badań pierwotnej kolorystyki, konserwacji zabytkowych portali, tablic memoratywnych oraz ołtarzy przy łuku tęczowym i w kaplicach bocznych. Zabiegi konserwatorskie dotyczyły również starej cementowej posadzki, którą przeniesiono w inne miejsca w przestrzeni kościoła, zastępując ją w nawie głównej nową – marmurową. Konserwacji poddano także więźbę dachową, przy czym wymieniono dachówkę na ceramiczną. Skarpa od strony cmentarza została umocniona, a wokół kościoła dokonano przełożenia kamienia polnego tak, by zmieścił się pas chodnika z łupanej kostki granitowej dla ułatwienia dostępu do świątyni osobom niepełnosprawnym.  

Oceniając w ramach konkursu prace konserwatorskie przy kazimierskiej Farze, które w konsekwencji doprowadziły do przywrócenia kościołowi – perełce renesansu lubelskiego – dawnej świetności z I poł. XVII w., uznano, że zostały one wykonane na bardzo wysokim poziomie zarówno estetycznym jak i konserwatorskim.

Remont Fary – pierwszy tak poważny od ponad 400 lat – jest zasługą księdza proboszcza Tomasza Lewniewskiego, ale także wielu innych osób, m.in.: Tadeusza Michalaka - autora projektu budowlanego remontu, Moniki Kąkolewskiej – autorki programu prac konserwatorskich, Waldemara Komarzeńca – kierownika budowy, Witolda Ślaskiego – inspektora nadzoru inwestorskiego oraz instytucji: Zakładu Remontowo-Budowlanego „Rozpęd” Bogdana Rozpędowskiego – wykonawcy remontu i pracowni Konserwatorska „Galeria” Małgorzaty Andron.

Laur Konserwatorski dla kazimierskiej Fary jest jednym z 47 przyznanych dotąd wyróżnień Lubelskiego Konserwatora Zabytków, drugim – obok podobnego wyróżnienia dla Kamienicy pod św. Krzysztofem – w Kazimierzu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • szok
    Myślę Pijany,że to by było jak z supermarketem na środku Rynku , jedni byliby zachwyceni że blisko ,inni wołali o pomstę do nieba .Gdyby w ramach renowacji wylali asfalt na Rynku paniusia w szpilkach z Warszawy byłaby zachwycona a inni załamywaliby ręce w rozpaczy.
  • pijany znad Grodarza
    "....którzy przeprowadzili prace konserwatorskie we wzorcowy sposób."
    A jeszcze kilka chwil wcześniej, wiadra pomyj wylewano na LAUREATÓW. Jak tu żyć?.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę