Ku waszej pamięci Żołnierze Wyklęci (video)

Skomentuj (55)

zobacz więcej (25)

Uroczystości ku czci mjr Zapory i innych Żołnierzy Wyklętych z okazji Narodowego Dnie Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbyły się w niedzielę 3 marca w Kazimierzu Dolnym.

Marzec w Kazimierzu tradycyjnie zaczyna się wspomnieniem mjr Zapory i jego żołnierzy, którzy nie godzili się na kolejną po niemieckiej – sowiecką okupacje Polski. Pierwszą walką, jaką stoczyli Zaporczycy na Ziemi Lubelskiej było rozbicie posterunku Milicji Obywatelskiej w Chodlu w nocy z 5/6 II 1945 r. w odwecie za zamordowanie czterech żołnierzy AK przez komendanta tego posterunku. Wspomniał o tym w homilii, która była prawdziwą lekcją historii, ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski, przypominając również, że w następnej walce pod Chodlem, którą oddział Zapory stoczył z siłami NKWD – LWP, zginał kazimierzak Mieczysław Jeżewski ps. „Pszczółka”.

Takich potyczek pod dowództwem Zapory, w tym także w Kazimierzu, jego żołnierze stoczyli w sumie około 80. W latach 1945 - 1955 poległo w walkach bądź straciło życie w ubeckich katowniach ponad 230 Zaporczyków, przy czym niespełna dwudziestu zginęło z rąk nazistów. Miejsca pochówku większości z nich – z mjr Dekutowskim włącznie - do dziś pozostają nieznane.

Prorocze, choć okupione ofiarą życia okazały się ostatnie słowa mjr Zapory, którego zamordowano w wieku 30 lat 7 marca 1949: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!". 

W uroczystościach w Kazimierzu organizowanych z inicjatywy Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Koło w Kazimierzu Dolnym, a takze Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju - Koło w Kazimierzu Dolnym wzięli udział przedstawiciele kombatantów: mjr Marian Pawełczak ps. Morwa - żołnierz Zapory, kpt. Bolesław Kowalski - żołnierz Kleeberga, kpt. Walas, por. Zbigniew Matysiak ps. Cowboj, a także syn kpt. Uskoka - Adam Broński i syn kpt. Rysia - Stanisław Łukasik. Obecni byli także: poseł RP Małgorzata Sadurska i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej na czele oraz poczty sztandarowe różnych instytucji i organizacji z Kazimierza, Urzędowa, Chodla, Bełżyc, Lublina i Warszawy.

Złożono kwiaty pod murami klasztoru w kazimierskim miejscu pamięci narodowej, gdzie wspólnie odśpiewano "Marsz Zaporczyków" zaintonowany przez Stanisława Gajewskiego ps. Staś z Urzędowa.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (55)

 • Grzegorz
  Marsz oddziału Zapory
 • emigrator
  brodzilem juz w potoku neobolszwewickiej propagandy, moj tatus byl ubekiem, okazalem sie byc takze mentalnym synem stalina a teraz takze komunistycznym pomiotem :)
 • Szok
  Pijany sami amerykańce z nim ''kombinowali'' sami go niby szukali tak żeby nie znaleźć i sami zabili chyba ze strachu żeby się nie wydało na czyje zlecenie był ten zamach .Za dużo pytań zaczęto zadawać na które rząd USA nie potrafił odpowiedzieć.
 • Szok
  Historycy sprawdzili a ty nadal wierzysz w te preparowane. Czasami mi nerwy puszczają jak widzę takie egzemplarze jak ty i za każdym razem mnie to zdumiewa Że jeszcze tacy są .
  W babę Jagę pewnie też wierzysz bo zapomnieli zdementować te plotkę.
 • Zbigniew
  Szok-Kazimierz. Nerwy puszczają. Opanuj się, pomyśl. Sprawdź dokumenty, te słuszne w IPN też. Pozdrawiam.
 • pijany znad Grodarza
  @Jankowalski Twój nick tryska dowcipem, ale Twoja wiedza, Twój PATRIOTYZM jest: ŻADNA, ŻADEN.
 • jankowalski
  Co tu jeszcze powiedzieć,słuchając takich komunistycznych pomiotów jak ,pijany ,Zbigni-wew czy emigrator-w stanie wojennym prowadzono wywiedy z ubekami jacy to obrzydliwi ludzie byli Cichociemnymi tacy jak mjr.Ponury,Pilecki ,Zapora ,tylko że oni podróż mieli w jedną stronę,natomiast osławiony Bartoszewski wrócił z Oświęcimia I klasą.
 • pijany znad Grodarza
  Oj Szok. Ciała Bin Ladena też nie ma.
 • Szok
  Ciało w dziwny sposób zniknęło. Dlaczego miał nie mieć grobu? Jeśli był bandytą, niech ludzie plują na grób bandyty. Widać jednak nie. W tym życiu i śmierci musiało tkwić coś autentycznego, co było groźne. Trup mógł pewnego dnia ożyć ks. Józef Tischner
 • Szok
  Komunistyczna propaganda w pierwszych powojennych latach nazywała go „psychopatą” i wspólnikiem „wilkołaków i pokrewnych ruchów faszystowskich”, bandytą „odznaczającym się szczególnym sadyzmem wobec eksploatowanej ludności góralskiej”, który już przed wojną był „znanym koniokradem”. Według autorów dwóch niezależnych monografii historycznych poświęconych Kurasiowi – Bolesława Derenia i Macieja Korkucia – to właśnie komunistycznej propagandzie Józef Kuraś zawdzięcza narodziny swej mrocznej legendy, która przeżyła nawet sam komunizm w Polsce

  Marta Tychmanowicz


  Artykuł z Wirtualnej Polski
 • Szok
  Zbigniew ręce i nogi opadają tyle lat po wojnie a ten wyjeżdża z propaganda PRLowską to nawet śmieszne nie jest .Nawet o Kurasiu te idiotyzmy dawno wyjaśniane setki razy a ten jeszcze nie usłyszał.O tym że AK wysyłała swoich agentow np do organizacji Todt tez pewnie nie słyszałeś ? a w PRLu pisali o tym że to zdrajcy byli phh !!!Poczytaj jak potraktowano Witolda Pileckiego i przestań wypisywac androny bo to nawet dla mlodziezy nie jest już śmieszne , Oni mają większe pojęcie o tym niż Ty ''czytaczu'' marnych materiałów propagandowych albo pewnej gów.... gazety.
 • emigrator
  @zbigniew fakty o ktorych piszesz sa niezaprzeczalne oraz bardzo mocno udokumentowane i niestety mozna znalezc ich wiecej, grzebiac troche tu i tam. problem w tym ze mowiac/piszac o tym glosno zostaniesz za chwile okrzykniety synem ubeka, przedstawicielem zydokomuny itp. lub zostana ci przedstawione kontrargumenty ze komunisci przeciez byli gorsi. niestety brakuje tu miejsca na rzetelna dyskusje o tej karcie naszej historii, ktora zastepuje przerzucanie sie zbrodniami i winami.
  wydaje mi sie ze narodowy dzien pamieci zolnierzy wykletych sluzy w duzej mierze prawicowej ekstremie aby "wyczyscic" troche swoich bohaterow i zalegalizowac ich czyny w oczch nieswiadomej nieczego opinii publicznej oraz mlodej czesci spoleczenstwa slepo wpatrzonej w swoich patronow z onr,nop itd. ciekawi mnie bardzo jakby czul sie np. general "nil" czy rotmistrz pilecki stawiany w jednym szeregu z "bohaterami" pokroju lupaszki, ognia, burego, toma czy wolyniaka....

  patriotyzm jak najbardziej tak!
  nacjonalizm nie! nie! nie!
 • zbigniew
  Przypominam: Odziały Brygady Świętokrzyskiej NSZ miały w swoim składzie dwu oficerów łącznikowych SS oraz pięciu podoficerów Wehrmachtu celem ułatwienia aprowizacji w broń, amunicję, żywność. Dodatkowo korzystały ze szpitali Wehrmachtu oraz oraz uzyskały prawo do korzystanie z więzień Gestapo. Agentami Gestapo byli: szef wywiadu NSZ Wiktor Gostomski, szef Wydziału II KG NSZ Otmar Wawrzkiewicz oraz Herbert Jura, pośrednik w kontaktach NSZ-Wehrmacht. O dokonaniach nie będę pisał. Dodam,że nawet rząd RP na uchodźstwie, nie przyznał się do nich w obawie kompromitacji. O tym co wyżej mówią dokumenty w archiwach IPN, głęboko jednak ukryte oraz archiwa Gestapo, RSHA i inne w NRF. Na dokonania innych organizacji, brak miejsca. Poza tym, jak jest zainteresowany, sam dojdzie do tych danych. Warto poznać prawdę na podstawie dokumentów, tworzonych też przez wymienionych i forowanych bohaterów IPN. Warto myśleć samemu, młodzieży III RP. Poszukajcie danych, w internecie też są, o WiN, Kurasiu pseudo "Ogień", o AK też niestety, "Ponurym, organizacji "Pogrom" znanym głównie z napadów na kasjerki ze sklepów z utargiem i mordowania bezbronnych chłopów, w powiecie bocheńskim itp. Jest tego mnóstwo. Tylko odwagi trzeba.
 • Organizatorzy uroczystości
  Po zakończeniu uroczystości około stu Gości, wśród nich: kombatanci, członkowie stowarzyszeń patriotycznych i grup historycznych oraz młodzież ze związków strzeleckich, udało się do gościnnej plebanii na obiad przygotowany przez panie z Akcji Katolickiej i wspólnot modlitewnych. Posiłek został sfinansowany przez Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym, Piotra Guza, radnego Rady Miejskiej w Kazimierzu, Małgorzatę Iłłakowicz z Kazimierza, Barbarę Sarzyńską z Kazimierza, za co serdecznie dziękują organizatory uroczystości.
 • pijany znad Grodarza
  @ Gość zmienia historę świata:"No i jeszcze coś truchłę głupio,ze mordowało się dzieci tego nawet Niemcy nie robili,chyba ,że trafił się jakiś folksdojcz albo rusek"
  Przebrzydły facet. Tak widzianej historii nie opisuje nawet znana Eryka.
 • emigrator
  pelni nadziei i wiary, walczyli. walczyli o wolnosc dla swojego kraju. czyz nie piekny to ideal niepodleglosc i wolnosc po tylu latach zaleznosci, bolu i cierpien zadanych od innych narodow? nie straszny byl im wrog. walczyli z niemieckim najezdzca a takze komunistyczna wroga ich narodowi partyzantka. pelni wiary i idealow jedyne czego pragneli to pozbyc sie wszystkich obcych ze swojego kraju ktorzy nekali ich od wielu lat i uzyskac upragniona niepodleglosc dla swojego narodu....


  nie nie te slowa nie sa o polskich bohaterach, zolnierzach przekletych. te slowa sa o ukrainskich bohaterach narodowych dzielnie stawiajacych opor najezdzy zolnierzach wykletych upa......
 • TW Laczek
  Jorgex Żenada!... Pal mniej „trawy” pod „Batorym”!
 • jorgex
  Utrwalacze władzy ludowej patrioci? Gratuluję poczucia humoru albo współczuję głupoty. Zapomniałeś chyba, że w 1918 roku odzyskaliśmy dopiero niepodległość… A swoją drogą zapaliłeś świeczkę Stalinowi? Poniżej lekcja historii w przystępnej wersji :)
 • TW Laczek
  Do Gość

  Ja wiem, że prawda w oczy kole. Masz problemy natury psychicznej, więc zalecam wizytę u psychiatry. Najpierw jednak uzupełnij luki w edukacji i odwiedź okulistę, koniecznie!
 • gość
  TW Leszek Ty zindoktrynowany pajacu o czym ty piszesz,każde twoje słowo to kpina i kłamstwo.Ja wiem,ze teraz trudniej rabować niż za komuny, no i chyba stąd ta frustracja,a do luksusów się przyzwyczaiło prawda? No i jeszcze coś truchłę głupio,ze mordowało się dzieci tego nawet Niemcy nie robili,chyba ,że trafił się jakiś folksdojcz albo rusek

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę