W hołdzie patronce muzyki sakralnej (video)

Przez pięć dni w kazimierskiej farze odbywały się koncerty muzyki sakralnej. Niezwykłe brzmienia wypełniały świątynię z okazji święta patronki tej właśnie muzyki – świętej Cecylii.

22 listopada obchodzone jest święto patronki muzyki kościelnej - świętej Cecylii. Z tej właśnie okazji organizowane są specjalne koncerty, podczas których artyści wykonują muzykę sakralną. Tak było także w Kazimierzu Dolnym, gdzie w kościele farnym odbył się Tydzień Św. Cecylii.

Kim była święta Cecylia? Jak wynika z dokumentów, święta urodziła się na początku III wieku i jako chrześcijanka złożyła ślub czystości. Z czasem zmuszono ją do małżeństwa, jednak ona nie zrezygnowała z postanowienia. Zginęła śmiercią męczeńską. Obecnie święta Cecylia uznawana jest za patronkę chórzystów, muzyków, organistów oraz zespołów wokalno - muzycznych.

W związku z tym, że kazimierska fara posiada tak wyjątkowy instrument jak najstarsze czynne w Polsce oryginalne organy, podczas Tygodnia Świętej Cecylii odbywały się bardzo różnorodne koncerty. Występowały zespoły gitarowe i soliści, artyści grający na skrzypcach, wiolonczeli i gitarze. Miały też miejsce koncerty organowe oraz wokalne. W całej świątyni, co wieczór przez pięć dni rozbrzmiewała muzyka.

- Byłam na wszystkich koncertach – mówi jedna ze słuchaczek. – Wspaniałe przeżycie. Uwielbiam ten rodzaj muzyki, a kiedy widzę tych młodych ludzi, którzy tu przed nami występują, aż serce rośnie…

Wykonawcy to m.in. uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego, studenci Instytutu Muzykologii KUL oraz dr Jadwiga Kowalska i ks. Attila Honti – grający na organach.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę