W hołdzie patronce muzyki sakralnej (video)

Przez pięć dni w kazimierskiej farze odbywały się koncerty muzyki sakralnej. Niezwykłe brzmienia wypełniały świątynię z okazji święta patronki tej właśnie muzyki – świętej Cecylii.

22 listopada obchodzone jest święto patronki muzyki kościelnej - świętej Cecylii. Z tej właśnie okazji organizowane są specjalne koncerty, podczas których artyści wykonują muzykę sakralną. Tak było także w Kazimierzu Dolnym, gdzie w kościele farnym odbył się Tydzień Św. Cecylii.

Kim była święta Cecylia? Jak wynika z dokumentów, święta urodziła się na początku III wieku i jako chrześcijanka złożyła ślub czystości. Z czasem zmuszono ją do małżeństwa, jednak ona nie zrezygnowała z postanowienia. Zginęła śmiercią męczeńską. Obecnie święta Cecylia uznawana jest za patronkę chórzystów, muzyków, organistów oraz zespołów wokalno - muzycznych.

W związku z tym, że kazimierska fara posiada tak wyjątkowy instrument jak najstarsze czynne w Polsce oryginalne organy, podczas Tygodnia Świętej Cecylii odbywały się bardzo różnorodne koncerty. Występowały zespoły gitarowe i soliści, artyści grający na skrzypcach, wiolonczeli i gitarze. Miały też miejsce koncerty organowe oraz wokalne. W całej świątyni, co wieczór przez pięć dni rozbrzmiewała muzyka.

- Byłam na wszystkich koncertach – mówi jedna ze słuchaczek. – Wspaniałe przeżycie. Uwielbiam ten rodzaj muzyki, a kiedy widzę tych młodych ludzi, którzy tu przed nami występują, aż serce rośnie…

Wykonawcy to m.in. uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego, studenci Instytutu Muzykologii KUL oraz dr Jadwiga Kowalska i ks. Attila Honti – grający na organach.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę