Ksiądz Kanonik Honorowym Obywatelem Kazimierza

Skomentuj (34)

Zmarły niedawno ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak zostanie wyróżniony pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza – uchwaliła Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym. Uroczystości odbędą się jesienią.

Ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak proboszcz kazimierski w latach 1970 – 1998 urodził się 15 stycznia 1925 r. w Sytkach nad Bugiem, gdzie ukończył szkołę podstawową. Wojna przerwała jego kształcenie na II klasie gimnazjum. W ciągu 2 lat okupacji sowieckiej pracował w gospodarstwie rodziców, żyjąc w ciągłym strachu przed wysiedleniem na Sybir. W czasie okupacji niemieckiej został żołnierzem Armii Krajowej i po skończeniu rocznego szkolenia w konspiracyjnej Szkole Podchorążych otrzymał stopień kaprala podchorążego. Po przejściu frontu zdał maturę w liceum w Drohiczynie, która podsumowywała czas nauki na tajnych kompletach. W 1946 r. wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego, by 24 czerwca 1951 r. otrzymać święcenia kapłańskie z rąk biskupa Piotra Kalwy. Przez sześć lat był wikariuszem w Krasnymstawie, jednocześnie nauczając religii w Technikum Mechanicznym. Następnie do 1970 r. pełnił funkcję proboszcza w Czartowcu, gdzie dzięki jego staraniom wybudowano nowy kościół. Po zakończeniu tej budowy przeszedł na probostwo w Kazimierzu Dolnym.

- Podczas ponad czterdziestoletniej posługi w naszej parafii ks. Maćkowiak pracował zarówno jako duszpasterz, ale również jako troskliwy gospodarz dbający o spuściznę pozostawioną przez wcześniejsze pokolenia – piszą wnioskujący o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Kazimierza dla ks. kanonika Zdzisława Maćkowiaka członkowie Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”.

W czasie jego 25 letniej kadencji proboszcza w Kazimierzu przeprowadzono w latach 70 – tych remont kościoła św. Anny, a w Farze wymieniono dach oraz odnowiono Kaplicę Królewską, renesansową ambonę i – pod okiem najwybitniejszych specjalistów – słynne kazimierskie organy.

- To było niezwykłe przedsięwzięcie – mówi o trwającej 8 lat konserwacji organów dr Andrzej Pawłowski – prezes Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”. – Biorąc pod uwagę rangę organów kazimierskich, to było właściwie wydarzenie bez precedensu w latach 70 – tych. Nawet w skali europejskiej.

Swoją troskę o kazimierską świątynię wyrażał także będąc już na emeryturze – z własnych środków finansując renowację srebrnego rokowego tabernakulum z końca XVIII w.

Ksiądz kanonik aktywnie uczestniczył w życiu Kazimierza, biorąc udział w uroczystościach religijno – patriotycznych i kulturalnych. Z jego inicjatywy – jak podają wnioskodawcy – rozpoczęto celebrowanie rocznic patriotycznych oraz w miesiącach wakacyjnych – organizowanie koncertów organowych, które dziś noszą nazwę „Letnich Wieczorów Muzycznych”. Działał na rzecz partnerstwa polsko – niemieckiego między miastami Kazimierzem Dolnym i Staufen.

- Ksiądz kanonik żywo interesował się swoimi parafianami. Znał nas wszystkich i każdy z nas rozpoznawał niezbyt wysoką sylwetkę księdza; z ujmującym uśmiechem i życzliwością lubił zatrzymywać się podczas spaceru, by porozmawiać z napotkaną na ulicy osobą. Na jego oczach wyrosło kilka pokoleń kazimierzaków – piszą wnioskodawcy. – Jesteśmy przekonani, że nadanie księdzu kanonikowi Zdzisławowi Maćkowiakowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego będzie wyrazem uznania mieszkańców dla jego wytrwałej wieloletniej pracy na rzecz naszej małej ojczyzny.

- Ksiądz Kanonik był jedna z najważniejszych postaci w naszym Miasteczku ostatnich dziesięcioleci i tylko wielka szkoda, że nie zdążyliśmy za życia pomyśleć o uhonorowaniu jego osoby – mówi dr Andrzej Pawłowski.

Uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza odbędą się 16 października – w 41 rocznicę jego przybycia do Kazimierza.

Skomentuj


Dodane komentarze (34)

 • Leszek
  cyt."Następnie do 1970 r. pełnił funkcję proboszcza w Czartowcu, gdzie dzięki jego staraniom wybudowano nowy kościół"- to błąd merytoryczny. Był proboszczem w Trawnikach i przy Jego udziale wybudowano kościół (stosowna tablica znajduje się w ścianie pod organami)
 • pijany znad Grodarza
  Przeważnie w Kazimierzu to nie byli bardzo bogaci Żydzi, ale oni byli życzliwi. Do szóstej sklepy były otwarte, po szóstej nie wolno było. No, ale po szóstej to tam drzwi się otworzyło i też wpuścił i jak policjant złapał, to protokół wypisał, to prezenty policjantom nosili na święta, na Boże Narodzenie, na Wielkanoc. Ja mieszkałam z policjantem obok. To ci Żydzi czasem nie wiedzieli, gdzie ten policjant mieszka, to nieraz do nas przychodzili. A mój brat był bardzo śmieszny, to krzyczał: "Tu możecie zostawić to." To te prezenty policjantom przynosili. W niedzielę nie wolno było handlować, jak policjant złapał... Ale sodówki wolno było otworzyć. To znaczy takie tego: lody, ciastka, cukierki. To wolno było, ale spożywczy, czy obuwniczy, czy tekstylny – to nie. Jeden sklep tekstylny był Lubowej. "Pani Lubowa, chciałam materiał na sukienkę." "Proszę, tak." "Ale ja nie mam pieniędzy!" "To nic, kiedy będzie pani miała, wtedy pani zapłaci. Co, za problem?" Jeden sklep w Kazimierzu był tekstylny. I piękne rzeczy miała.
 • pijany znad Grodarza
  "18 listopada 1676 r. na prośbę starościny kazimierskiej, a zarazem marszałkowej wielkiej koronnej Barbary Lubomirskiej, król Jan III Sobieski nadał Żydom szerokie uprawnienia, dekretując:
  „umyśliliśmy niewiernym Żydom [...] dać wolność i pozwolić [...], aby tejże wolności, do której insi mieszczanie i obywatele miasta tamecznego zażywają, oni zażywać mogli i zażywali. Tak, iż wolno im będzie, handle i przekupieństwa wszelakie jakimkolwiek nazwane imieniem prowadzić, jak to soli, śledzie, ogółem i pojedynkiem przedawać, chleb tak żytni, jako i biały pszenny piec, piwa i miody robić, browary swoje budować albo u mieszczan najmować, zgoła wszystkich wolności miejskich i jakie nadto w okolicznych miastach koronnych mają Żydzi zażywać. A nadto pozwalamy tez im w rynku tegoż miasta place i budynki kupować, stare poprawowaći na pustych się fundować...(...) [czyni to] chcąc [...] miasto nasze Kazimierz Dolny [...] wojnami przeszłemi tak nieprzyjaciela koronnego, jako i wewnętrznemi domowemi, tudzież ustawicznemi wojska Naszych przechodami i hibernami [...] niszczone i e fundamentis prawie z budynkami wywrócone a riunis [...] do dawnej przywrócić perfekcyi i budynkami nowemi porządnie osadzić." Król ostrzegał ponad to władze miejskie jak i cechy, że wszelkie prześladowania ukarane będą.
 • Jolka
  Ja pijany właśnie całe życie staram się żyć jak Pan Bóg przykazał i dla tego nie muszę niczego się bać , ani Boga , ani ludzi , ani IPNu
 • Jolka
  Tak nie zrozumiemy się , co ma mowienie prawdy do nienawiści ?czy to że nazywam rzeczy po imieniu to nienawiść ?
  Co to w takim razie było wtedy po 45 roku kiedy tacy jak jej rodzice wymordowali tysiące żołnierzy polskich , jak to nazwać ?
  Pijany kto cię wychowywał ? Jezus to pochwalał ?pijacy rozum w wódzie chyba utopili .IPN hmmm ,ja nie mam nic na sumieniu żebym się miała bać IPNu .Kto ma nieczyste sumienie to teraz trzęsie portkami żeby się inni nie dowiedzieli , a co pijany byłeś tajnym współpracownikiem ???
 • pijany znad Grodarza
  Jolka. Ucz się. "Życie Jezusa Chrystusa

  Jezus Chrystus- Bóg który stał się człowiekiem. Jezus pochodził z rodu Dawida i urodził się w Betlejem. Matką jego była Maryja żona cieśli Józefa. Dzieciństwo i młodość spędził w Jerozolimie i Nazarecie. Ok. 27r. p.n.e przyją chrzest w Jordanie z rąk Jana Chrzciciela i rozpoczął działalność jako nauczyciel prorok i uzdrowiciel, głównie w Galilei i Jerozolimie. W swoich kazaniach kierowanych głównie do Żydów mówił o nadejściu Królestwa Bożego, Bogu jako Ojcu. Wzywał do nawrócenia i zapowiadał nadejście sądu ostatecznego. Krytykował żydowskie przepisy i stawiał przed człowiekiem maksymalistyczne zasady i wymagania dotyczące wiary. Powołał on 12 apostołów na uczniów i świadków wiary wyróżniając z nich Piotra ( Mianował go pierwszym papieżem). Nauki Jezusa budziły niepokój faryzeuszy i uczonych w piśmie, oskarżali go o przywłaszczenie Boskiego autorytetu i podważanie Prawa Mojżeszowego. Podczas ostatniej Wieczerzy opowiadał apostołom o sobie. Następnie pojmany w czasie modlitwy, uwięziony a następnie skazany przez poncjusza Piłata na ukrzyżowanie. Trzy dni po śmierci zmartwychstał i stało się to symbolem i podstawą wiary w Jezusa Chrystusa.
 • pijany znad Grodarza
  Tak sobie myslę. JOLKA, PEWNIKIEM W NIEBIE, ZAŁOŻY ipn.
  Wyrażasz zdziwienie, że '(komunista i katolik??)" , nie zadziwia Cię twoja postawa. Takiej nienawiści w życiu nie spotkałem. Dziwne . Niby katoliczka, a "twarz" wypełniona ŻÓŁCIĄ. Brzydka twarz. Jeli już o tym ZDZIWIENIU. Czytałaś o życiu Jezusa?
 • Ulka
  Jolka, rozumiem, że do związku można podchodzić - jak Ty - racjonalnie - ale zrozum, że można miłośc traktować tak jak w przysłowiu - serce nie sługa... Dlaczego dzieci mają odpowiadać za swoich rodziców?
 • Jolka
  Mowa jest o Kościele jako instytucji a nie personalnie o jakimś księdzu , jesli jestes katolikiem (komunista i katolik??)to powinieneś wiedziec że Kościół w Polsce to ostoja naszej polskości .Zachwycasz się prezydentem ktorego żona jest córką funkcjonariuszy MBP a potem MSW , wyrzuceni w 1968 r z pracy do konca byli aktywnymi działaczami PZPR .To jest kpina nazywac się patriotą a żenic się z kimś kogo rodzice są odpowiedzialni za śmierć polskich AKowców i NSZtowców..O pochodzeniu nie wspomnę . . Pijany jak już siedzisz nad Grodarzem to może nie pij z niego wody bo szkodzi na wszystko.
 • pijany znad Grodarza
  IŚCIE KATOLICKIE. Sadzę, że ja w swoich wypowiedziach NIKOGO IMIENNIE NIE OBRAZIŁEM. ps. jestem katolikiem /może nieco innym, jak JOLKA. Czy gorszym?. Nie wiem. Za to Jolka -WIE/
 • Jolka
  Pijany AA kluby są w całej Polsce , czekają na ludzi którzy ''oderwali się ''od realnego świata , powinieneś spróbować, może wyleczą cię z bełkotu .
 • pijany znad Grodarza
  Jolka napisała" Polacy dobrowolnie wspieraja Kościol i ty tego nie zabronisz"
  Ano, jeśli dobrowolnie to nie zabronię.

  W 2000 r. bp Libera na wiceprzewodniczącego Komisji Majątkowej mianował ks. Nowoka, który zaczął decydować, jakiej parafii należy przyznać zwrot majątku. W 2002 r. kierowana przez ks. Nowoka Komisja zawarła ugodę z parafią Jana Chrzciciela kierowaną przez ks. Nowoka. Kilka tygodni później ks. Nowok sprzedał dwie z czterech przekazanych parafii działek. Jedną sobie, drugą Markowi P., który występował przed Komisją jako pełnomocnik tej parafii. Ks. Nowok i Marek P. kupili ziemię po cenie kilkanaście razy niższej niż rynkowa.

  Według naszych informacji podczas przesłuchania bp Libera zapewnił, że Marek P. działał na własną rękę i nikt w Kościele nie wiedział, że mógł łamać prawo. Biskup przypomniał śledczym, że kiedy sprawa sprzedaży ziemi przez ks. Nowoka wyszła na jaw, odwołał go z funkcji współprzewodniczącego komisji.".
 • pijany znad Grodarza
  Jolka. Ile tych milionow JEST. CobyśPod koniec 2008, Polska liczyła 38 135 876 mieszkańców, co dawało gęstość zaludnienia 122 os/km2.

  Pod koniec 2009, Polska liczyła 38 167 329 mieszkańców, co dawało wzrost o 31 453 mieszkańców l ludność stan struktura 31 12 2009.pdf

  Pod koniec 2010, Polska liczyła blisko 38 204 000 mieszkańców, co dawało wzrost o około 36 000 mieszkańców [3]

  W Narodowym Spisie Powszechnym z 2002 r. ponad 96% ankietowanych zadeklarowało narodowość polską, 1,23% (471,5 tys. osób) zadeklarowało przynależność do innej narodowości, natomiast 2,03% ludności (774,9 tys. osób) nie określiło swej przynależności narodowościowej.

  Według GUS, na koniec 2008 roku, liczba ludności naszego kraju wynosiła 38 milionów 135 tysięcy, czyli o prawie 20 tysięcy więcej, niż rok wcześniej (mimo wzrostu umieralności). Rok ten był pierwszym od 11 lat, kiedy odnotowano dodatni przyrost rzeczywisty ludności - było to spowodowane znacznym wzrostem liczby urodzeń.

  Pod względem liczby ludności, Polska jest na 32 miejscu wśród krajów świata i na 6 w Unii Europejskiej. W gęstości zaludnienia plasujemy się w środku europejskiej tabeli. sie nie osmieszyla ta :"
 • pijany znad Grodarza
  "/ katolicką/" to chyba Twoje , bo nikt ROZSĄDNY tak nie twierdzi.
 • Jolka
  Oczywiście że nie pojmę i nie zrozumiem twojego toku myślenie , gdybym to tylko ja jedna w Polsce była w błędzie to zastanowiłabym się nad tym , ale nas jest miliony .
 • wspólnota MWNMNSGPK
  Objawy delirium tremens: [...] niepokój, lęk oraz bezsenność, [...] urojenia, złudzenia i omamy. Chory widzi ruchliwe, małe i wielkie zwierzęta, różne dziwne stwory, niezwykle twarze i postacie. [...] chory [...] czuje się osaczony przez "bandę" [katolicką], chowa się, ucieka, albo też sam atakuje napotkane osoby, rozpoznając w nich swoich rzekomych prześladowców (tzw. zespół oblężenia).
 • pijany znad Grodarza
  "Dziewczyna szła wieczorem ulicą i usłyszała za sobą kroki. Obejrzała się i zobaczyła przystojnego chłopaka. Obejrzała się drugi raz, chłopak wciąż szedł za nią. Uznała, że warto na niego poczekać. Obejrzała się po raz trzeci - chłopaka już nie było...

  Wypijmy za to, by pracownicy kanalizacji miejskiej nie zapominali zamykać studzienek"
  Widzisz, jak łatwo "tracisz ojczyznę" swoimi wypowiedziami, że rzekomo jej nie ma?. Wiem, że i tak nie zrozumiesz Jolka.
 • Jolka
  Pijany musisz ogolić chyba to co masz za uszami , chociaz to i tak nic nie da .Nie jesteś katolikiem , Polakiem ?Polacy dobrowolnie wspieraja Kościół i ty tego nie zabronisz .Wiemy po co .
  Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie .
 • pijany znad Grodarza
  Nikt nie ma Polski na wyłączną własność; nie jest ona własnością do rozporządzania, lecz wielkim zbiorowym obowiązkiem - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji święta 3 Maja. - Dziś boli serce, gdy słyszymy święte słowa dla Polaków "Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie" śpiewane przeciw współczesnej, przecież wolnej, naszej Polsce - powiedział prezydent."
 • pijany znad Grodarza
  klasyczne " katolickie " zrozumienie. XYZ

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę