Piotrawin i Kazimierz w TVP1

"Mam przepis na pielgrzymowanie" to cykl programów w TVP1, który popularyzuje turystykę pielgrzymkową… na rowerze. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Piotrawin nad Wisłą. Dlaczego wart jest pielgrzymiego trudu dowiemy się już we środę 21 listopada o godzinie 10.00 w TVP1.

Piotrawin to położona około 30 km na południe od Kazimierza niewielka miejscowość, swego czasu słynąca z kultu świętego Stanisława. Legenda głosi, że w procesie majątkowym powołał on na świadka nieżyjącego od trzech lat rycerza Piotra Strzemieńczyka, by ten zaświadczył, że przekazał mu dobra w drodze umowy ustnej. I tak się stało. Na miejscu cudu powstał gotycki kościółek, który niedawno odnowiono z funduszy unijnych. Więcej na ten temat na pewno opowie prowadzący program ks. Przemek Kawecki, który pielgrzymuje po Polsce na rowerze, i jego goście.

 

Program o Piotrawinie już w środę 21 listopada o godzinie 10.00 w TVP1. Będzie go można również później obejrzeć w Internecie, gdzie już teraz znajdą Państwo odcinek 6 poświęcony Kazimierzowi nad Wisłą.


Ks. Przemek Kawecki w czasie pobytu w Kazimierzu zdążył odwiedzić basztę, bulwar nadwiślański i rynek. Centrum jego pielgrzymki była – odnowiona z funduszy unijnych w ramach tego samego, co kościół piotrawiński projektu – fara. Przewodnikiem po kazimierskich świątyniach – prowadzący program zawitał także do świętej Anny – był wikariusz kazimierskiej parafii ks. Grzegorz Kiciak.


Wizyta w Miasteczku nie byłaby pełna, gdyby nie czas spędzony w piekarni Sarzyńskich, gdzie nabyć można słynne kazimierskie koguty. Legendę o nich przypomina córka właścicieli Iga Sarzyńska.

Kazimierski odcinek sławi również okolice Miasteczka. Jakie? – sprawdźcie Państwo sami.

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę